Kütlenin Korunumu Kanunu Kısaca

yorumsuz
874 views
Kütlenin Korunumu Kanunu Kısaca

 

Kütlenin korunumu kanunu nedir kısaca açıklıyoruz. Kütlenin korunumu yasası hakkında kısa özet bilgi veriyoruz , kütüphane kaynakçalı temel fizik kitabından alıntı yapılmıştır. Ödeviniz için uygundur kullanabilirsiniz. Başarılar , başlayalım.

 

 

 

Kütlenin Korunumu Kanunu

Şekeri suda çözdüğümüzde çözeltinin kütlesi ciddi olarak şekerin ve suyun kütleleri toplamına eşit olacaktır. Bu ve buna benzer sayıda deneyler. nesne kütlesinin değişmez bir özellik olduğunu belirtmektedir. Nesneyi rastgele tarzda parçaladığımızda. yahut çözdüğümüzde toplam kütle değişmez kalır.

Tüm gelişi güzel kimyasal reaksiyonlarda da aynı olay gözlemlenmektedir; yani. toplam kitle değişmemektedir. Kömür yandı. Hassas tartı yardımıyla. kömürün ve bunun yanmasına katılan oksijen (havadaki) kütlelerinin toplamının, yanma ürünleri kütlelerinin toplamına büyük bir ciddilikle eşit olduğu belirlenebilir. Kütlenin korunum kanunu son kez olarak XIX. asrı sonunda kontrol edilmiştir. Sonuç olarak belirlenmiştir ki, rastgele kimyasal reaksiyonlarda nesne kütlesi, hatta kendi miktarının cüzi bir kısmı kadar bile değişmez.

Kütlenin korunumu kanunu hakkında daha eski zamanlarda, kütlenin değişmez olduğunu kabul ederlerdi. Kütle, cismin en önemli değişmez özelliğidir. Cisimlerin çoğu özellikleri insanın kendi elindedir. Yumuşak ve elde eğilebilen demir tavlatma (su verme) yolu ile sert ve kırılgan bir hale getirilebilir. Bulanık çözeltiyi ultrases (ses ötesi) dalgalarının etkisiyle saydam hale getirmek mümkündür. Dış etkilerle cisimlerin mekanik, elektrik, ısı özelliklerini değiştirebiliriz. Cisme nesne eklemediğimiz de ve bundan bir tane de olsun parçacık almadığımızda, hangi tür dış etkiler yapılırsa yapılsın, bunun kütlesini değiştirmek mümkün değildir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın