Mai ve Siyah roman özeti farklı

yorumsuz
851 views
Mai ve Siyah roman özeti farklı

 

Mai ve siyah roman özeti farklı ve yeni olarak sizlerle. Halit Ziya Uşaklıgil romanı olan Mai ve Siyah özeti kısaca özet olarak tek sayfa çıktı alabilecek şekilde düzenlenmiş olarak paylaşıyorum. Kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılmıştır. Şimdiden başarılar.

 

 

 

Mai ve Siyah roman özeti

Ahmet Cemil Mülkiye’de okur. Babası öldüğü için annesi ve kız kardeşine o bakar. Akşamları, okuldan sonra, kitapçılara polisiye hikayeler çevirir. Aslında edebiyatı sever, bu tür işler .onu açmaz. Ama geçinebilmek için çalışmak zorundadır Ayrıca, zengin aile çocuklarına özel dersler verir. Onların türlü kaprisleri, şımarık tavırları kendisini sıkar. Çaresizlik içinde kıvranır. Arkadaşları, Mir’at-ı Şuun gazetesine başvurmasını öğütler. Gazeteye bir roman çeviricisi aranmaktadır.

Ahmet Cemil, işe başlar, durumu biraz düzelir. Bu arada Mülkiye sınavlarına da girerek okulu bitirir. Amacı edebiyat alanında üne ermektir. Bunun için, boş zamanlarında özenle bir esere çalışır. Tatlı hülyalar kurar Gazetenin başyazarı Ali Şekip ile okuldan arkadaşı Hüseyin Nazmi, onun en sevdiği kişilerdir. Ahmet Cemil, Hüseyin Nazmi’nin kız kardeşi Lamia’yı bir kez görmüş ve gönlünü kaptırmıştır Bir gün gazetenin sahibi ölür. Yerine oğlu Vehbi Efendi geçer. Ahmet Cemil’in kız kardeşi ile evlenir. Sonuç hiç de iç açıcı değildir.

Mai ve Siyah roman özeti devamı…

Kaba ve bencil bir adam olan Vehbi Efendi sık sık karısını döver. Bir keresinde karnına tekme atar. Kadın hastalanır ve çocuğunu düşürür. Ahmet Cemil dayanamaz, kız kardeşini evine getirir. Ona özenle bakar, fakat kadıncağız çok hırpalandığından bir süre sonra ölür. Vehbi Efendi de Ahmet .Cemil’i gazeteden koyar Zengin bir ailenin oğlu olan Hüseyin Nazmi, dış işlerinde iyi bir görev alarak Avrupa’ya gitmeye hazırlanır. Her zaman oturdukları kahvede arkadaşına bu müjdeyi verir. Ayrıca, kız kardeşi Lamia’nın da bir subayla nişanlandığını söyler. Lamia’yı içten içe seven Ahmet Cemil bu habere çok üzülür. Çünkü onunla .evlenmeyi tasarlamaktadır Bütün bu acı olaylar Ahmet Cemil’i sarsar. Yıkılmasına yol açar. Üzerine titrediği eserini bir bunalım anında ocağa atıp yakar. Gereken makamlara başvurarak uzak bir yerde kaymakamlık alır. Annesiyle İstanbul’dan ayrılır. Mai ve siyah roman özeti burada son bulmuştur.

Mai ve Siyah Roman özeti konusu ve ana fikri

O zamanın hayatından, idaresinden, memleketinde teneffüs edilen o zehirli havadan  şikayetçi bir genç ve o devri tüm hayalperest yanlarını yaşayan yeni nesil anlatılmak istenmiştir. Romanda asıl yaşatılması istenen ana karakter yani Ahmet Cemil ölüdür ama ikinci ve üçüncü şahıslar canlıdır.

Not: Bu muhteşem romanın yazarı kim merak ediyor musunuz. Eğer merak ediyorsanız buradan Mai ve Siyah Romanı yazarına tıklayarak hakkında kısa bilgi edinebilirsiniz. Halit Ziya Uşaklıgil Hayatı ve Eserleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın