Komedi nedir özellikleri ve çeşitleri nelerdir

yorumsuz
408 views
Komedi nedir özellikleri ve çeşitleri nelerdir

Komedi nedir , özellikleri nelerdir , çeşitleri hakkında kısaca bilgi veriyoruz. Komedi ile ilgili örnekler kısa özet örnek cümleler ve konu anlatımı paylaşıyoruz. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan toplanıp alıntı yapılarak ödev için tek başlık haline getirilmiştir. Tek sayfa çıktı almak için uygundur. Başlıyoruz.

 

Komedi Nedir

Güldürme amacı güden, aynı zamanda düşündürerek hayatın gülünç yanlarını konu edinen tiyatro eserleridir. Başlıca yazarları Aristophanes, Menandros, Terentius, Plautus, Moliere ‘dir.

Komedi Özellikleri Nelerdir

1. Toplumsal çelişkilerin gülünç yanları ele alınır.
2. Konu yaşamdan ve günlük olaylardan seçilir.
3. Her seviyeden insan komedide yer alabilir.
4. Olaylarda, dil ve anlatımda soyluluk aranmaz.
5. Her türlü söz ve söyleyişe yer verilir.
6. Öldürme, yaralama gibi olaylar sahnede canlandırılabilir.
7. Üç birlik kuralına uyulur.
8. Genellikle beş bölümdür, perde yoktur.
9. Birbiri ardına devam eden “diyalog ve koro” bölümlerinden oluşur.

Komedi Çeşitleri – Türleri Nelerdir

1.Karakter Komedisi

Her yerde olan insan kusurlarını belli tiplerle işleyen komedidir. Moliere’ nin komedileri (Cimri gibi) buna örnektir.

2. Töre komedisi

Törelerin eksik yönlerini alaylı ve güldürücü bir şekilde ele alan komedidir. Yunan edebiyatından Aristohanes, Fransız edebiyatından Moliere’ nin “Gülünç Kibarlar”, bizde de Şinasi’nin “Şair Evlenmesi” buna örnektir.

3. Entrika Komedisi

Sadece güldürmek amacıyla yazılmış olan komedidir. Bu tiyatroda merak ön plandadır. Shakespeare’nin “Yanlışlıklar Komedyası” entrika komedisine en iyi örneklerden biridir. Bunun basitleşmiş haline Vodvil denir.

Komedi Grubuna Giren Oyunlar Nelerdir?

Fars: Halka hitap eden basit, hareketli komedidir. Amaç güldürmektir. Oyunda birtakım jest ve soytarılıklar yapılır. Karakter ve töre komedisinin zıttıdır.

Vodvil: Entrikaları olan, şarkılarla desteklenen bir komedidir.

Parodi: Ciddi bir eserin gülünç bir şekle getirilmesiyle oynanan komedidir. Pandomima: Jest ve mimiklere dayanan sözsüz oyun.

Kısaca konu anlatımı paylaştığımız özellikleri türleri ve yazarlarını anlattığımız komedi hakkında bilgi burada sona ermiştir. Yorumlarınızı alalım.

Not: Sitemizde aradığınız her türlü ödevi bulabilirsiniz. Kitap özetleri tüm dersler , çalışma kağıtları , sınav soruları , yazılıya hazırlık için doğru adres burası. Eğer yoksa ödev sor kısmından bize iletirseniz en kısa sürede ödeviniz yayınlanır. Hayatta başarılar diliyoruz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 6 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın