Mark Zuckerberg kimdir kısaca hayatı biyografisi

yorumsuz
278 views
Mark Zuckerberg kimdir kısaca hayatı biyografisi

 

Bizim biyografi farklı başkasının fikrini çalmakla suçlanan Mark Zuckerberg kimdir kısaca hayatı hakkında bilgi veriyoruz Mark Zuckerberg biyografisini kısa özet şekilde açıklıyoruz. Gelin başkasının fikrini çalıp Facebook ile ünlü olan , Abd seçimlerinde reklamlarıyla siyasete etki edebilen bu pek sevilmeyen ama para konusuna gelince ağızları açık bırakan insanı tanıyalım.

 

 

 

MARK ZUCKERBERG (D. 14 Mayıs 1984 White Plains, New York, ABD)

Mark Elliot Zuckerberg sosyal paylaşım sitesi Facebook’un kurucusu Amerikalı girişimcidir. Zuckerberg 2004 yılında Harvard Üniversitesi’nden girişimci arkadaşları Dustin Moskovitz, Eduardo Saverin ve Chris Hughes ile şu anda CEO’su olduğu sosyal paylaşım sitesi Facebook’u kurarak dünyanın şuanki en genç zengini olmasıyla tanınıyor. 2011 itibariyle kişisel serveti 17.5 milyar Amerikan dolarıdır. 2010 yılında ise TIME dergisince Yılın Adamı seçilmiştir. Zuckerberg New York eyaletinin White Plains şehrinde diş hekimi bir baba olan Edward ve psikiyatrist doktor olan bir anne olan Karen’in tek erkek çocuğu olarak 1984’te dünyaya geldi. Yahudi olarak yetiştirilmesine rağmen ateist olduğunu açıklamıştır.

Lisede çeşitli bilim dallarında birçok ödül alan Zuckerberg, ABD’nin en saygın üniversitelerinden Harvard’a girdi ve üniversitenin ilk yılında, okulunen yakışıklı ve en güzel öğrencilerinin seçildiği facemash.com sitesini kurdu. Sitede Hardvard’daki tüm öğrencilerin fotoğrafları vardı. Ancak fotoğrafları bulmak için, üniversitenin veri tabanına girmesi gerekmişti. Veri tabanını hacklediği ortaya çıkan Zuckerberg, disipline verilince okulu bıraktı. Harvard’lı öğrencileri internet üzerinde buluşturmak için ikinci sitesi olan Facebook’u kurdu. Facebook, 18 ayda ABD’nin en büyük arkadaşlık sitelerinden biri haline gelince yatırımcıların da ilgisini çekti vebugün sahip olduğu 13.5 milyar dolarlık servetinin kaynağını oluşturdu. Zuckerberg’ in Facebook’u 2011 yılında The Brand Finance Global 500 listesine göre dünyanın en değerli 281. markası oldu.

MLA (Modern Language Assoc.) (okuyorumben.com kısaltmıştır)
Erçel, Gülser, and Hiperlink (Firm). 100 Biyografide Dünya Ünlüleri. Hiperlink, 2012.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın