Medeni Kanunu Kabulü Kısaca

yorumsuz
708 views
Medeni Kanunu Kabulü Kısaca

 

Yazımızda Medeni Kanununun kabulü hakkında kısaca bilgi veriyoruz. Medeni kanunu kabulü nedir kısa özet kütüphane kaynakçalı bilgiler ile konu anlatımı paylaşıyoruz.  Dilerseniz ödev için dilerseniz sınava hazırlık olarak kullanabilirsiniz. Tek sayfa çıktı alımına uygundur. Başlayalım.

 

 

 

Medeni Kanunu Kabulünün Önemi

“Özel Hukuk” ile “Kamu Hukuku’ hukuk biliminin iki önemli parçasıdır. Kamu hukukunda bir tarafta devlet diğer tarafta kişi var iken, özel hukukta eşit durumda olan karşılıklı bireyler vardır. Kişilerin hak ve borçları, ailenin kuruluşu, işleyişi ve sona ermesi, miras ilişkilerinin düzenlenmesi, kişilerle eşyalar arasındaki her biçim ilişkilerin doğması, sürmesi ve bitmesi, kişilerin birbirlerine her çeşit işlem yapılması bu özel hukukun alanı içerisindedir. Tüm bu hukuk alanı Medeni Kanun içinde değerlendirilecektir.

Medeni Kanunu Kabulünün Amacı – Sebebi – Nedeni

Yapılan ve yapılmakta olan tüm devrim hareketlerinin temelde Türk halkını çağdaş uygarlık seviyesine ulaştırmak. O’nu dünya halkları içerisinde saygın bir konuma yükseltmek amacına dayanmaktadır. Böyle bir yaşam biçiminin oluşmasında sağlam, eksiksiz bir Medeni Kanun yapmak zorunluluğu hissedilmiştir.

Medeni Kanununun Kabulü Kısaca Bilgi

7 Şubat 1926 tarihinde Türk Medeni Kanunu TBMM’de görüşülerek kabul edilmiştir. Medeni Kanun’un kabulü ile Türk aile yapısında önemli değişiklikler meydana gelmiştir. Yeni ve ileri bir aile düzeni yaratılmıştır.

Özellikleri – Maddeleri

  • Çok kadınla evlilik yerine, tek kadınla evlilik kuralı getirilmiş ve evlilikte erkek ile kadın arasında eşitliğin sağlanmasına çalışılmıştır.
  • Evlenme, boşanma, miras, nikâh konusunda yeni kurallar konulmuş, örneğin mirasta kız ile oğlan çocukları arasındaki eşitsizlikler giderilmiştir
  • Evlilikte resmi nikâh zorunlu tutulmuştur.
  • Patrikhane’nin dünyevi yetkileri kısıtlanmıştır.
  • Sorunların çözümünde Me-deni Kanun’un yargıçlara geniş yetki tanınmıştır.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın