Kore Savaşı Kısaca

yorumsuz
328 views
Kore Savaşı Kısaca

Kore savaşı hakkında bilgi veriyoruz. Kısaca savaş ne zaman oldu , kimler arasında oldu , Türkiye durumu , önemi ve sonucu kısa özet olarak paylaşıyoruz. Bilgiler günceldir ve kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Ödev için kullanabilir tek sayfa çıktı alabilirsin. Başlayalım.

 

Kore Savaşı Kısaca

Kore Savaşı, 1950-1953 yılları arasında Kuzey Kore ile Güney Kore arasında yapılan savaştır. Ancak savaş ABD ve müttefiklerinin katılımı, ardından Çin Halk Cumhuriyeti’nin müdahalesiyle uluslararası bir boyut kazanmıştır.

Savaş Hakkında Uzun Bilgi

İkinci Dünya Savaşı’nın sonlarında, Müttefikler arasında yapılan Yalta ve Postdam konferanslarında, Kore’den  Japonları uzaklaştırma görevi ABD ve SSCB’ye verilmişti. 1945 yılında Japonya’nın yenilgiyi kabul edip, teslim olmasından sonra, Ruslar, Kore’nin kuzeyini, Amerikalılar da güneyini işgal ederek, 38. enlemi ara sınır ilan ettiler. Bu da Kore sorununun başlangıcı oldu.

25 Haziran 1950’de Kuzey Koreliler, Güney Kore’ye hücum ederek işgale başladılar. Savaşın başlaması üzerine ABD, Güney Kore’ye hemen yardım göndermeye başladı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Kızıl Kore’nin saldırı­sını güvenliğin bozulması olarak tanımladı ve üye devletleri saldırıyı püskürtmek üzere yardıma çağırdı. 53 ülke prensip olarak Kore’ye yardımı kabul etti. Fakat sadece 16 ülke askeri birlikle, 6 ülke de tıbbi yardım araçlarıyla savaşa katıldı. Kore’ye ABD, İngiltere, Türkiye, Yeni Zelanda, Belçika, Filipinler, Kanada, Yunanistan, Lüksemburg, Habeşistan, Avustralya, Fransa, Güney Afrika Birliği, Hollanda ile Kolombiya asker gönderdi.

Türkiye askeri birlik gönderen ilk ülkelerden biri oldu. İlk olarak Ekim 1950’de Kore’ye gönderilen Türk Tugayı, Ağustos 1954’e kadar Kore’de kaldı. Bu tugay Tuğgeneral Tahsin Yazıcı komutasında topçu ve teknik destek kıtalarının eşlik ettiği 3 piyade taburundan oluşuyordu. Savaş boyunca Amerikan kuvvetlerine bağlı hareket eden tugay büyüklüğündeki tek birlik Türk taburlarıydı. Tam teçhizatlı Türk Tugayı düzenliliği, askeri bilgi ve yetenekleriyle yabancılar arasında büyük saygı kazandı.

Ancak Çinliler Kuzey Kore’ye yardım edince savaş büyüdü. 3 seneden fazla süren savaşta çok sayıda insan hayatını yitirdi ve dünya ekonomisi olumsuz yönde etkilendi. Temmuz 1953’te 38. enlem civarında anlaşma imzalanarak savaşa son verildi. Bu barış antlaşmasına göre, 38. paralel sınır oluyor, arada 4 km’lik silahtan arınmış bir tampon bölge bırakılıyordu. Bu durumuyla Kore Savaşı, yeni oluşan Doğu ve Batı bloklarını bu bölgede fiilen karşı karşıya getirmiş, bir bakıma karşılıklı güç dengesi oluş­turmuş, ancak birbirlerine bir üstünlük sağlayamadan sona ermiştir.

Kore Savaşı ve Türkiye Cumhuriyeti

Kore Savaşının ülkemiz için önemli sonuçları olmuştur. ABD Türklerin Kore Savaşında gösterdiği cesarete ve fedakar-lığa karşılık, ülkemizin 19S2’de NATO’ya kabul edilmesinde önemli rol oynamış ve çeşitli yardım paketleri çerçevesinde ülkemize önemli maddi yardımlarda bulunmuştur. Kore Savaşının ülkemiz açısından diğer bir önemli sonucu da Güney Kore ve Türk halkları arasındaki yakın dostluk ve güven ilişkisinin başlaması ve gelişmesidir.

Güney Kore’nin Pusan şehrinde Kore Savaşı şehitlerinin anısına bir şehitlik bulunmaktadır. Şehitlik 14.4 hektarlık bir alanda kuruludur ve 18 Ocak 1951’de Birleşmiş Milletler Komutanlığı tarafından yaptırılmıştır. Bugün şehitlikte 462 Türk, 36 Amerikalı, 117 Hollandalı, 34 Yeni Zelandalı, 281 Avusturalyalı, 378 Kanadalı, 44 Fransız; 1 Norveçli, 36 Güney Koreli, 11 Güney Afrikalı, 885 İngiliz 15 bilinmeyen olmak üzere toplam 2300 şehit yatmaktadır. Her şehidin adını ve milletini belirten yazılı bir taş bulunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 20 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın