Madonna Kimdir Kısaca Hayatı ve Biyografisi

yorumsuz
1.060 views
Madonna Kimdir Kısaca Hayatı ve Biyografisi

 

Bizim tanıtım farklıdır. Bu yazımızda Madonna kimdir kısaca hayatı hakkında bilgi veriyoruz. Madonna yaşamı kariyeri biyografisi sizler için kısa özet şekilde tek sayfa olarak paylaşıyoruz. Ödev için kullanıma uygundur. Hadi şu güzel kadını tanıyalım.

 

 

 

 

MADONNA (D.16.Ağustos.1958  Bay City, Michigan, Amerika)

16 Ağustos 1958’de Bay City, Michigan’da dünyaya geldi. 5 yaşında annesini göğüs kanserinden kaybetti. Çocukluğunda baleye büyük ilgi duyan Madonna, babasından kurslara gitmek için izin aldığında, aslında dolaylı olarak şov dünyasına ilk adımını atmış oldu. Amerika’nın en büyük şehirlerinden birinde yalnız ve parasız olan Madonna, uzun bir süre düşük ücretli işlerde çalışarak ayakta kalmaya çalıştı. O dönemde yaptığı işlerden biri de çıplak pozlar verdiği modellikti.1979’da Fransız dansçı Patrick Hernandez’in ekibinde dünya turnesine çıkan Madonna müzisyen Dan Gilroy’la tanıştı. Gilroy, Madonna’nın daha sonraları ilk şarkıcılık tecrübesini yapacağı rock grubu Breakfast Club’le yolunun kesişmesine neden oldu. Grubun vokali olan Madonna aynı zamanda bateri de çalıyordu.

Madonna, 1982 yılında, yaptığı her single için 5 bin dolar almak üzere, resmi olarak Sire Records’la anlaştı ancak pek tutunamadı. 1983’te yayınlanan “Burning Up” ve “Physical Attraction”dan oluşan ikinci single çalışması, şarkıcının dans listelerinde büyük başarı kazandı. İlk albümü kendi adını Madonna ismini aldı. 80’lerin bu ilk yarısında gelen büyük başarı, Madonna’nın bir stil ikonu olarak da genç kızların büyük ilgisini çekmesine neden oldu. Kendi tarzındaki giysileri ve aksesuarları o dönem oldukça popülerdi.1985’te “A Certain Sacrifice” ve “Vision Quest” filmlerinde aldığı rollerle beyazperdede de görünmeye başlayan Madonna, aynı yıl başrollerini Rosanna Arquette ve Aidan Queen’le paylaşacağı ilk önemli filmi Desperately Seeking Susan’da rol aldı.

2002’de yeni James Bond filmi için yazdığı Die Another Day isimli 45’likle Golden Globe ödülü alırken, Golden Raspberry ise şarkıyı yılın en kötüsü seçti. 2003’te, dokuzuncu stüdyo albümü “American Life”ı yayınladı.2004 MTV Müzik Ödülleri’nde “Hollywood” şarkısını Britney Spears, Cristina Aguilera ve Missy Elliot gibi ünlü isimlerle birlikte seslendiren sanatçı, Spears ve Aguilera’yı dudaklarından öpünce tüm dünyanın gözleri yine yeni bir Madonna skandalına çevrilmiş oldu. Günümüzde halen farklılıklarıyla bilinmektedir.

MLA (Modern Language Assoc.) (okuyorumben.com kısaltmıştır)
Erçel, Gülser, and Hiperlink (Firm). 100 Biyografide Dünya Ünlüleri. Hiperlink, 2012.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın