Karadenizin Kıyıcığında özeti Farklı

yorumsuz
448 views
Karadenizin Kıyıcığında özeti Farklı

 

Karadenizin Kıyıcığında özeti farklı ve yeni olarak paylaşıyoruz. Rıfat Ilgaz kitabı olan Karadenizin Kıyıcığında romanı özet kısa ve uzun versiyonu birleştirerek tek bir versiyon elde ettik. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılarak sizlere kısa olarak sunulmuştur. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Başlayalım.

 

 

 

Karadenizin Kıyıcığında özeti

Ahmet kardeşi Nuri ile köyün dışındaki değirmeni işletmektedir. O gün, arkadaşı Hamit, mısırlarını eşeğine yüklemiş, değirmenin yolunu tutmuştur. Karayel bütün hızıyla esmektedir. Ardından sağnak boşanır. Hamit hızlı hızlı yürürken gözü denize kayar. Dalgalarla birlikte kıyıya bir ceset gidip gelmektedir. Hemen aşağıya koşar. Güçlükle adamı kıyıya çeker. Ahmet de yetişir ve ölmediği anlaşılan adamı değirmene getirirler. Sayıklamasından yük motorlarında çalıştığını anlarlar. Adam o gece .gözlerini açar. Adı Recep’tir Hamit açma yaparak toprak sahibi olmayı kurar. Ahmet’i de kandırır. Her şey planlanır. Günü gelince, kadınlarla açma yerine gidilir. Kestikleri dikmeleri açılan alana yığarak yakarlar.

Yazık ki rüzgâr yön değiştirerek ormana doğru esmeye başlar, yangın büyür. Bu arada Hacı Dursun’un fidanlarından da bir bölüğü .yanar Hacı, geniş toprakları olan, ama gözü doymayan bir adamdır. Açma işini fırsat bilip köylüleri jandarmaya şikayet eder, fındıklığının yandığını söyler. Amacı, köylülerin gözünü korkutarak açılan fındıklıklara konmaktır. Harama bayılır. Nitekim, kasabadaki fındık fabrikasında kadın işçileri ucuza çalıştırır, paralarını ödemez. Buna karşılık, işçilerin kendi kumaş ve bakkal dükkanından alışverişte bulunmalarını ister Epeydir değirmende yatıp kalkan Recep kendini toparlamıştır.

Karadenizin Kıyıcığında özeti devamı

Ahmet’e daha fazla yük olmak istemez. İş arar. Ama denize düştüğü gün nüfus kağıdını yitirdiğinden bir yere giremez. Sonunda, Hacı’nın fabrikasında iş bulur. Fındıkları kıran makinanın kolunu çevirecektir. İş ağır ve yorucudur, ilk günler zor gelir, ama sonra alışır. Emeğine karşılık fabrikada yatacak. .Hacı’nın hesabına aşçı Rüstem’den yemek yiyecektir Hacı’nın şımarık, çapkın, ahlüksız bir oğlu vardır: Şemsi. Fabrikada çalışan kızlar onu hiç sevmezler. İş bahanesiyle, onları ambara çağırarak sıkıştırır. Şimdi de kızların en güzeli .Güllü’ye kancayı takmıştır Bir gün sabahın alacakaranlığında Güllü fabrikaya gelir. Recep şaşırır. Biraz ısındıktan sonra, genç kız, kendisini sevdiğini açıklar. karadenizin kıyıcığında özeti devam ediyor alt satıra inin.

Recep de onu sevmektedir Bu arada Şemsi durumu sezer. Bir yandan Recep’e gözdağı verirken, öbür yandan Güllü’nün yolunu keser. Kız çok sinirlenir. Şemsi’yi önüne katarak kovalar. Hacı ise, oğlunun bu yolsuz davranışlarını destekler, hatta onu kışkırtır. Bir gün mahkeme katibi Raif Efendi’yi çağırır. Güllü’nün yaşını büyütmek istediğini söyler. Güya kaymakamlık, 18 yaşından küçük işçi çalıştırmayı yasaklamıştır. Onun için Güllü’nün yaşı büyütülmüştür. Aslında, Hacı oğlunu düşünerek bu işi yapmaktadır. Güllü’nün başına yarın bir kaza gelirse, Şemsi’nin suçlu düşmemesini sağlamaya .çalışmaktadır Şemsi gitgide işi azıtır.

Karadenizin Kıyıcığında özeti devamı

Bir gece yarısı Güllü’nün evini basar. Karanlıkta boğuşurlar. Güllü, güzel olduğu kadar zeki ve kuvvetlidir de… Şemsi’nin iki yardımcısını da karanlıkta tekmeleyerek yere serer. Koşarak odaya kapanır. Şemsi kapıdan yalvararak gönlünü yapmayı dener. Güllü, önce razı olmuş gibi konuşur. Sonra arka pencereyi açar, dut ağacından atlar. Oradan kayarak komşuya kaçar. Şemsi aptal yerine konulduğuna içerler, onu .kirletmeye ant içer Ahmet’e gelince, o da, Hacı’dan yana dertlidir. Çünkü, açmaların tapusunu hep kendi üstüne çıkarttırmış, hatta onları topraklarından da atmaya girişmiştir. Bu yüzden köylülerle çatışma başlar.

Hacı, jandarmalar ve tuttuğu adamlarla gelir. Jandarmalar elebaşı olarak Ahmet’i götürmeye kalkışırlar. Köylüler bırakmazlar. Ahmet’in annesi bu kargaşada sıkışıp ölür. Bunun üzerine Ahmet, Hacı’ya ateş eder, ama vuramaz. Yakalanıp .tutuklanır O gece Şemsi yine Güllü’nün evini basar. Bu kez çok planlı hareket eder, kızı yakalar ve zorla saldırır. Olanları duyan Recep, üzüntüsünden kahrolur. Fakat elinden bir şey gelmez. Sevmediği bu yerde artık kalamayacağını anlar. İstanbul’a yük .götüren bir motora atlayarak oradan uzaklaşır. Karadenizin kıyıcığında özeti burada bitmiştir.

Not: Bu güzel romanı yazan yazar hakkında bir şey biliyor musun? Peki öğrenmek ister misin? Karadenizin Kıyıcığında özeti paylaştığımız eserin sahibi ile ilgili küçük makalemiz için buraya tıklayın ve öğrenin. Rıfat Ilgaz Hayatı ve Eserleri i

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın