Kemal Bekir Hayatı ve Eserleri Kısaca

yorumsuz
451 views
Kemal Bekir Hayatı ve Eserleri Kısaca

 

Kemal Bekir kimdir kısaca hayatı hakkında bilgi veriyoruz. Yazar Kemal Bekir eserleri , romanları , yaşamı ve biyografisi ile ilgili kısa özet bilgiler hepsi sizin için tek başlıkta topladık. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılarak düzenlenmiştir. Ödev için kullanıma uygundur. Sayfayı aşağı kaydır ve başlayalım.

 

 

 

Kemal Bekir

Kemal Bekir (Özmanav), roman , hikaye ve oyun eserleri üretmiş yirminci yüzyıl yazarıdır. 1924’te Çivril (Denizli)’de doğdu. İzmir Gazi Ortaokulu ile Ticaret Lisesi’nde okudu. 1944’te Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’ne girdi. İstanbul dergisinde şiirler yayımladı. 1947 ile 1954 yılları arasında Fikirler ve Seçilmiş Hikayeler dergilerinde hikayeleriyle göründü. 1952 yılına değin Devlet Tiyatrosu’nda oyunculuk yaptı. Bir ara kovuşturmaya uğradı, tutuklandı. Cezaevinden çıkınca muhasebecilikle uğraştı. 1959’da İstanbul Şehir Tiyatrosu’na alındı. Orada oyuncu ve yönetici olarak çalıştı. 1980’den sonra İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda görev aldı. Ayrıca, yerli ve yabancı yazarların romanlarını radyoya uyguladı. Nahit Sırrı Örik’in Sultan Hamid Düşerken adlı romanından uyarladığı Düşüş oyunu ile, Ankara Sanatsevenler Derneği’nce 1975 ve 1976’nın en iyi oyun yazarı seçildi. Hücre romanıyla 1998 Orhan Kemal Roman Ödülü’nü kazandı. Yazar Bekir 90 yaşına geldiğinde 13 ocak 2014 tarihinde İstanbul’da vefat etti.

Kemal Bekir Eserleri

Yazdığı Roman Eserleri : Yabancılar (1958), Kaçaklar (1961), Hücre (1997), Kanlı Düğün (1997).

Yazdığı Hikaye Eserleri : Fatma Hanımın Erik Ağacı .((1970), Bayrama Yakın (1975).

Oyun Yazısı : Düşüş (1975 )

Not: Değerli yazar Kemal Bekir günümüzde halen popülaritesini yitirmemiş , okuyucu kitlesi tarafından beğenilen eserleri mevcuttur. İçlerinden en popüler olanını sizler için derledik. Eğer merak ediyorsanız buraya tıklayarak ulaşabilirsin. Yabancılar roman özeti

Not 2: Sitemizde aradığınız belki de tüm yazarlar hakkında bilgi bulabilirsiniz. Bunun için sayfamızda arama yapmanız yeterli olacaktır. Aradığınız kitap özetleri , herhangi bir ödev sitemizde bulunuyor olma ihtimali çok yüksektir. Eğer bulamazsanız bize ödev sor kısmından iletirseniz 24-48 saat içerisinde ödeviniz sitemizde cevabı ile yayınlanır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 16 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın