Kuyucaklı Yusuf özeti Farklı

yorumsuz
1.119 views
Kuyucaklı Yusuf özeti Farklı

 

Kuyucaklı Yusuf özeti farklı ve yeni olarak paylaşıyoruz. Sabahattin ali kitabı olan Kuyucaklı Yusuf romanı kısa özet olarak sadece bizde bulunuyor. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılarak sizler için düzenlenmiştir. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Tek sayfa çıktı almak için uygundur. Başlayalım.

 

 

 

Kuyucaklı Yusuf özeti

Bir gece Kuyucak köyünü eşkıyalar basar. Evleri yağma eder, insanları öldürüp giderler. Bu arada küçük Yusuf’un annesiyle babası öldürülmüştür. Çocukcağız öksüz kalmıştır. Kaymakam Selahaddin Bey iyi bir insandır. Acıyarak onu yanına alır. Gel gelelim karısı Şahinde Hanım rahatına düşkündür, çocuğu istemez. Kocasıyla tartışırsa da kaymakamın kararını değiştiremez. Yusuf eve yerleşir. Yıllar geçtikçe ailedeki uyuşmazlıkları fark eder. Selahaddin Bey’in dürüstlüğüne karşılık Şahinde .Hanım’ın bencilliğini yakından görür Kaymakamın, Yusufdan küçük bir kızı vardır: Muazzez. İki çocuk birlikte büyürler, birbirleriyle çok iyi anlaşırlar. Bir gün bayram yerinde eşraftan Hilmi Bey’in çapkın ve şımarık oğlu Şakir, kıza laf atar. Yusuf kendini tutamaz, onu bir güzel döver. O olaydan sonra Muazzez’i sevdiğini anlar. Şakir ise yediği dayağın etkisiyle, ne pahasına olursa olsun, Yusufdan öç almaya ve Muazzez’le evlenmeye karar verir. Bunun için türlü düzenlere başvurur. Örneğin babasını kaymakamla kumara oturtur. Selahaddin Bey sarhoş olduğundan yenilir. Ödeyemeyeceği bir borcun altına girer. Bu borca karşılık Hilmi Bey, kızını oğluna ister. Bunu öğrenen Yusuf, bir arkadaşından para alarak üvey babasını güç durumdan kurtarır.

Kuyucaklı Yusuf özeti ikinci bölüm

Bunun üzerine, Muazzez bir gün Yusuf’a açılır. Kendisini sevdiğini, başka kimseyle evlenmeyeceğini söyler Öte yandan, Selahaddin Bey de onların evlenmelerini ister. Fakat Şahinde Hanım buna karşı çıkar. Kızını Şakir’le evlendirerek lüks içinde yaşamayı, zenginler arasına katılmayı kurar. Kaymakam, Yusufu yanına katipliğe alır. Bundan sonra olaylar hızla gelişir: Analığının niyetini sezen Yusuf, Muazzez’i bir başka kasabaya kaçırır, orada nikahlanırlar. Şahinde Hanım olanları öğrenince küplere biner. Kaymakam ise sevinir. Yazık ki, bir süre sonra, hastalanarak ölür. Yerine yeni bir kaymakam atanır.

Şakir hemen onunla dostluk kurar. Yusuf u gezici tahsildarlığa verdirir. Yusuf artık karısından uzaktadır. Günlerce karda kışta, dağda bayırda at koşturur. Fakat aldığı para evi geçindirmeye yetmez. Üstelik, döndüğünde birtakım dedikodularla karşılaşır: Kaynanası, durumu fırsat bilerek, Şakir’e yanaşmaya, kızını ona peşkeş çekmeye çalışmaktadır Yusuf bir gün, görevini bırakarak, ansızın eve gelir. Şahinde Hanım ile yeni kaymakam ve Şakir zil zurna sarhoş olmuşlardır. Muazzez de onlara hizmet etmektedir. Tabancasını çeker. Kaymakam’ı Şakir’i ve kaynanasını öldürür. Karanlıkta kurşunlar Muazzez’e de isabet eder. Karısını kucağına alarak şehir dışına kaçar. Fazla gidemezler. Aldığı yaralardan Muazzez yolda ölür. Yusuf bir çukur kazıp onu gömer. Üzgün ve şaşkın, başını alıp dağlara doğru gider. Kuyucaklı Yusuf özeti burada bitmiştir.

 

Not: Değerli yazarımız Sabahattin Ali kaleme aldığı bu eser günümüzde halen ilgi görmektedir. Peki Kuyucaklı Yusuf özeti paylaştığımız bu romanın yazarı hakkında ne kadar bilgi biliyorsun? Öğrenmek istiyorsan kısaca bahsettik buraya tıklayarak ulaşabilirsin. Sabahattin Ali Hayatı ve Eserleri

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın