Kenevir Yasallaşıyor 2019

yorumsuz
698 views
Kenevir Yasallaşıyor 2019

 

10 ocak 2019 Atv haberde yayınlanan bir haber ile kenevir yasallaşıyor denildi. Recep Tayyip Erdoğan yurt dışına olan ihtiyacın azaltılması için ham madde olarak kenevir üretimi ile ilgili konuşma yaptı. Şimdi bu haberin detaylarını birlikte inceleyelim.

 

 

 

Kenevir Nedir

Kenevir bit bitki çeşididir. Erkek ve Dişi cinsleri bulunur. Dişi cinsi kenevirlerin sömek diye tabir edilen kısımları kurutulursa uyuşturucuya dönüşür.  Erkek kenevir de ise böyle bir durum söz konusu değildir. Kenevirin tüm Dünya ülkelerinde çok çeşitli kullanım amaçları vardır. Bir kenevir ile geri dönüşümlü olarak tam 8 defa kağıt üretilebilir. Kot pantolon yapımında , urgan ip yapımında kullanılabilir. Ayrıca kenevir bitkisi bir çam ağacından 8 kat daha fazla oksijen salgılar.

Kenevir Yasallaşıyor mu?

10 ocak 2019 Atv haber de yapılan habere göre kenevir yasallaşacağı duyuruldu. Ülkemizde kenevir yetiştiriciliği devlet tarafından üstün kontrollü olarak yapılmaktaydı. Bu yapılacak düzenlemeler ile çiftçilerin kenevir yetiştirilmesi için önü açılacağı tahmin ediliyor. Ayda bir kontrol şartıyla çiftçiler de kenevir yetiştirebilecek. Üretilen kenevirlerin yaprakları , dalları ve gövdesi ham madde , ilaç , giyim , kozmetik gibi bir çok alanda kullanılabilir. Recep Tayyip Erdoğan kenevir ile ilgili yurt dışından ithal edildiğini , ithalata olan ihtiyacı azaltmak gerektiğini bahsetti. Ayrıca 10 ocak 2019 tarihinde yapılan habere göre , izinsiz kenevir yetiştirmenin cezasının 1 aydan 6 aya kadar olduğu konusuna değinildi. Ayrıca Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli 19 şehirde kenevir üretimine izin verildiğini , Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın bu konu ile ilgili açıklamalar yapacağını belirtti.

Türkiye ‘ de Kenevir Nerelerde Yetiştiriliyor

Kastamonu , Samsun , Kocaeli , Adana , Amasya , İzmir , Hatay , Diyarbakır başta olmak üzere Türkiye tüm geneli kenevir yetiştiriciliği için uygundur. Kenevir ortalama 5 ay gibi bir sürede hasat zamanına ulaşır. Türkiye iklim koşulları nedeniyle yetiştiricilik için uygun özellikler taşımaktadır. Yurt dışına ithal etmek , yurt içinde talebi karşılamak amaçlı çiftçilerin yeni gözdesi olabilecek kenevir için bakalım önümüzdeki günlerde hangi düzenlemeler gelecek.

Kenevir ve Esrar Aynı mıdır

Kenevir ile esrar arasında büyük farklar vardır. Esrar uyuşturucu olarak tabir edilir. Kenevir ise herhangi bir zararı olmayan aksine birçok faydaları olan kendir de dediğimiz bitki çeşididir. Dünya üzerinde kenevir yetiştiriciliği 20 den fazla ülkede hem dişi hem erkek olarak yasaldır. Ancak dişi kenevirden esrar üretildiği için , ülkemizde sadece erkek kenevir yetiştiriciliği yasallaştırılacağını düşünüyorum. Çitçi arkadaşlarımız için yeni bir gelir kapısı olacak , kenevir yetiştiriciliği serada da yapılabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın