Mahmudo ile Hazel Kitap özeti

yorumsuz
513 views
Mahmudo ile Hazel Kitap özeti

 

Mahmudo ile Hazel kitap özeti kısa ve farklı olarak paylaşıyoruz. Ömer Polat kitabı Mahmudo ile Hazel romanı kısa özet konusu ve ana fikri ile beraber tek başlık altında derledik. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. başka yerde yok. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. En altta yazarı da tanıtıyoruz. Başlayalım.

 

 

 

Mahmudo ile Hazel Kitap özeti

Mahmudo bir aylık askerlik iznini geçirmek üzere köyün yolunu tutar. Mevsim güz, hava yağmurlu, yollar çamurludur. Bin bir güçlükle Dorukdibi’ne varır. Karısı Hazel coşku ve özlemle kapıyı açar, onu içeri alır, ocağa tezek atar Mahmudo izindeyken çalışarak eşinin ihtiyaçlarını karşılamak için Resul ağaya başvurur. Ağa eline bir mavzer vererek onu kaçakçı Kemo’yla tütün işine gönderir. Atlarına binerek yola çıkarlar. Yanlarında tütün yüklü iki de katır vardır.

Kar diz boyuna yükselmiştir. Tipi bastırınca bir eve sığınırlar. Şafakla yola koyulurlar. Yolda iki jandarmayla karşılaşırlar. Çarpışmada jandarmalar yaralanır. Silah sesinden kopan bir çığ jandarmalardan birinin üzerine düşer, öbürü teslim olmak için ellerini kaldırır. Öyleyken, Kemo ona ateş eder. Mahmudo kızarak onu öldürür. Katırları olduğu yerde bırakarak geceleyin köyüne döner. Karısıyla görüşüp vedalaşır. Dağlara doğru yollanır Jandarma Nafiz ise ölmemiştir, yaralıdır. Güçlükle atına binerek kasabaya ulaşır. Hastaneye yatar.

Mahmudo ile Hazel Kitap özeti 2. bölüm

Kendisini Kemo’nun vurduğunu, yanında da Mahmudo’nun bulunduğunu söyler. Jandarmalar Mahmudo’nun evini basarlar. Hazel’i sıkıştırırlar, fakat .ağzından söz alamazlar Mahmudo atıyla Aladağ’a doğru ilerler. Yol dik, hava karlıdır. At dayanamaz, yere yığılır Mahmudo üzülerek onu vurmak zorunda kalır. Düşe kalka yoluna devam eder. Bir süre sonra o da gevşer. Vücudunu tatlı bir uyuşukluk kaplar. Gözlerini açınca kendini bir köy evinde bulur. Ayakları donmuştur. Köylüler baş parmağını kesmek gereğini duyarlar. Eşkiya olduğundan ona saygı gösterirler. Mahmudo onlara olayı değiştirerek anlatır: Jandarma Kemo’yu vurunca, o da onu vurmuştur. Mahmudo ile hazel roman özeti.

Mahmudo, Mısto ağanın evinde kalır. Onun adamı, fedaisi olur. Bahara doğru karlar erimeye başlar. Mahmudo Hazel’i getirmeye gider. Fakat Hazel gebedir, yolda sancılanır. Köye varınca ölü bir kız doğurur. Mahmudo gitgide ağadan soğur. Onun çıkarcı, zalim ve sinsi bir kişi olduğunu anlar. Ağa da ondaki güvensizliği, değişikliği sezer. Mahmudo Hazel’le gitmeyi tasarlar. Ağanın .adamlarından Feyzo’yla anlaşır. Bir gece birlikte kaçarlar Mısto ağa durumu öğrenince küplere biner. Mahmudo’yu yakalaması için Kör Reco’ya para verir. Mahmudo, Hazel ve Feyzo gündüzleri dinlenir, geceleri yol alırlar. Öteberi almak üzere bir köye girerler. Bir eve konuk olurlar.

Mahmudo ile Hazel Kitap özeti son bölüm

Sabahleyin erkenden yola çıkarlar. Fakat ev sahibi Ali Gizme, onları ihbar etmiştir. Jandarmalar dağ yolunda tuzak kurarlar. Çatışma sırasında Feyzo vurulur. Mahmudo kurtulur. Uğradığı kalleşliğe çok kızar. Zamanla dağların kralı haline gelir. Gitgide tavırları da değişir. Asıp kesen, acımasız, şımarık bir eşkiya olur. Yok yere adam öldürür. Bu yüzden köylüler onu korumaktan vazgeçerler. Aşiret .ağaları da yakalanmasını isterler Jandarma Mahmudo’nun dağdan indiğini, çevrede dolaştığını öğrenir.

ihbar üzerine bir evde kıstırır. Köylüler “korkup kaçtı” demesinler diye Mahmudo kabadayıca çarpışır. Jandarmalardan birini öldürür. Kendisi de kurşunlarla delik deşik olur Ölüler kızakla kasabaya taşınır. Kaymakam ile Jandarma komutanı birer söylev çekerler. Azdı bir eşkiya, bir baş belası temizlenmiştir. Mahmudo’nun cesedi çöp arabasına atılarak götürülür. Hazel, ifadesi alındıktan sonra, salıverilir. Köy komşusu, Mahmudo’nun çocukluk arkadaşı Fadıl’a rastlar. Fadıl, köyden .ayrılmış, kasabada kahvecilik yapmaktadır. Hazel’i evine götürür. Mahmudo ile hazel kitap özeti burada bitti.

Mahmudo ile Hazel Romanı Konusu ve Ana Fikri

Ömer Polat’ın çaresiz eşkıyası Mahmudo, hepsinden zavallıdır. Doğu’nun yoksunluğu içinde ekmek uğruna yoldan çıkmış, askerlik onuruna ilk suçu işlemiş, ama çevresinin geleneksel inançlarına konu olmaktan kurtulamamıştır. Ne çevresindeki toplum varlıklıdır, ne içindeki doğa yardımda insaflı.

Ömer Polat Kimdir Kısaca Hayatı

Ömer Polat, 1943’te Ağrı’nın Sincan köyünde doğdu. İlk ve ortayı köyünde, liseyi Erzurum’da okudu. Atatürk Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Bingöl’de Almanca öğretmenliği yaptı. 12 Mart 1971 döneminde bir süre görevinden uzaklaştırı Idi, 1974’te Danıştay kararıyla öğretmenliğe döndü. Aladağlı Mıho oyunuyla 1976’da İsmet Küntay ile Ankara Sanatsevenler Derneği Ödülü’nü aldı. 1977’de Dilan ile Madaralı .Roman Ödülü’nü kazandı

Ömer Polat Eserleri

Roman: Mahmudo ile Hazel (1973), Saragöl (1974), Dilan (1976).

Oyun: Aladağlı Mıho (1977 )

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 22 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın