Kayıp Aranıyor özeti farklı

yorumsuz
643 views
Kayıp Aranıyor özeti farklı

 

Kayıp Aranıyor özeti farklı ve yeni olarak sadece bizde. Sait Faik Abasıyanık Eseri olan Kayıp Aranıyor romanı özet kısa ve uzun versiyon ile paylaşıyoruz. Bilgiler kütüphane kaynakçalı olup kitaptan alıntı yapılmıştır. Tek sayfa çıktı alımına uygundur. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Başlayalım.

 

 

 

Kayıp Aranıyor özeti

Eski konsoloslardan Vildan Bey geniş görüşlü, anlayışlı, uygar bir adamdır. Karısı ise, onun tersine, tutucudur. Kızı Nevin, Avrupa’da öğrenim görmüş, birkaç dil bilen, kültürlü, özgür bir kadındır. Ankara’da gazeteci Özdemir’le evlidir. Fakat anlaşamadığı ve aldatıldığını gördüğü için evden ayrılmış. İstanbul’a gelmiştir. Kocasından boşanmayı tasarlamaktadır. Beykoz’da babasıyla annesinin yanında oturmaktadır Beykoz onun eski semtidir. Herkesle tanıştır. Açık yürekli, erkek davranışlıdır.

Rıhtımda dolaşmakta, kahvelere, lokantalara girip çıkmakta, her tabakadan insanla teklifsizce konuşmaktadır. Öyleyken, kimse ona kötü gözle bakmaz. Çünkü merttir, .sevecendir, her şeyi apaçık ortadadır Bir gün İstanbul’a iner. Çocukluk arkadaşı balıkçı Cemal’e rastlar. Akşam onunla birlikte döner. Vapurun tenha bir köşesinde oturup senli benli konuşurlar. Eski günlerini anarlar, birbirlerine içlerini dökerler. Bir ara Cemal eğilip kendisini öper. Böylece, duygularını açığa vurmuş olur. Nevin de ona karşı ilgisiz değildir. Cemal’in doğal, temiz, sağlıklı, yalansız, canlı .kişiliğinden hoşlanmaktadır Öte yandan, kamarot İrfan da Nevin’e göz koymuştur. İkide bir yoluna çıkar, söz atar. Fakat Nevin ona yüz vermez. Sırnaşık, kabadayıca hareketleri dolayısıyla ondan tiksinir. Hatta, sarkıntılığa yeltendiği bir gün onunla eğlenir. Bundan ötürü İrfan ona diş biler, çirkin dedikodular çıkarır, çevreyi kışkırtır.

Kayıp Aranıyor özeti ikinci bölüm

Törelerine bağlı, dar görüşlü bazı kimseler de ona arka çıkarlar. Nevin’i, .fırsat düştükçe, sözleri ve hareketleriyle tedirgin ederler Nevin çok iyi anlaştığı, beğendiği babasının evinde geçmişini, özellikle Ankara’da karşılaştığı son olayı düşünür O gün dışardaki işlerini çabuk bitirip eve gelmiştir. Çünkü kocası akşama arkadaşlarını yemeğe çağ ırmıştır. Konuklar arasında Amerikalı bir gazeteci kadın da vardır Gece güzel geçer. Bol bol içilir, konuşulur. Ertesi gün Özdemir hasta olduğunu söyler. Yapması gereken işleri karısına havale eder. Nevin sokağa çıkar. işlerin peşinde koşturur. Saat bire doğru midesi bulanır. Eve erken döner. içeri girince şaşırır: Sofrada etleri iyice temizlenmiş bir tavuk ve boş şarap şişeleri durmaktadır! Yatak odasına bakar. Kocası gazeteci kadınla yan yana uyumaktadır.

Nevin çok üzülür. Ama kendini kaybetmez. Gerekli eşyalarını alarak bir otele yerleşir. Ayrılmayı kafasına .koymuştur Özdemir, karısının adresini çalıştığı gazeteden öğrenir. Bir arkadaş topluluğuyla onu da akşam yemeğine çağırır. Nevin lokantaya gelir. Masadakiler onu beklemiyorlarmış gibi şaşırırlar. Nevin heyecanlanır. Acaba Özdemir ayrılmalarının nedenini yanlış mı anlamıştır? Konuklar onun da arkadaşlarıdır. Öyleyse, ?niçin kendisini soğuk karşılamışlardır Masada oturanlardan birinin, alaylı alaylı kendisine baktığını görür. Birden hatırlar: İki ay önce genç bir otobüs biletçisi Nevin’e aşık olmuştu. Her otobüse bindiğinde, biletçi ona: “Canım ablacığım, şeker ablacığım,” diyerek duygularını açığa vuruyordu. Bir gece geç vakit eve dönerken Nevin yine aynı otobüse rastlamıştı. Biletçi bir ara yere bir şey düşürmüş gibi yaparak, sevgiyle onun elini öpmüştü. Nevin bunu anlayışla karşılamış, adamın haline acımıştı. Biletçi mutlu olmuş, “Allah ne muradın varsa versin abla!” demişti. O gece otobüste dört yolcu daha vardı. Onlardan biri işte şimdi çarpık ağzıyla kendisine gülümseyen Rıfat Beydi Nevin olanları öfkeyle düşünür. Ayağa kalkar, başından geçeni olduğu gibi içtenlikle anlatır.

Kayıp Aranıyor özeti üçüncü bölüm

Rıfat Bey’in çirkin davranışını kıyasıya yerer. Öte yandan, Rıfat’a karşı, kocasının kendisini savunmayışına da içerler. Az sonra sofradan ayrılır. Akşamleyin İstanbul’a gidecektir. Özdemir de onunla gelmek ister. İstanbul’da görev almıştır. Karısından özür diler, yalvarıp yakarır. Fakat Nevin derinden yaralanmış, onun yalancılığına içerlemiştir. Barışmaya yanaşmaz. İlişkiler ilerledikçe Nevin’le Cemal birbirlerini sevdiklerini anlarlar. Cemal bir gün evlenme teklif eder. Fakat kocasından boşanmadıkça Nevin’in onunla evlenmesi olanaksızdır. Kaldı ki, Cemal’in ailesi de böyle dul ve özgür tavırlı bir kadınla oğullarının evlenmesini istemez. Nevin’in annesi de bu evlenmeye .karşıdır. Bu yüzden, evlenmekten vazgeçerler Nevin boşanmak amacıyla Ankara’ya gider. Kocası kendisini garda karşılar. Çünkü annesi ona telgraf çekmiştir.

Geceyi birlikte geçirirler. Fakat Nevin onunla yaşamını sürdüremeyeceğini anlar. Ertesi gün, içinde büyük bir boşluk, sokağa fırlar. Mutsuz, umarsız ve yalnızdır. Gara gider, rastgele bir yere bilet alır. İstasyonda ayaküstü babasına bir mektup yazar: “Konsolos’un kızı”, “gazetecinin karısı” olmaktan usanmıştır. Yabancılaştığı, uyuşamadığı bir çevrede yaşamaktan bunalmıştır. Kişiliğini ortaya koyamamıştır. Nüfus kağıdındaki ikinci adını (Ayşe) kullanarak artık gönlünce yaşamak istemektedir. Belki birkaç yıl sonra dönece kti r Mektup, 12 Nisan 1948 tarihini taşır. Aradan yıllar geçer. Fakat Nevin’den bir haber çıkmaz. babası Vildan Bey, her yıl nisan ayında gazetelere “Kayıp Aranıyor” başlığıyla bir duyuru .verir. Derin derin iç geçirir ve yıldan yıla çöker.Kayıp aranıyor roman özeti burada bitmiştir.

Kayıp Aranıyor özeti konusu ve ana fikri

Kayıp Aranıyor tam anlamıyla aydın, kültürlü, zevk ve …” anlayışın en ileri düzeyine varmış genç bir kızın gerek hayatta, çevresinde, yaşadığı toplumda, gerek aşklarında, mutluluk arayışında durup dinlenmeksizin düştüğü bir yığın düş kırıklıklarının hikayesidir.

 

Not: Kayıp aranıyor özeti olarak paylaştığımız bu kitabın tamamını okumadınız biliyorum ama yazar hakkında bilgi edinmek ister misiniz. Eğer bu güzel romanı kim yazdı hakkında bilgi edinmek istiyorsanız buraya tıklayın kısaca hakkında bilgi verdik. Sait Faik Abasıyanık Hayatı ve Eserleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın