Kar ile ilgili Kompozisyon – Yazı

yorumsuz
894 views
Kar ile ilgili Kompozisyon – Yazı

 

Kar ile ilgili kompozisyon örneği paylaşıyoruz. Kar hakkında bir yazı yazınız veya kar ile ilgili kompozisyon ödevi için hazırlanmış farklı bir içerik ile karşınızdayız. Kompozisyon kütüphane den bir kitaptan alıntı yapılmıştır. Başka yerde yok ödeviniz için kullanabilirsiniz. Sitemizde bir çok ödev mevcuttur arama yaparak ulaşabilirsiniz. Eğer yoksa ödev sor bölümünden gönderin hemen ekleyelim. Başlıyoruz aşağı kaydır.

 

Kar ile İlgili Kompozisyon – Yazı

Yazı ismi : Kar’a Sevda

Kar’a Sevda

Hep iki kapım oldu benim. Biri hayata biri sana açılan… Sonuna kadar açıktı hayat kapısı. Olağandı her şey. Sırasında mevsimler, eğleyen mekanlar, belirip kaybolan suretler, hayattan alışlar/ hayata verişler… Yaşayacak kadar kımıltı işte!

Sana açılan kapım hep kilitli kaldı biliyorsun. Gökleri dolduran, sancılı bir gong sesiyle kilitledin ve gittin. Nağmeler dökülen gramofonun iğnesini kaldırdın, perdeleri çektin, ışığı söndürdün, gittin. Baharı, yazı; hatta güzü alıp yanına gittin. Araya koca şehirler koydun, bulanık nehirler koydun; gri hayatlar, sıradan hikâyeler koydun. Gittin!..

Bir ürkek bakış bıraktın, ebedi bir kış bıraktın bana. Dışarıya hep kar yağdı böyle, vurulmuş güvercinlerin tüyleri gibi döküldü çığlık çığlık! Her çığlık bir çığ kopardı doruklardan, yollarım kapandı birer birer. Zemheri soğuğunda yırtıcı bir talan fırtınası dağıttı saçlarımı. Kar karanlığında karabasanlar tünedi dehlizlerine yüreğimin. Uçurumun kıyısında, gözlerinin kuyusunda buzdan bir heykel gibi kalakaldım.

Kapıya astığın kilit paslandı da ben o pastan kınalar yaktım ellerime, yüreğime. Durup durup şiirler söyledim, şarkılar söyledim, kapının önünde. Sesimin yankısını senden bir ses belleyip gece söyleşileri yaptım. Her söyleşinin sonunda uyuyakaldım, bir düşe daldım.Şimdi bir ışık düştü içime. Kilidi açılmış gördüm, kapını aralanmış gördüm.

Kar ile ilgili kompozisyon ikinci sayfa

Düş mü gerçek mi bilmiyorum; ama fısıldıyorsun gecenin karanlığında. Sesinin aşinası değilim aslında; çünkü ben senin sesini daha önce hiç duymadım, sözüm sözüne değmedi.

Şimdi sana yürüyorum, her şey sana yürüyor. Kıraç tepelerden, çorak bozkırlardan boşanıp dörtnala bir ırmağa koşan susuz atlar gibi sana geliyorum. Kışa kıyamete, ayaza, tipiye aldırmadan, yoluna düşüyorum.

Diz boyu karda bata çıka ilerliyorum. Her adımda biraz daha yaklaşıyorum sana, beni çekiyorsun. Sen beni çektikçe ayaklarımın altında kar tabakası kütür kütür dağılıyor. Kocaman adımlarla geçiyorum derin vadileri. Kuytularda düşlere dalan kuşlar uyanıyor apansız. Simsiyah göklerden yıldız tozu gibi kar taneleri dökülüyor omuzlarıma, saçlarıma. Bembeyaz elbisesini giydiriyor kış bana usul usul. Gitgide bir kardan adama dönüşüyorum.

İşte oradasın!İstasyonun ortasında, saçaklardan sarkan ve güz rengi bir lambayla aydınlanan buzdan avizeler altında, kendi yazdığı firkat filminin son sahnesini izler gibi izliyorsun gelişimi. Yüzünde tebessüm çiçekleri, kara gözlerinde vuslat ışıltısı, yüreğinde nağme nağme muştular. Gelincik pembesi ellerinde bir buket kardelen gibi tutuyorsun istasyonun zilini. Var gücünle sallıyorsun: çınçınçınçın…

İçime düşürdüğün cemre ateş alıyor zil sesiyle. Kardan adam, kordan adam oluyor. Bavulunda, götürdüğün mevsimler mi var sevdiğim?. Kar ile ilgili kompozisyon bu kadar.

 

Umarım beğenmişsindir yazı benim hoşuma gitti güzel yazmışlar. Kar ile ilgili kompozisyon – yazı burada bitmiştir. Umarım beğenirsiniz. Yazar ismi : Turhan Candan ‘ dır.  Eğer farklı yazı veya kompozisyon arıyorsanız buradan ulaşabilirsiniz. Kompozisyon –  Yazı

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 11 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın