Kelile ve Dimne Kısa Bilgi özet ve örnek

yorumsuz
7.135 views
Kelile ve Dimne Kısa Bilgi özet ve örnek

 

Merhaba bu yazımızda Kelile ve Dimne nedir hakkında kısa bilgi vereceğiz. Kitap özeti paylaşacağız. Kelile ve Dimne kahramanları anafikri ve kısaca anlatacağız. Ödev için geldiyseniz kullanabilirsiniz. iyi dersler arkadaşlar. Sağ ol.

 

 

 

 

Kelile ve Dimne

Adını “doğruluğun ve dürüstlüğün simgesi” olan Kelile ile “yanlışın ve yalanın simgesi” Dimne’nin hikayesinden almıştır. Tarihin en çok okunan kitabı olan Kelile ve Dimne, M.Ö. 1. yüzyılda yazıldığı rivayet olunan bir fabl türünde eser olarak nasihatler kitabı şeklinde bir Hint hükümdara sunulmuştur. Çevirisini 2012 yılında Nuriye Bilici yapmıştır. Fabl türünde hikayelerin anlatıldığı ilk eser olarak birçok masal türünde esere de ilham kaynağı olmuştur. Beydeba, isimli şahsın eseri olan Kelile ve Dimne dostluk, savaş, barış, tedbir alma gibi nasihatlerden oluşmaktadır.

 

Konusu

Kelile ve Dinme hükümdarlar için yazılmış olan ahlakî bir Hint masal kitabıdır. Eser ismini masalın iki başkahramanı, yani iki çakal olan, Kalilag ve Damnag’dan almıştır. Bu masal kitabı öncelikle Sanskritçeden Pehleviceye ve Pehleviceden Arapçaya tercüme edilmiştir. Ardından Batı dillerine de çevrilen eser, hem Doğu’da hem de Batı’da büyük bir rağbet görmüştür. Hikayeler, Bin Bir Gece Masallarında olduğu gibi iç içe girmiş çerçeve hikayelerden oluşur. Eser giriş ve beş bölümden oluşmaktadır. Her bölümde bir çerçeve hikaye ve bu hikayeye bağlı hikayecikler ile manzum hikayeler bulunmaktadır.

 

 

Özet

Debşelem adında bir hükümdar, halkına hizmet etmeyi çok severmiş. Gece gündüz halkı için çalışır, müreffeh bir hayatın devam etmesini sağlarmış. Çalışkan olduğu kadar eğlenceye de düşkün bir hükümdarmış. Bu nedenle sık sık eğlence tertip edermiş.

Debşelem, eğlence tertip ettiği günlerden bir gün, cömertlik konusunda bütün herkesi toplamış. Yardımlaşmaları gerektiğini söylemiş. Halkın büyük bir kısmı yoksulluktan kurtulmuş. Debşelem rüyasında bir yere gidip hazineyi keşfetmesi gerektiğini öğrenmiş.

Yola koyulmuş. Vardığı yerde bir bilgeyle karşılaşmış. Bilge hikmetli sözler söylemiş. Birbirlerini çok sevmişler. Koyu bir muhabbet etmişler. Zaman geçmiş. Debşelem hazineyi unutmuş. Bilge ona hazineye hatırlatmış.

Debşelem arama çalışmalarını başlatmış. Bir gömü ve vasiyet bulmuş. Bir tercüman getirtip vasiyeti okutmuş. Vasiyette bir hükümdar Debşelem ve yolculuğundan bahsediyormuş. Debşelem çok etkilenmiş, bütün gömüyü dağıtmış ve vasiyetteki hikayelerin peşine düşerek insanlara yardım etmeye devam etmiş.

 

Örnek Hikaye

Sabırlı Yılan

“Vaktiyle bir yılan varmış, zamanla yaşlanmış, kurbağa avlayamaz olmuş. Kurbağa dışında bir şey yiyemeyen hayvan, açlıktan ölecek duruma gelmiş. Rüyasında dahi kurbağa eti ve kurbağa kanı görmeye başlamış. Günlerce bu derdine bir çare bulmak için düşünmüş taşınmış. Bin bir türlü plan kurmuş. Sonunda bir yol bulmuş ve ‘en çıkar yol bu’ demiş kendine. Plan gereği kalkıp kurbağalar kralının huzuruna çıkmış. Yılanı gören kral ürkmüş. Bunu gören yılan:

– Korkmayınız efendim, benden size zarar gelmez demiş.

Kurbağaların kralı ezeli düşmanı olan yılanın bu tavrına şaşırmış.

– Ben artık yaşlandım demiş yılan ve şöyle devam etmiş: Geri kalan ömrümü size hizmet ederek geçirmek istiyorum. Hayret ettiniz farkındayım. Fakat size öykümü anlatınca bana hak vereceksiniz. Günün birinde bir kurbağanın peşine düşmüştüm. Amansız bir şekilde izlerken, kaybettim onu. Bir dervişin evine girmişti. Ben de arkasından içeri daldım. Ağzıma yumuşak bir şey dokundu. Hemen ısırdım, meğer dervişin küçük çocuğunun ayağını ısırmışım. Adam beni fark etti. Kaçmaya çalışırken yakaladı beni. Bana kurbağalara binek olarak hizmet etme cezası verdi. Eğer vazgeçersen seni öldürürüm dedi. Ben de bunun üzerine buraya size hizmet etmeye geldim. Artık emrinizdeyim. Nereye isterseniz oraya taşırım sizi.

Yılanın bu kurnaz öyküsüne kurbağalar kralı inanmış. Zavallı kral o günden sonra nereye giderse yılanla gider olmuş. Hiç bir şey yiyemeyen yılanın  iyice zayıfladığını gören kral:

–Yahu açlıktan ölecek bir duruma geldin. Niçin bir şey yemiyorsun? diye sormuş.

Yılan kendisini acındırarak:

–Efendimiz, kurbağadan başka bir şey yiyemem ben. Dervişe, sizin hizmetinizde olacağıma dair söz verdim. Bu durumda kurbağa da avlayamıyorum. Yapacağım bir şey yok.

Kurbağaların kralı yılana acımış ve:

– Ölmek üzerek olan kurbağaları sana vereceğim, demiş. Ve o günden sonra sadece ölmek üzere olanları değil, zamanla sağlıklı kurbağaları da birer ikişer vermeye başlamış.”

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın