Küçük Paşa Roman Özeti Farklı

yorumsuz
479 views
Küçük Paşa Roman Özeti Farklı

 

Küçük Paşa Roman özeti farklı kısa ve öz olarak tek sayfa çıktı alacak şekilde Ebubekir Hazım Tepeyran eseri Küçük Paşa Romanı özeti kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılarak sizlerle paylaşılmıştır. Ödeviniz için uygundur. Başka sitelerde bulamazsınız. Başlayalım.

 

 

 

Küçük Paşa roman özeti

Niğde’nin bir köyünden Keleşoğlu Ali askere çağrılır. Kur’ada İstanbul’u çeker. Orada hemşehrisi Kâmil ile karşılaşır. Kâmil, Sadrazam Suat Paşa’nın yanında çalışmaktadır. İki arkadaş oturup dertleşirler. Ali karısının doğurmak üzere olduğunu söyler. Bunu duyan Kâmil, Paşa’nın kardeşi Albay Dilaver’in eşi Nüzhet Hanımın da bu günlerde doğuracağını, güçlü kuvvetli bir sütanne aradıklarını bildirir. Durum Paşa’ya iletilir ve Ali’nin .karısı Selime konağa getirilir Selime kendi oğlu Salih’i haftada iki gün, Paşa’nın yeğeni Haldun’u ise her gün iki kez emzirir. Haldun konuşmaya başlayınca, Suat Paşa’ya “Paşababa” der. Selime’nin oğlu Salih de aynı şeyi yapınca, Paşa’nın karısı bundan hoşlanmaz. Üstelik, Salih’i de sevmez. Paşa ise, kendi çocuğu olmadığı için, bütün .sevgisini bu iki yavruya vermiştir.

Selime konakta Anadolu şivesi, sattığı ve temizliğiyle kendini .sevdirir. Ali, ayda bir konağa gelerek onu görür Paşa, evladı yerine koyduğu Salih’in okuması için bir Fransız mürebbiye tutar. Fakat bir görevle Anadolu’ya gidince, karısı, .çocuğun eğitimini baltalar, mürebbiyeyi kendi yanına alır Aradan iki yılı aşkın bir zaman geçer. Paşa sağlığı bozulduğundan İstanbul’a gelir. Teskere alan Ali ile karısı Selime, oğulların’ bırakarak, köylerine dönerler. Ali Istanbul’dan aldığı imzasiz bir mektuptan Selime’nin birisiyle ilişkisi olduğunu öğrenir, onu boşar, bir başkasıyla evlenir. Selime ortada kalır. Sonunda yakın köyden bir adama varır. Hastalığı gittikçe ilerleyen Paşa bir süre sonra ölür. Salih arkasız kalır, evlatlık kimliği uşaklığa dönüşür. Naime Hanım hiç sevmediği bu oğlanı köyüne göndermekte gecikmez.

Küçük Paşa roman özeti devamı

Salih köye gelince, kendisini, öz annesi yerine üvey annesi Haçça karşılar. Köyü umduğu gibi bulamayan çocuk, bir de üvey anasının itip kakmasına göğüs germek zorunda kalır. Babası Ali yeniden askere gidince, analığı bütün hıncını Salih’ten çıkarır. Bir kış gecesi, öksürerek kendisini uyutmadığını bahane eder, .onu tekmeyle dışarı atar Salih, bu soğuk ve karlı havada üşür. Çürük sağlığı daha da bozulur. Üvey anasının baskısından usanmıştır. Nicedir köyden kaçmayı düşünmektedir. Son olay üzerine kararını verir. İmamın ahırında sabahladıktan sonra yola çıkmayı kurar.

Öte yandan, Paşa’nın eşi Naime Hanım kocası ölünce bir gençle evlenmiştir. Gebe kalmış, beş aylık bir çocuğunu düşürmüş, yedi aylık bir çocuğunu da ölü doğurmuştur. Olanlardan pek üzgündür. Bir gün düşünde eski kocasını görür. Salih’e yaptığı haksızlıktan ötürü Paşa onu azarlar. Aynı gece Salih’i de düşünde görür. Karlı, tipili bir yerde birtakım hayvanlarla boğuşan çocukcağız, sonunda yere yuvarlanarak hareketsiz kalır. Yaptıklarından pişman olur. Hemen Salih’in geri getirilmesini kocasından ister. Telgraflarına gelen cevapta, üç gün önce geceleyin Salih’i kurtların parçaladığı yazılıdır.

Küçük Paşa Roman Özeti Konusu ve Ana Fikri

Köylülerin hayatını , geleneklerini ve göreneklerini yakından bilen bir kimse gibi dar ve neşesiz bir hayatı tasvirlerle anlatmıştır. Köy hayatı ön planda tutulmuştur. Hikayedeki kahramanların hayat hikayelerini kişilik dışı yöntemlerle anlatmaları dikkat çekmektedir.

Not: Küçük Paşa roman özeti paylaştığımız bu eserin yazarı kim merak ediyor musunuz. Eğer merak ediyorsanız buraya tıklayın. Ebubekir Hazım Tepeyran Hayatı ve Eserleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın