Linç roman özeti farklı

yorumsuz
314 views
Linç roman özeti farklı

 

Linç roman özeti farklı ve yeni olarak paylaşıyoruz. Yazar Kerim Korcan kitabı Linç romanı özet olarak , konusu ve ana fikri ile birlikte paylaşıyoruz.  Başka yerde bulamazsınız. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılarak düzenlenmiş , sizler için derlenmiştir. Şimdiden ödeviniz için başarılar. Linç özeti başlasın.

 

 

 

Linç roman özeti

Kadir Güler yirmi yaşına basmadan hapse düşmüştür. Bir arkadaşının kız kaçırmasına yardım ederken birisini yaralamış, içeri atılmıştır. Hapiste ona Arap Kadir derler. Ailesinin biricik oğlu olduğundan şımarık büyümüştür. Mahallenin enikonu külhanbeyi olmuştur. Toy ve cahil bir delikanlıdır, ama dürüst ve iyi yüreklidir. İnsanları sever, haksızlığa dayanamaz, hemen başkaldırır. Gel gelelim, zayıflığı ve yaşının küçüklüğü dolayısıyla hapishanede kimse onu ciddiye almaz. Yalnızca azılılardan Feti Bey ona önem vermiş görünür. Arap Kadir’i kandırır. Kendisine kafa tutan ve ağalık taslayan bir mahkumun yüzüne jilet attırır. Olaydan sonra hapishane karışır, gerilim artar. Bir uğultudur gider. Müdür Şevket Erdoğan, Feti Bey’i bir başka hapishaneye sürdürür. Disiplini sağlamak ve huzursuzluk çıkaranlara gözdağı vermek için Arap’ı hücreye attırır. Burası pis kokulu, rutubetli bir yerdir.

Arap gün geçtikçe eriyip gideceğini görür. Kaçmaya karar verir. Bir gece başıyla pencerenin demirlerini zorlayarak genişletir. Oradan hapishanenin avlusuna çıkar. Kale duvarının kertiklerine basarak sessizce yukarı .tırmanır. Yavaşça aşağı iner. Karanlığa karışır Günlerce dağ taş demeden yürür. Yanındaki tayınlar tükenir. Açlık ve yorgunluktan bitkinleşir. Temiz bir yatak ve sıcak bir yemek özlemiyle düze iner. Ahlatlar köyünün muhtarına konuk olur. Güler yüzle karşılanır, güzelce karnı doyurulur, altına yatak serilir. Yazık ki sahte bir dostluktur bu: Sabahleyin jandarmalar gelir, Arap’ı yavaşça uyandırır, alıp götürürler.

Linç roman özeti 2. bölüm

Hapishanede Arap’ı yine hücreye koyarlar. Siyasi mahkumlardan biri müdüre de, savcıya da Arap’ı koğuşa almaları için rica eder. Fakat bunun bir etkisi olmaz. Tersine, hava gittikçe gerginleşir. Arap, sabah akşam ancak on beş dakika dışarı çıkarılır. Bir süre sonra bu haktan da yoksun bırakılır. Hücresine kırık bir teneke konulur. Arap bu duruma kızar, derdini ilgililere duyurabilmek için çabalar. Emekleri boşa gider. Sonunda, hücresindeki yatağını yakar. Yangını görünce gardiyanlar koşuşurlar. Ertesi gün olayı duyan müdür Arap’ı azarlar. Bunun üzerine Arap, duvarın koyuğunda gizlediği bıçağıyla onu yaralar. Avazı çıktığı kadar bağırır. O, iyi insan olmak, insanlara saygı ve sevgi göstermek istedikçe, .onlar onu zorla suç işlemeye itmişlerdir. Kerim Korcan Linç özeti devamı için alt satıra inin.

Müdürün yarası kısa zamanda iyileşir. Ama Kadir’e duyduğu .öfke azalmaz, artar. Öç almaya ant içer. Yaralama dolayısıyla Arap mahkemeye verilir. Olaya, Arap’ı her zaman savunan genç siyasi tanıklık eder. Mahkemede hapishanenin insanlık dışı orman kanunlarıyla yönetildiğini yürekleri burkan bir konuşmayla açıklar. Ağır kışkırtma göz .önünde tutularak Arap’a kırk gün hücre cezası verilir Müdür bu kez Arap’ı içinde lağım akan bir hücreye kapattırır. Arap’ın on gün sonra gözlerinin altı şişer. Günden güne erir Öte yandan, genç siyasi, Arap’ı kurtarmak amacıyla Ankara’ya Bakanlığa sert bir tel çeker. Fakat tel, müdürün eline geçer. Savcı ile hapishane doktoru ve gardiyanların hazır bulunduğu bir toplantı yapılır. Telgraf hepsini korkutmuştur. Ertesi gün siyasiye telgraftan vazgeçmesi öğütlenir, ama o direnir ve telgraf gönderilir Ankara’dan emir gelmeden, hapishane yetkilileri harekete geçerler. Arap) koğuşa alırlar, yumuşatmaya çalışırlar.

Linç roman özeti 3. bölüm

Telgraf yüzünden siyasi de ayrı bir odaya konulmuştur. Arap onun da bırakılmasını ister. Siyasi de koğuşa getirilir. içerde az çok .sevinçli, düzenli bir hava esmeye başlar Bu kavgasız yaşantı başgardiyan Rüştü Efendi’yi tedirgin eder. Kafasında bir plan kurar: Eğer Arap kavga çıkarırsa, dikkatler hapishane idaresinin üzerine çevrilecektir. Öteden beri mahkumlarca şikayet konusu edilen idari düzensizlik bir daha duyulacaktır. O zaman müdür belki görevinden alınacak, yerine belki kendisi atanacaktır. Onun için, Kütahya’dan eli bıçaklı üç mahkum gelince, onları Arap’ın koğuşuna koyarak hır çıkmasını bekler. Fakat tasarısı gerçekleşmez. Çünkü Arap başgardiyanın niyetini sezmiş, hatta, yüzüne bir gün defterinin dürüleceğini söylemiştir.

Başgardiyan ölüm korkusuna kapılır. Kurtulmak amacıyla Arap’ı üst kattaki en güzel odaya kapatır. Dokuz ay odada kalan Arap yalnızlıktan sıkılır. Burası da bir çeşit hücre olur ona. Öte yandan, başgardiyan bazı mahkumları kışkırtır. Arap bunu da duyunca tepesi atar. Bir gün doktara çıkar. Dönüşte başgardiyanı bıçaklar. Başgardiyanın kolladığı mahkumlar Arap’a saldırırlar. “Sen babamızı nasıl vurdunsa, al işte, biz de seni öyle vuruyoruz!” diyerek üzerine çullanırlar. Bıçaklarla delik deşik ederler. Savcı .gelmeden dağılırlar. Böylece Arap kim vurduya gitmiş olur Arap ölmeden önce doktora, şimdiye değin kimseye yalvarmadığını, haksızlık etmediğini, yalnızca canını yakanların canını yaktığını söyler. Linç roman özeti burada bitmiştir.

Linç romanı konusu ve ana fikri

Yaşanmış ve tanık olunmuş ilginç ve ilgi çekici olaylar dizisinden oluşan bir romandır. Ağır suçlu bir mahkumun yaşadıkları , iç dünyası anlatılmıştır.

Not: Bu güzel romanın yazarı hakkında bilgi sahibi olmak ister misin. Linç roman özeti paylaştığımız bu eserin sahibi ile ilgili bilgiler paylaştık. Merak ediyorsan buraya tıklayarak ulaşabilirsin. Kerim Korcan hayatı ve eserleri kısaca

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 15 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın