Kurtlar Sofrası özeti ve konusu

yorumsuz
1.133 views
Kurtlar Sofrası özeti ve konusu

 

Kurtlar sofrası özeti farklı ve yeni olarak paylaşıyoruz. Attila ilhan kitabı olan Kurtlar Sofrası romanı özet konusu ve ana fikri ile birlikte tek başlık altında sizler için derledik. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Başka yerde bulamazsınız. Başlayalım. Sayfayı aşağı kaydır.

 

 

Kurtlar Sofrası özeti

Birlik gazetesinin gece baskısı hazırlanmaktadır. Yorgun mürettipler durmadan yeni haberlere yer bulmak için çırpınırlar. Avukat Sadık, gazetenin sahibi Hüsnü Faik’le saatlerdir tartışmaktadır. Konu, Necdet’in fıkraları ve Mahmut’un yolsuzluklarla ilgili yazılarıdır. Hüsnü Faik onları savunur. Necdet’in tutuklanması ihtimali doğmuştur. Buna hepsi hayıflanır. Yeniden 1946 yıllarına mı dönülecektir Mahmut Ersoy’un yazıları Kolaylık inşaat Şirketiyle ilgilidir. Şirketin çevirdiği dolapları açığa çıkarmak için Mahmut İzmir’e gidecektir.

Orada birisinden yeni haberler alacak ve bunları gazetede yayımlayacaktır. Fakat Şirketin sahibi Zihni Keleşoğlu bunu öğrenir. Adamı Kılçık Nazım’ı peşine takar. Mahmut, gideceği gece, arkadaşı Ümit’le buluşur. Ümit, Keleşoğlu’nun kızıdır. Uzun süre Fransa’da kalmış, özgür düşünüşlü, dürüst bir kızdır. İki yıldır Mahmutla arkadaşlık etmektedir. Fakat ondan bıkmıştır. Artık ayrılmak istemektedir. Mahmut bunu duyunca üzülür, yıkılmışçasına vapura biner Öte yandan, Asım Taga, sırtını Demokrat Parti’ye dayayan bir iş adamıdır. O da Keleşoğlu gibi kirli işler peşindedir. Nitekim, şimdi de yabancı bir şirketin temsilcisi Freddy Mills’e takmıştır.

Kurtlar Sofrası özeti devamı

Mills, traktör ticareti için İstanbul’a gelmiştir. Asım Taga ithalatı kendisi .yapmak üzere Mills’i kandırmaya çalışır. Bu yolda kızını kullanır Ertesi gün İzmir’den gazeteye telefon açılır. Konuşan, muhabir Cezmi’dir. Mahmut’un vapurdan çıkmadığını bildirir. Olay .çevrede duyulur Komiser Orhan barda çalışan sevgilisi Gilda’yla vedalaşarak işine gider. Sabahleyin bir cesedi balıkçıların bulduğu öğrenilir. Araştırma sonunda başsız cesedin Mahmut olduğu anlaşılır. Herhalde onu öldürenler ya sağcılar ya da gizli işler çeviren şirketin adamlarıdır. Çünkü Mahmut Atatürkçü, toplumcu, ilerici bir gazetecidir. Kurtlar sofrası özeti devamı için alt satıra geçin.

Ümit, gazetede Mahmut’un öldürüldüğünü okur. Büyük üzüntüye kapılır. İçip içip ağlar. Onu kovduğuna pişman olur Asım Taga traktör işini başka firmalara kaptırmamak için basında asılsız haberler çıkarttırır: Güya İstanbul Ekonomi Bankası ile Taga İthalat Şirketi ve Lehmann Tractor’s Company anlaşmışlardır. Birlikte bir traktör fabrikası kurarak yurt kalkınmasına yardımcı olacaklardır Asım Taga, dolaplarını başarıyla yürütmek için Kılçık Nazım’dan yararlanır. Nazım’ın tanışı Güner, Freddy Mills’i tavlar, birlikte gezip tozarlar.

Kurtlar Sofrası özeti son bölüm

Ankara ile ilişki kuran Freddy’nin çektiği telgrafları ve aldığı cevapları para karşılığında Asım Taga’ya satar Ümit, Mahmut’un ölümünden sonra sarsılır, neredeyse hastalanacaktır. Derinden derine Mahmut’u sevdiğini anlar. Üstelik, ona saygı da duymaktadır. Artık yaşamını kendi kazanmak, Keleşoğlunun kızı olmaktan kurtulmak ister. Bu amaçla, Mahmut’un Beyoğlu’ndaki pansiyonunu kiralar. Sevgilisinin anılarıyla dolu bir gün geçirir. Onun eşyaları arasında ağlar. Sonunda, Mahmut’un yarım bıraktığı kavgayı tamamlamaya ant içer Aylardır sürdürülen araştırmalar ürünlerini vermekte gecikmez.

Kolaylık inşaat Şirketinin yaptığı binalar hem çürüktür, hem de ortakları dolandırılmıştır. Demek ki gazetenin yazdıkları doğrudur. işlerin kötüye gittiğini sezen şirketlerin yürütücülerinden Sezai Yazmacı ile Rıza Girgin kayıplara karışırlar. Polis “siyahlı kadın” diye adlandırdığı birinden kuşkulanır. Bu, Ümit’tir. Mahmut’un evine girerken polisçe görülmüştür, fakat kim olduğu .henüz bilinmemektedir Asım Taga traktör işinde yenilmek üzeredir: Freddy Mills, İzmir’de arkadaşını görmeye gideceğini, birkaç gün sonra döneceğini söyleyerek onu atlatır. Gizlice Ankara’ya gider. Çevrilen dolaplar yavaş yavaş açığa çıktığından bakanlık, suistimali önlemek üzere harekete geçer . Kurtlar sofrası özeti burada bitmiştir.

Kurtlar Sofrası Romanı Konusu ve Ana Fikri

Tatlı , akıcı , etkili bir dil ile , sanayileşmenin ön plana çıktığı , montaj sanayileşmenin hayata derlenmesi , ekonomik ve toplumsal olaylar ile bir araya getirilmesi sonucu oluşan bir bütünü anlatmaktadır.

Not: Bu güzel roman özetini kim yazdı biliyor musun? Peki hakkında bilgi sahibi olmak ister misin. Senin için kurtlar sofrası özeti paylaştığımız kitabın yazarı ile ilgili bir şeyler paylaştık buradan ulaşabilirsin. Attila ilhan hayatı ve eserleri kısaca

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 16 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın