Kelleci Memet roman özeti farklı

yorumsuz
462 views
Kelleci Memet roman özeti farklı

 

Kelleci memet roman özeti farklı ve yeni  olarak paylaşıyoruz. Kemal Tahir kitabı olan Kelleci Memet romanı özet kısa ve uzun versiyon ile sizlerle. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılarak sizlere sunulmuştur. Dilerseniz tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Ödeviniz için kullanabilirsiniz . Başka yerde bulamazsınız. Başlayalım.

 

 

 

Kelleci Memet roman özeti

Kelleci Memet Virankale köyünden yoksul bir gençtir. Korucu Rıfat’ın oğludur. Adam öldürmekten on altı yaşında hapse düşmüştür. Çankırı Cezaevi’nde yatmaktadır Cezaevinde mahkümlar bahçeye çıkarlar. Çevredekilerin kışkırtmasıyla meydancı Recep ile Kelleci Memet güreşe tutuşurlar. Memet kazanır. Gardiyan, güreş dersi almasını öğütler. Fakat o, güreşi sevmediğini, okumak istediğini söyler. Selim Bey bu işi üstlenir. Kısa zamanda Memet okuma öğrenir. Gerçi çevresi onunla alay eder, ama o aldırmaz, büyük bir tutkuyla çalışır. Ayrıca, Nezir’den de tenekecilik öğrenmeye uğraşır.

Nezir ona kötülük etmeye kalkışırsa da terzi Bekir önler Meydancı Recep hapisten çıkınca, Memet onun yerine geçer. Temiz ve çalışkandır. Paçaları sıvar, ortalığı güzelce temizler. Ayağına da çabuktur. Bu yüzden kısa sürede mahpusların sevgisini kazanır. Ağustos Zafer Bayramı kutlanır. Dışarda davul zurna 30 çalar. içerde mahkümlar eğlenirler. Cinci Nezir onların fotoğraflarını çeker. Görüşçüler de gelince sevinç artar. Bu arada Memet’in babasıyla halası kendisini görmeye gelirler. Memet onlardan sevgilisi Cemile’nin Yusuf’la evlendiğini öğrenir. Geçmişi düşünür Yusuf çocukluktan beri arkadaşıdır. Köyün zenginlerinden tek kollu Osman Ağa’nın oğludur.

Kelleci Memet roman özeti ikinci bölüm

Cemile ise, Ağa’nın ikinci karısı Ümmühan’ın kızıdır. Memet onların yanında çalışır, içten içe Cemile’yi sever. Yusuf’un da onu sevdiğini sanarak üzülür. Oysa gerçek bambaşkadır: Ateşli ve güzel kadın olan Ümmühan kocasını beğenmemekte, oğulluğu Yusuf’tan hoşlanmaktadır. Yusuf da ona karşı ilgisiz değildir. Memet bunu öğrenince sevinir. Evde Cemile ile Memet’in evlendirilmesi konuşulur. Ana oğul, Cemile’yi başkasıyla evlendirmektense, kendi yakınları .saydıkları Memet’e vermeyi yeğ görürler Bostanı bekleyen Memet’e bir gün Cemile yemek getirir. Oturup söyleşirler. Cemile evde konuşulanları ona anlatır. Memet sevinçten uçar. Kelleci memet roman özeti devamı için alt satıra inin.

Cemile’yi yakındaki mağaraya götürür. Orada .uzun uzun sevişirler Öte yandan, Osman Ağa gitgide sinirli bir adam olur. Evdekileri kırıp geçirir. Memet, araştırınca, bunun sebebini öğrenir: Meğer, mağaraya girişlerini köylülerden Deli Göçmen görmüş ve Osman Ağa’ya anlatmıştır. İşin tuhaf yanı Osman Ağa da gizliden gizliye Cemile’yi sevmektedir. Kızgınlığı da bundan ileri gelmektedir. Ümmühan bunu sezer ve Memet’i uyarır. Hatta, onu kocasını vurmaya kışkırtır.

Kelleci Memet roman özeti üçüncü bölüm

Bir gün Memet’le Osman Ağa ormana meşe odunu kesmeye giderler. Osman Ağa odunları kömür yaparak Çankırı’da satmaktadır. Memet, Ağa’nın belindeki tabancayı görünce işkillenir. Tetikte bekler. Akşam karanlığında işleri biter. Öte beriyi toplayarak yola koyulurlar. Osman Ağa çiftesini ister. Memet bir ağaca asılı olan çifteyi alarak ona uzatır. Fakat bu arada silahın horozunun kalktığını görmez. Çifte ansızın patlar ve Osman Ağa yere serilir. Memet yakalanır.

Mahkemeye verilir. Silahın kendi kendine patladığını söylerse de kimseyi inandıramaz. On sekiz .yıla hüküm giyer. Yaşı küçük olduğundan cezası altı yıla indirilir.Memet bir yandan bu geçmiş olayları anarken, bir yandan da yüreği hınçla kabarır: Arkadaşı Yusuf öteden beri analığı ile .düşüp kalktığı yetmezmiş gibi, şimdi de Cemile’yi ayartmıştır Memet’in içi içine sığmaz. Hapisanede daha çok duramayacağını anlar. Bir gün Memet’i yerinde bulamazlar. Kaçmış, Cinci Nezir’in tenekecilik makasını da yanında götürmüştür. Kelleci Memet özeti burada bitmiştir.

 

Not: Bu güzel romanı kim yazdı biliyor musun. Kemal Tahir yazdı peki hakkında hiç bilgin var mı ? Kelleci memet roman özeti paylaştığımız bu eserin sahibi hakkında bilgi edinmek için buraya tıklayın. Kemal Tahir Hayatı ve Eserleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın