Komşuluk ilişkileri neden önemlidir

yorumsuz
890 views
Komşuluk ilişkileri neden önemlidir

Bu yazımızda komşuluk ve komşuluk ilişkilerinin önemi nedir hakkında bilgi edineceksiniz. Dilerseniz bu makaleyi ödeviniz içinde kullanabilirsiniz komşuluk ilişkilerine dair sizlerde makalemize bir şeyler ekleyebilir ve fikirlerinizi paylaşarak bizi memnun edebilirsiniz. iyi çalışmalar.

Komşuluk ilişkileri neden önemlidir

Günümüzde insanlar için komşuluk güzel ve önemli bir duygudur insan komşuluğun değerini mahallesinde veya yan evinde komşusu olmayınca anlıyor ama komşular en azından iyi komşular arasında barış, ve yardımseverlik hiç bir zaman eksik olmaz komşular arkadaşlarının kötü zamanında onlara yardım eden,çözüm bulmak için çabalayan kişiler olurlar. Bu yüzden Komşuluk ülkemizde en önemli kavramlardan biridir. İyi komşuları olan kişiler kendilerini güvende, mutlu, huzurlu hissederler ve bu olaydan o kişiler ile olmaktan mutluluk duyarlar ve bütün duyguları ile onlar ile sağlam ilişki kurarlar.

 

Komşuluk toplumumuzda oldukça önemli bir değerdir. Toplumun bir arada mutlu, huzurlu ve barış içinde yaşamasını sağlar. Toplumda dayanışma, yardımlaşma ve paylaşma değerlerinin yaygınlaşmasını ve yerleşik hale gelmesini sağlar. Komşuluklar, insanların birbirine güvendikleri, bir ve beraber hareket ettikleri, kendilerinden çok birbirlerini düşündükleri sosyal ilişkilerdir. Komşuluk, aynı binayı, aynı bahçeyi, aynı sokağı paylaşmaktan çok aynı gönlü paylaşmak, sevgi ve saygı içinde yaşamak, dertlerle dertlenmek, sevinçlerle mutluluk duymaktır.

 

Komşuluk, kişinin Müslüman kardeşine karşı olan haklarından daha çok haklar ve mesuliyetler gerektirir. Komşunun hakları, kişinin Müslüman kardeşine karşı olan haklarından daha fazladır. Eskiden komşuluk vardı, gün geçtikçe görüyorum ki komşuluk ilişkileri bitmiş halde komşusunu gözetenler komşuluğunu bitirmeyenlere ne mutlu…

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) müşrik komşunun bile, sırf komşu olduğu için bazı haklarının olduğunu bildirmişlerdir.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurdular; Kıyamet gününde hesabı ilk görülecek iki hasım komşulardır.

Peygamber Efendimize (s.a.v.) Falan kimse gündüzleri oruç tutar, geceleride ibadetle meşgul olur, fakat komşusuna da eziyet eder denilince o Cehennemdedir buyurdular.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Ekim 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın