Korsan Çıkmazı özeti ve Kousu

yorumsuz
510 views
Korsan Çıkmazı özeti ve Kousu

 

Korsan Çıkmazı özeti ve konusu farklı ve yeni olarak paylaşıyoruz. Yazar Nezihe Meriç kitabı Korsan Çıkmazı romanı özet konusu ve ana fikri tek başlık altında sizler için hepsini bir olarak derledik. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Ödev için kullanıma uygundur. Başlayalım. Aşağı kaydır.

 

 

 

Korsan Çıkmazı özeti

Korsan Çıkmazı’nda belirli bir sürece göre gelişen bir olay yoktur. Anılara, çağrışımlara, duygulara, yaşantılara, iç konuşmalara yaslanan olaycıklar vardır. Bundan ötürü, konu bir doğrultuda yürümez, geri dönüşler ve ileri sıçrayışlarla yavaş yavaş :belirir. Kaba bir özetleme yapmak gerekirse, şunlar söylenebilir. Meli çok yorulmuştur. Kırk beş dakikadır durakta otobüs beklemektedir. Beyoğlu’ndaki evine gidecektir. Evi “Korsan Çıkmazı” adlı sokaktadır. Kendi katlarının üstünde Berni’nin dairesi bulunur. işe giderken kızı Su’yu onun yanına bırakmıştır. Berni şimdi otuz yaşındadır. Meli’nin çocukluktan beri arkadaşıdır.

Bora adlı küçük bir oğlu vardır. Kocası Turan, mimardır Meli otobüste eski arkadaşı avukat Ahmet’le karşılaştı ve Sevinir. Berni’den, geçmişten konuşurlar. Meli bir an çocukluğunu düşünür: Berni’nin babası subaydır, kendisininki ise memur. Babaları gibi onlar da arkadaştırlar. Birlikte büyümüşler, oynamışlar, okumuşlardır Otobüsten inerler. Ahmet’le biraz yan yana yürürler. Akşam yemeğini birlikte yemeyi kararlaştırırlar. Meli kocası Adnan’a telefon eder, onu da çağırır. Denize bakan bahçeli bir lokantaya otururlar. içmeye başlarlar. Konuşmaya dalarlar. Ahmet evlenmeyi düşünmüştür, ama aradığını bulamamıştır.

Korsan Çıkmazı özeti 2. bölüm

Bir ara Meli bahçede tanıdığı şoför Sabir’i görür. Yanlarına çağırır. Sabir, Adnan’ı getirmeye gider. Adnan gelir, yeri pek beğenir. Lokantadan çıkınca Taksim’e doğru yürürler. Sonra Ahmet ayrılır. Yolda giderlerken Meli’ye üç sarhoş sarkıntılık etmeye yeltenir. Adnan birini tekme tokat yere serer. Öbürleri gerilerler. Meli “imdat” diye bağırır. Polisler gelir. Birlikte karakola giderler. Sarhoşlar Adnan’ın tabanca çektiğini öne sürerler. Oysa Adnan arka cebinden piposunu tabanca gibi çekmiş, sarhoşlar da öyle .sanmışlardır! Komiser güler, Adnan’ı salıverir Bu sırada Berni, Meli’yle Adnan’ı merakla bekler. Su’yu yatırır. İçinde bir sıkıntı vardır. Geçmişi anar: O yıllarda Mahir amcası ile Neyyire halasının yanında kalmaktaydı. Meli de oradaydı. İkisi de öğrenci idiler. Korsan çıkmazı özeti devamı için alt satıra geçin.

Liseyi okumak için küçük bir Doğu ilinden Orta Anadolu’nun büyük bir iline gelmişlerdi. Birbirlerini çok severler, ama ara sıra takışmaktan da geri durmazlardı. Birlikte oynarlar, birlikte gezerlerdi, dans ederlerdi, çay içerlerdi, ders çalışırlardı, kıkır kıkır gülerlerdi… Amca da, hala da ne iyi, ..!ne unutulmaz insanlardı Berni kocasıyla pek anlaşamaz. O düzenli, onurlu, özgeci, duygulu, inançlı bir kadındır. Turan ise biraz akılcı, alaycı, inançsız, bireyci bir erkektir. Bu yüzden arada sırada tartışırlar ama .kocası Berni’yi sever yine de Meli kocasıyla eve geç gelir. Berni’ye olanları anlatır. O da kocasıyla tartışmalarından söz açar.

Korsan Çıkmazı özeti 3. bölüm

Bir süre dertleşirler, anılarını tazelerler: İkinci Dünya Savaşı’nın sıkıntılı günlerini Mahir amcanın yanında geçirmişlerdir. Sonra İstanbul’a gelmişlerdir. Çatı katında bir odaya yerleşmişlerdir. Berni konservatuvara, Meli Edebiyat Fakültesi’ne yazılmıştır. Mahmut ve Sahile arkadaş olmuşlardır Fakülteyi bitirince, Meli öğretmenliğe atanır. Okuttuğu çocukları düşünmeye alıştırmak ister. Atatürk’ü, devrimlerini coşkuyla anlatır. Çevresiyle arası açıktır. İleri görüşlü, açık yürekli ve içtenliklidir. Bir gece odasını polisler basar. içeride hükumetçe aranan bir avukat ile semtin kötü tanınmış kadınlarından biri bulunur. Hepsi karakola götürülür. ifadeleri alınır. Kadınlar bırakılır, avukat orada tutulur. Eğitim Bakanlığı işe el koyar, müfettiş gelir. Avukatın bırakılması üzerine Meli kurtulur. Ama bu olay onu çok sarsar.

Dar görüşlü çevresinin, özellikle de dayısının ayıplayıcı davranışına kızar. Evinde yakalanan avukat, Ahmet’tir. Çocukluk arkadaşı Sahir tanıştırmıştır onu kendisine. Zamanla arkadaş olmuşlardır. Okuyan, düşünen, neşeli, dürüst, ilerici bir halk çocuğudur. Hukukta öğrencidir. Okulu bitirince birkaç yıl görüşememişler. Meli ancak bir hafta önce onu Taksim’de uzaktan seçer gibi olmuştur. Sonra bir akşam Ahmet evine gelmiştir. Hastadır, ateşi yükselmiştir. O sırada Meli’nin arkadaşı, lekeci Sofia içeri girmiştir. İkisi bir olarak Ahmet’i yatırmışlardır. Aradan bir iki saat geçmiştir. Birden polisler baskın yapmışlardır.

Korsan Çıkmazı özeti son bölüm

Berni konservatuvara giderken bir gün yolda Turan’la karşılaşır. Tam ayağı kayıp da düşecekken delikanlı onu kolundan tutmuştur. Böylece tanışmışlardır. Gitgide birbirlerini sevmeye .başlamışlardır. Okulu bitirince evlenmişlerdir Berni’nin evlenişinden sonra Meli kendini yalnız duymuştur. Bir gün dişçide Adnan’a rastlamıştır. Adnan, Berni’nin çocukluk arkadaşıdır. Yakışıklıdır. Meli’yi de tanır. Dişçiden çıkınca bir yere gidip oturmuşlardır. Tatlı tatlı konuşmuşlardır. Sonunda evlenmişlerdir. Su adında bir kızları olmuştur. Şimdi Korsan .Çıkmazı sokağında arkadaşı Berni’yle aynı evde kalmaktadırlar. Korsan çıkmazı özeti burada bitmiştir.

Korsan Çıkmazı Konusu ve Ana Fikri

Gerçekçi , tatlı bir dil ile Dünya’ya ve insanlara sevecen bir dil ile anlatılmış günümüz Türkçesine çok yakın bir dil ile yazılmıştır. İki kadın kahramanın yaşantısını bütün gerçekçiliği ile anlatmaktadır.

Not: Bu güzel romanı kim yazdı biliyor musun. Hakkında bilgi sahibi olmak ister misin. Eğer merak ediyorsanız sizin için korsan çıkmazı özeti paylaştığımız kitabın yazarı hakkında kısa bilgi verdik. Buraya tıklayarak ulaşabilirsin. Nezihe Meriç Hayatı ve Eserleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 16 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın