Kütüphanede uyulması gereken kurallar

yorumsuz
430 views
Kütüphanede uyulması gereken kurallar

Kütüphanede uyulması gereken kurallar nelerdir. Kütüphane de uyulması gereken kurallarla ilgili bir araştırma yapınız. Kısa özet tek sayfa olacak şekilde sizler için cevaplıyoruz. Tamamı yeniden düzenlenmiş , okul ödevi için yeniden hazırlanmıştır. Kullanmakta özgürsünüz. Başlayalım.

Kütüphanede Uyulması Gereken kurallar

 1. Öncelikle gidilecek olan kütüphane hakkında internet aracılığı ile küçük bir araştırma yapılıp , o kütüphanenin özel kuralları olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 2. Kütüphanenin açılış , kapanış ve öğle molası saatleri hakkında bilgi edinmek gereklidir.
 3. Kütüphanede uyulması gereken kurallarla ilgili en önemli konu , kulaklık ile müzik dinlemek haline gelmiştir. Günümüzde insanlar kütüphanelerde kulaklık ile müzik dinlemekte etrafına ses gitmediğini düşünmektedir. Bu çok yanlış bir durumdur. Dikkat edilmesi ve uymayanların ikaz edilmesi gerekir.
 4. İnsanlar bilgi edinirken , farklı sesler duyması dikkat dağınıklığına yol açar. Bu yüzden mümkün oldukça sessiz olmak gerekir.
 5. Çay , kahve , kuru yemiş , yemek gibi  besinler tüketilmemeli , ancak bunun için ayrılmış bölümler varsa o kısımlar tercih edilmelidir.
 6. Kütüphane içinde sigara içmek , telefon kullanmak yasaktır.
 7. Kütüphane ve kitaplar sizindir. Kütüphane içinde ve dışında kitaplardan yararlanırken özen gösterilmelidir.
 8. Değerli eşyalarınızı kontrolsüz bir biçimde bırakılmamalıdır.
 9. Ödünç alınan ve iade edilmeyen kitaplarla ilgili  cezai işlem yapılır bu yüzden , zamanında teslim edilmelidir.
 10. Gerektiğinde görevlilerden yardım talebinde bulunmaktan çekinmeyiniz.
 11. Kullanıcılar kütüphaneden yararlanma esnasında herhangi bir kitaba istemeden zarar vermiş ise bunu görevliye bildirmelidir.
 12. Elektronik ve basılı kaynaklar 5846 sayılı Fikir Sanat ve Eserleri Kanunu ile 1988 telif hakları anlaşması koruması altındadır. Orijinal kaynaktan yapılacak tarama, bir dergiden bir makaleyi veya kitabın bir bölümünü (veya %10’unu) aşmamalıdır.

 

Kütüphanede uyulması gereken kurallarla ilgili araştırma yapınız ödevi burada bitmiştir.

Kütüphaneler ile ilgili özlü yeni sözler

İlber ortaylı kütüphaneler ile ilgili olarak şu sözü söylemiştir:  ”Kütüphane nedir?Beşeriyetin hafızasıdır. ”

Mustafa Kutlu kütüphaneler ile ilgili olarak şu sözü söylemiştir:  ”Çok kitap sahibi olmak marifet değil,kıymetli bir kütüphane kurmak önemlidir. ”

 

Not: Sitemizde bir nevi kütüphane hizmeti vermektedir. En doğru bilgiyi siz değerli öğrenciler ve kullanıcılar için , uzatmadan kısa öz ve akılda kalıcı olacak şekilde sizlere sunmak hedefimizdir.  Bu bağlamda tüm dersler için aradığınız ödevi sitemizde bulabilirsiniz. Eğer bulamazsanız bize ödev sor kısmından iletin en kısa sürede yayınlayalım. Başarılar diliyoruz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın