Milliyetçilik Hakkında kısa bilgi – inkılap tarihi

yorumsuz
437 views
Milliyetçilik Hakkında kısa bilgi – inkılap tarihi

 

Bu yazımızda Atatürk ilkeleri konusu Milliyetçilik hakkında kısa bilgi veriyoruz. Kütüphane kaynakçalı Milliyetçilik konu anlatımı kısa özet olarak paylaşıyoruz. Ödev için tek sayfa çıktı alacak şekilde düzenlenmiş konu özetlenmiştir. Kullanabilirsiniz. Başlayalım.

 

 

 

Milliyetçilik Kısa Bilgi

Milliyet, insanlık ailesi içinde belirli tarihi aşamalardan geçerek oluşmuş, gerçek bir düzendir. Aynı soydan gelme anlamında kullanılan millet, her şeyden önce ortak bağları olan insan topluluğudur. İnsan tarihin en eski çağlarından itibaren toplu halde yaşamakla beraber, bu toplumlar, sosyal gelişim basamakları içinde aşiret teşkilatından milli teşkilatlanma seviyesine ulaşmışlardır. Yüzyıllar süren bir tarihi akış ve sosyal kültürel bir zemin üzerinde meydana gelen bu ürüne “millet” adım veriyoruz.

Milleti tanımlamak ve onu diğer insan topluluklarından ayırt etmek için ortaya atılmış olan görüşleri iki grupta toplayabiliriz. Birincisi, objektif millet anlayışıdır. Buna göre, millet aynı ırktan gelen, aynı dili konuşan ve aynı dine inanan insanların meydana getirdiği bir topluluktur. Bu görüşü benimseyen düşünürlerden bazıları dil birliğini, bazıları yurt birliği, bazıları soy birliği, din birliği, ortak tarihi, ortak gelecek arzusunu, fertlen birbirine bağlayan ana unsurlar olarak görmüşlerdir. Diğer bir görüş olan sübjektif millet görüşü ise bu unsurları yeterli görmeyip ayrıca, bir ortak kültür ile ruh birliğinin de sayılması gereğini ortaya koymuştur.Günümüz modern milliyetçiliği, zaman içerisinde sürekli bir akış halinde gelen unsurların üst üste konulmasıyla oluşmuştur.

Milliyetçiliğin Özellikleri ve Önemi

  • a) Mantıklı düşünceye, sağduyuya ve adalete dayanır
  • b) Sosyolojik ve psikolojik esasları vardır
  • c) Üstün millet aşağı millet anlayışını reddeder (Irkçılığa karşıdır)
  • d) insani yönü ve niteliği ile feodal dünya düzenin kurulmasını amaç bilir
  • e) idealist bir nitelik taşır ve iyimserdir
  • f) Sınıf, zümre ayrılığına bir sınıfın veya zümrenin diğer sınıf veya zümreler üzerinde baskı kurmasına karşıdır
  • g) Bilime dayalıdır
  • h) Demokrasiye yer verir ve demokratik nitelik taşır.

Milliyetçiliğe Aykırı Durumlar Nelerdir

Milliyetçilik; ırkçılık (rasizm), kozmopolitizm (dünya vatandaşlığı), mukaddesatçılık (ümmetçilik), şovenizm, totaliter milliyetçilik ve komünizm gibi akımlara karşıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın