La Fontaine Masalları – Eşek Şakası

yorumsuz
603 views
La Fontaine Masalları – Eşek Şakası

La Fontaine Masalları serisi Eşek Şakası masalı kısaca paylaşıyoruz. La Fonten en sevilen masallarından Eşek Şakası masalı kısa özet olarak tek sayfa çıktı alacak şekilde düzenledik. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Başka yerde yok. Ödev için kullanabilirsiniz.

 

 

La Fontaine Masalları – Eşek Şakası

Güzel bir çiftlikte yaşayan bir eşek varmış. Bu eşek aslında çiftlikte çok rahatmış. Fakat gel gelelim çiftlikte yaşayan küçük fino köpeğini çok kıskanırmış. Akşama kadar un çuvallarını, evin odun ihtiyacını. çeşitli malzemeleri taşıyan benim. Sonuçta önüme atılan bir avuç kuru saman. Şu köpeğe bak! Hiçbir iş yaptığı yok. Sonuç. etli kemikler, sütlü ekmekler daha neler neler. Üstelik beyefendi gelir başını okşar. Bu da yetmez kucağına alır. Bizim eşek dünyanın bu işine bir türlü akıl sır erdiremezmiş. Dayanamamış bir gün köpeğe:

– Köpek kardeş, ben akşamlara kadar eşek gibi çalışıyorum. Fakat sahibim beni ne okşuyor. ne de kucağına alıyor. Sen ise hiçbir iş yapmadığın halde, başın okşanıyor, kucaklardan inmiyorsun. Acaba bu işin sırrı nedir? Bana da öğretir misin?

Köpek gülmüş:

– Bundan kolay ne var? Sahibini gördüğün zaman bir iki kuyruk sallayacaksın. Ardından da hoop onun kucağına atlayıvereceksin.

Eşek bu habere çok sevinmiş. Gerçekten kolaymış diye düşünmüş ve Köpeğe:

– Çok teşekkür ederim. Bu iyiliğini hiç unutmayacağım, demiş.

Akşam üzeri çiftlik şehirden dönmüş. Fino köpek hemen yanına gidip kuyruk sallamaya başlamış. Çiftlik sahibi de köpeğin başını okşamış. Köpek de sahibinin ellerini yalamaya başlamış. Manzarayı gören eşek, bağlı olduğu yerden ipini koparmış. Köpek gibi doğru sahibinin yanına gitmiş. Bizim karakaçan başlamış kuyruk sallamaya.

Çiftlik sahibi koskoca eşeğin kuyruk sallamaya başladığını görünce basmış kahkahayı. Eşek· yaptığı davranışın sahibinin çok hoşuna gittiğini zannetmiş. Bu olaydan yüz bularak sahibinin kucağına atlamaya çalışmış. Ön ayaklarını sahibinin üzerine dayayınca ikisi birden yerlere yuvarlanmış.

Tabi sahibi bu olaya çok sinirlenmiş. Bizim eşek galiba aklını yitirdi, diye düşünmüş. Ama ben onun aklını başına getirmesini bilirim, diye söylenmiş. Çiftliğin bahçesinde aradığı gibi sağlam bir sopa başlamış. Ondan sonra da bahçede eşeğe sağlam bir meydan dayağı anlamış. Eşek köpek kuyruk salağınca sevilip okşanıyor. Biz kuyruk sallayınca dayak yiyoruz, diye düşünmüş. Sahibinin dediği gibi dayak aklını başına getirmiş. O günden sonra da köpek almaya özenmemiş.

La Fontaine Masalları – Eşek şakası masalı burada bitmiştir.

Bir Sonraki Masala geçmek için tıklayın. La Fontaine Masalları – Serçe ile Kedi Masalı

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 29 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın