Kaplumbağalar Kitap özeti – Konusu

yorumsuz
954 views
Kaplumbağalar Kitap özeti – Konusu

 

Kaplumbağalar kitap özeti konusu ve ana fikri paylaşıyorum. Yazar Fakir Baykurt romanı Kaplumbağalar romanı özet kısa ve uzun versiyonu tek başlık altında birleştirdim. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılarak düzenlenmiştir. Ödev için kullanabilirsiniz. Başka yerde yok. Başlayalım.

 

 

 

Kaplumbağalar Kitap özeti

Tozak köyü Ankara’ya yüz kilometre çeker. Köyün suyu yok denecek kadar azdır. Kızılırmak, köyün uzağ ından geçtiği için bir yararı dokunmaz. Köylüler Alevidir. Geleneklerine, törelerine sımsıkı bağlıdırlar. Çoğunlukla okuma yazma bilmezler, ama sağ duyuları güçlüdür O yıl Tozak’a yine yaz gelmiştir, kuru sıcak yine çevreyi kavurmaktadır. Köylüler, neşeli insanlardır. Ne kadar sıkıntılı olurlarsa olsunlar, şarap içerek eğlenirler. Şarabı çevre köylerden sağlarlar.

Kendi toprakları hem susuz, hem de kıraçtır. Bundan ötürü köyde tek bir yeşillik yoktur. Şaraba olan düşkünlükleri, yörede içkiyi günah sayan Sünni köylülerce alay konusu olur. Her üzüm alım satımında, Tozaklılar bin bir güçlükle karşılaşırlar. Bu durum çok ağırlarına gider. Köyün eğitmeni Rıza’nın öncülüğü ile toprak kazılıp bellenir, taşları ayıklanarak üzüm bağı haline getirilir. Çoluk çocuk, tüm köylü büyük bir hevesle çalışır. Bağlarına bir zarar gelmesin diye, köyün en yaşlısı Kır Abbas bile, karşılığında hiçbir .şey almadan gece gündüz bekçilik eder Altı yıl sonra bozkır yeşerir, asmalar üzüm vermeye başlar. İlk ürün o kadar çok olur ki, bol şarap yapıldıktan başka pekmez de .kaynatılır.

Kaplumbağalar Kitap özeti son bölüm

Artanı yol üstüne çıkarılarak satılır Şimdi Tozak köylüleri için yeni bir dönem başlamıştır. Herkes eski uyuşukluğunu atmış, canlı, çalışkan ve yaşam dolu birer .insan olmuştur. Yazık ki mutlulukları uzun sürmez Bir gün şehirden kadastro komisyonu çıkagelir. Memurlar bu yeşeren toprakların kimin olduğunu sorarlar. Gerçi topraklar öteden beri köyün ortak malıdır, ama köylüler bunu ispat edemezler. Bu yüzden hazine, topraklara el koyar, yeniden köylüye satmayı teklif eder. istenen para yüksek olduğundan kimse ödeyemez. Günü gelince bağlara haciz konur. Köylülerin borçlarına .karşılık çıkacak olan ürün alınacaktır Tozak günlerce bu duruma bir çözüm yolu arar, bulamaz.

Üzümlere çocuğu gibi bakan Kır Abbas, emeklerinin ürününü başkasına vermektense kendi hayvanlarına yedirmeyi yeğ görür. Köyün bütün hayvanlarını bağlara sürer. Bağlar bir anda eski kıraçlığına bürünür. Durumu acıyla seyreden köylüler ağlarlar. Artık umutları suya düşmüştür. Yapacak bir şey kalmamıştır. .Eski uyuşuk hallerine dönerler. Her biri küsüp kabuğuna çekilir. Kaplumbağalar kitap özeti burada bitmiştir.

Kaplumbağalar Romanı konusu ve ana fikri

Türk bir köylünün yaratıcı gücüne olan inancının eseridir. Köylülerin hayatı güzelleştiren öyküsünü anlatır. Köyün resmen sahibi yok ağası yok imamı yok muhtarı yok ama köylü yaşamını devam ettiriyor , romanda kısaca bunu anlatıyor.

Not: Bu güzel romanın yazarı bir öğretmen bunu biliyor muydun? Hakkında bilgi sahibi olmak ister misin. Eğer istiyorsan kısaca açıkladık buradan bakabilirsin. Fakir Baykurt Hayatı ve Eserleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 18 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın