Klasik Türk Edebiyatı

yorumsuz
451 views
Klasik Türk Edebiyatı

Klasik Türk edebiyatı nedir, genel özellikleri nelerdir kısaca hakkında bilgi veriyoruz. Klasik Türk Edebiyatı sanatçıları temsilcileri eserleri önemli bilgiler kısa özet olarak tek başlık altında ödev için derledik. Bilgiler günceldir. Kütüphane kaynakçalı farklı kaynaklardan toplanmış kısaltılmıştır. Ödev için kullanabilirsiniz .Başlayalım.

 

Klasik Türk Edebiyatı

  1. Divan Edebiyatı başlangıçta iki yabancı gelenek olan Arap- Fars (özellikle Fars) edebiyatları geleneğine dayanarak kurulmuş, zaman içinde Osmanlı terkibi ve üslûbuna ulaşarak millî edebiyat hüviyetini kazanmıştır.
  2. Klasik Türk edebiyatı gibi Batı tesirinde gelişen Türk edebiyatı da zamanla kendi benliğini kazanmıştır. Doğuş ve gelişme serüvenleri birbirine benzer.
  3. İslâmiyet’in yerleşmesi sürecinde oluşmaya başlayan bir edebiyattır. Bundan dolayı konuları arasında din, Allah, peygamber, tasavvuf vb. önemli bir yer tutar.
  4. 13– 19. yüzyıllar arasında ürün veren bu edebiyata şairlerinin şiirlerini “divan” adı verilen yazmalarda toplamaları dolayısıyla Divan Edebiyatı denir
  5. Bu edebiyat, medrese kültürüyle yetişen aydın şairlerin Arap ve İran edebiyatını örnek alarak oluşturdukları klâsik bir edebiyattır. Zamanla bu taklit sona ererek özgünlük yakalanmıştır.
  6. Klâsik Türk Edebiyatı, Eski Türk Edebiyatı, Yüksek Zümre Edebiyatı diye de adlandırılır.
  7. Aydın tabaka, yüksek zümre edebiyatı denmesinin sebebi bu edebiyatı yapanların ve ona ilgi gösterenlerin seçkin çevrelerden oluşu olarak gösterilir. Bu bir iddiadan öteye gitmiş değildir.
  8. Klâsik edebiyatta nesirden çok nazım önemlidir. Nesirde de nazım unsurları (seci, ahenk vb) kullanılmıştır. Nesirdeki dil nazma göre daha anlaşılmazdır.
  9. Bu edebiyatta şekil ve muhteva bakımından belirli kalıplar vardır: güzellik anlayışı, mecazlar…
  10. Tezkireler, şairlerin hayatlarını anlatan ve şiirlerinden örnekler veren eserler olarak bu edebiyatın tarihinin ve başarısının vesikalarıdır.

Klasik Türk Edebiyatı Konusu Nedir?

Klasik Türk edebiyatı 600 yıldır aynı konuları işler. Aslında Doğu’nun da bizim de klasik edebiyatımız, mazmun denilen geçmişten günümüze kadar değişmemiş kalıplardan oluştuğu için aynıdır. Örneğin gül, sevgilinin yanağını, nergis kulağını andırır. Hiçbir şair, nergisi yanak, gülü göz yapamaz. Kalıplar değişmediği için daha çok söyleyişler söyleme biçimleri fark yaratmaya sebep olmuştur. Ünlü olan şairler farklı söyleşi türleriyle gündemde kalmışlardır.

Klasik türk edebiyatı hakkında verdiğimiz kısa bilgiler bu kadar. Derslerinizde başarılar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 2 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın