Megalit Yapılar ve Göbeklitepe

yorumsuz
407 views
Megalit Yapılar ve Göbeklitepe

Megalit yapılar nelerdir kısaca hakkında bilgi veriyoruz. Göbeklitepe de bulunan örnekler ile Megalit yapılar , taş dikitler menhir ve dolmen kısa özet konu anlatımı paylaşıyoruz. Bilgiler günceldir ve kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Tek sayfa çıktı alabilir ödev içinde kullanabilirsin.

 

Megalit Yapılar ve Göbeklitepe

‘Megas’ (büyük) ve ‘lithos’ (taş) kelimelerinin birleşiminden oluşan bir sözcüktür. Prehistorik döneme ait büyük taş dikitlere megalit yapılar denir. Şimdiye kadar bulunmuş en eski tapınak mimarisi, megalit taş dikitlerden oluşmuş bir kromplekstir ve Urfa Göbeklitepe’de bulunmuştur. M.Ö. 10. 0000 yılına tarihlenir. Fransa ve İngiltere’de bulunan megalitler ise çok daha yakın tarihlidir. Dini amaçla dikilmiş bu iri taşlar menhir ve dolmen olmak üzere ikiye ayrılırlar. Menhir ve dolmenlere Batı Avrupa’dan Asya’nın içlerine kadar çeşitli bölgelerde rastlanmıştır. Ülkemiz sınırları içerisinde Edirne Lalapaşa’da menhir ve dolmen yapıları tespit edilmiştir.

Menhir: Obelisk de denen, tek başına ayakta duran megalitlerdir. Fransa ve İngiltere’de bulunmuş olan menhirler 10-12m yüksekliğine kadar ulaşır. Çoğunluğu mezar taşlarıdır; dinsel bir anıt veya kurban sunağı olarak da kullanılmış olanları vardır. Şimdiye kadar bulunmuş en yüksek menhir İngiltere’deki Karnak Menhiri’dir. Yüksekliği 12m, ağırlığı yaklaşık 150 tondur. Menhirler bir çember şeklinde dizildiklerinde bunlara krompleks denir. Kromplekslere Güneş tapınağı da denmektedir. Yönlerinin yıldızlara göre yerleştirildiği anlaşılmıştır.

Dolmen

Yan yana dizilmiş olan yassı taşların üzerine yatay olarak yerleştirilmiş büyük yassı bir taştan oluşan ilkel yapı formlarıdır. Anıt mimarisinin atası olarak görülen dolmenlerde taşlar arasında harç kullanılmamış, taşlar birbirine geçme olarak yerleştirilmişlerdir. Günümüzde dolmenlere Antikçağın bilgeliği gözüyle bakılmaktadır. Astronomi, paganizm, geometri ile ilgili olan dolmenlerin en tanınmış olanlarından biri de İngiltere’deki Salisbury Düzlüğü’nde bulunan Stonehenge Güneş Tapınağı’dır.

Bu ismi almasının nedeni taşların diziliminin ekinokslara göre tasarlanmış olmasıdır. Bu tip arkaik tapınakların bir nevi güneş saati olduğunu iddia eden tezler de mevcuttur. 21 Haziran’da Stonehenge Güneş Tapınağı’nın ortasından geçen yarıçap ekseni güneşin doğduğu yönü gösterir. İrlanda’da Stonehenge ile aynı dönemde (M.Ö. 2000) inşa edilmiş olan Newgrange kropleksinin yarıçap hattı ise 21 Aralık’ta güneşin doğduğu noktayı gösterir. Krompleksler aynı zamanda merkezi mimarinin de ilk örnekleri olarak görülmektedir. Bu kutsal mekanlara iki yanı taş dikit sıraları dizili kutsal yollardan ulaşılırdı. Bu yollara kutsal cadde ya da ruhlar caddesi denmiştir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 30 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın