Kara toprak roman özeti farklı

yorumsuz
349 views
Kara toprak roman özeti farklı

 

Kara toprak roman özeti farklı ve yeni olarak paylaşıyoruz. Reşat Enis Aygen kitabı olan Kara Toprak özet kısa ve uzun versiyonu ile sizlerle. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılarak sizlere sunulmuştur. iki sayfa çıktı almak için uygundur. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Başarılar.

 

 

 

Kara Toprak roman özeti

Mehmet Ağa dar gelirli bir köylüdür. Tarlada başakları olgunlaşır. Bunun için orak makinasının kiralanması, buğdayları taşıyan
kızağın tamiri, toplanan ürünün bir batözde çektirilmesi gerekmektedir. Fakat Mehmet Ağa’nın parası yoktur Şehre inerek bankadan, toprağına karşılık kredi açtırmayı kurar. Gel gelelim, bankanın verdiği para hem az, hem % 25 faizlidir. Onun için, kredi almaktan vazgeçerek sokağa fırlar. Alacağı paranın ardında kendi yıkımını görmektedir. Bir süre umarsız dolaşır. Sonra, Kötüköy’ün zengin ağası Yarım Hacı’dan borç almaya karar verir Yarım Hacı kurnazdır; istenilen parayı —sevincini belli etmeden— hemen verir.

Nasıl sevinmesin: Kurduğu tefecilik düzenine göre Mehmet Ağa’ya verdiği iki yüz seksen lira, faiziyle dört yüz yirmi lira olarak geri gelecektir. Saf köylüler hesap kitap bilmedikleri ve yolsuz kaldıkları için, bu düzene kolaylıkla uyarlar. Ancak ürünü kaldırınca Hacı’nın attığı kazığı anlarlar, ama artık iş işten .geçmiş olur Mehmet Ağa’nın Elif adında güzel bir kızı vardır. Köyün öğretmeni Yalçın’ı sevmektedir. Bir çeşme başında Elif’le konuşan Yalçın, onda şehirlilere özgü bir hava sezer. Soruşturunca, 1918’de Çukurova’nın Fransızların saldırısına uğradığını, Ermenilerin ayaklanarak büyük bir kıyıma giriştiklerini öğrenir. Elif, ninesiyle samanlığa saklanarak ölümden kurtulmuştur. Bir binbaşı onu İstanbul’daki ailesinin yanına göndermiştir. Elif orada ilkokulu bitirmiştir.

Kara Toprak roman özeti ikinci bölüm

Yalçın geçmişteki bu olayları düşünürken, Elif’i sevdiğini anlar. Gidip kızı Mehmet Ağa’dan ister. .Nişanlanırlar Yalçın, aydın ve ilerici bir gençtir. Köylünün iyiliği için çırpınır. Fakat çabaları Yarım Hacı’nın hoşuna gitmez. Yaptığı işler onun çıkarlarını baltalamaktadır. Bu yüzden, Hacı onu ezmek için bir .plan kurar Bir gün Şakir Paşazade’nin bir adamı Mehmet Ağa’ya gelir. Dere boyundaki elli dönümlük tarlasını satın almak istediğini söyler. Mehmet Ağa şaşırır ve teklifi reddeder. Paşazade, tarlayı iyilikle alamayacağını anlayınca, zora başvurur: Adamlarına tarlayı sürdürür. Mehmet Ağa da dava açar, ama bir sonuç alamaz. Üstelik, eşeği ile öküzlerini de mahkeme masrafı için satmak zorunda kalır. Sonunda, kızı Elif le Paşazade’nin topraklarında  gündeliği otuz beş kuruşla ırgatlığa başlar.Kara toprak özeti devamı için alt satıra inin.

Bu yetmiyormuş gibi Elifin nişanlısı Yalçın da tutuklanır Yarım Hacı, işlerine burnunu sokacağını sezince, Yalçın’ı bir iftira ile hapse tıktırır: Güya öğretmen küçük bir oğlana sarkıntılık etmiştir. Elif, kızgın güneşin altında hem çalışır, hem de bu katı yürekli adama kargış yağdırır. Gözyaşlarını yüreğine akıtır. Yargılama aylarca sürer. Elif ile babası tanıklık ederler. Olay gecesi Yalçın’ın Elif in yanında olduğu ortaya çıkar. Fakat doktor raporuna göre çocuğun kirletildiği de kesindir. Mahkeme soruşturmayı genişletir. Yarım Hacı, çevirdiği dolapların açığa çıkmasından korkar, kirlettiği çocuğu gizlice öldürtür. Yalçın aklanır. Niğde’nin .uzak bir köyüne atanır Bir gün Elif tarlada çalışırken ağa onu görür. Çok beğenir. Hemen ırgat başına bir işaret çakar.

Kara Toprak roman özeti üçüncü bölüm

Sinsice yürütülen bir düzen sonunda Elif tuzağa düşer: Gözlerini açtığı zaman kendini ağanın yanında bulur. Kirletildiğini anlayınca çılgına döner. Kahır ve utançla kıvranır. Kendini asmaya yeltenir, fakat ırgatlar yetişerek kurtarırlar. Mehmet Ağa olup bitenleri duyunca yüreğine iner, .ansızın ölüverir Elif hastaneden çıkınca babasının öldüğünü öğrenir. Yüreği acıyla, hınçla dolar. Şehre gider, bir pamuk fabrikasına işçi olarak girer. Orada öğretmenlik yapan Türkan’la tanışır. Türkan onu sever, yanına alır. Elif, bir yandan öğretmenin ev işlerini görürken, bir yandan da okumaya çalışır. Türkan işverenin oğlu Mustafa ile evlenir. Fakat kocası veremlidir, hastalığı gitgide ilerler ve ölür. Kayınbaba gelinine birkaç bin lira vererek başından sayar. İki kadın artık Adana’da kalamayacaklarını anlar, İstanbul’a gelirler. .

Türkan öğretmenliğe devam eder. Elif liseye yazılır Şakir Paşazade, Adana’da Melek adlı bir bar kadınına tutulur. Kadın zeki ve kurnazdır. Kötü yola düşmesine bir ağa sebep olduğu için, ağalara kinlidir. Şakir’i istediği gibi evirip çevirir. Paralarını .yer, adamakıllı soyar. Yıkıma sürükler Bir gün Yüreğir köyünde ırgatlar ayaklanırlar. Binlerce dönümlük ekini ateşe verirler. Jandarma birliği olayı büyümeden bastırır. Elebaşı olarak ağır yaralı, güzel bir kadın yakalanır, şehre getirilir: Bu, Eliftir. Neyse ki Vali uyanık, ileri görüşlü bir adamdır. Raporunu da buna göre hazırlar. Gerçi Elif tutuklanır, ama Toprak Kanunu da yakında çıkacaktır. Çukurova’nın artık ağa elinden .alınarak devletleştirilmesi tasarlanmaktadır. Kara toprak roman özeti burada bitmiştir.

Not: Değerli yazarımız hakkında bilgi edinmek ister misiniz? Kara Toprak roman özeti paylaştığımız eserin sahibini eğer merak ediyorsanız Reşat Enis tanımak için buraya tıklayın. Reşat Enis Aygen hayatı ve eserleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın