Kapıkulu Askerleri – Ocakları Kısaca

yorumsuz
586 views
Kapıkulu Askerleri – Ocakları Kısaca

 

Kapıkulu askerleri nedir , Kapı kulu ocakları ve süvarileri hakkında kısaca bilgi . Osmanlı devleti askerleri içerisinde yer alan Kapıkulu Askerleri kısa özet olarak tek başlık altında derledik. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Ödev için kullanabilirsiniz. Tek sayfa çıktı almak için uygundur. Aşağı kaydır başlıyoruz.

 

 

Kapıkulu Askerleri – Kapıkulu Ocakları

Osmanlı Devleti’nin kuruluşunu gerçekleştiren Osman Gazi’ye bağlı birlikler atlıydı. Asrın icaplarına göre, hudutlarda ancak bu şekilde atlı kuvvetlere sahip olan aşiretler bulunurdu. Osman Gazi’nin emrindeki atlı aşiret kuvvetleri hudut muhafızı olup, ikta denilen bir teşkilatla idare ediliyordu.

Orhan Gazi de bu atlı kuvvetlerden istifade etmişti. Fakat Bursa’nın fethi sırasında atlı kuvvetlerin kale muhasaralarında pek işe yaramadığı anlaşılmıştı. Bunun farkına varılması, Orhan Gazi’yi muntazam ve muvazzaf bir yaya kuvveti kurmaya sevk etti. Bununla beraber yine muvazzaf ve daimi süvari kuvveti de teşkil edilerek, aşiret kuvvetleriyle ordu kuvvetleri birbirinden ayrıldı.

Murad-ı Hüdavendigâr, cennet mekan babası Orhan Gazi’nin teşkil ettiği yaya ve müsellem denilen piyade ve süvari teşkilatını bırakmakla beraber, bizzat kendine bağlı olmak üzere daimi ve maaşlı bir yaya ve atlı ordusu vücuda getirmek suretiyle kapı kulu ocaklarını teşekkül ettirdi.

Yaya sınıfı olarak; yeniçeri, cebeci, humbaracı, lağımcı ve atlı olarak da kapı kulu süvarileri şeklinde bölümlere ayrılan kapıkulu ocaklarına kaynak olmak (eleman yetiştirmek) üzere esir ve devşirme Hıristiyan çocuklarından müteşekkil bir acemi ocağı tesis edildi.

Kapıkulu Askerleri – Cebeci Ocağı

Taşrada bulunan cebeciler, yalnız yeniçerilerin değil, azap askerlerinin(hafif piyade), dizdar (kale muhafızı) gibi sınıfların da silahlarına bakarlardı. Merkezdeki cephaneler (silah depoları) gibi bu kalelerde de cephaneler bulunur, muhafızlığını kendileri yaparlardı.

Kapıkulu Askerleri – Topçu Ocağı

Muradı Hüdavendigâr, Konstantiniyye’yi fethetmeyi kafasına koymuş, kızıl elma ülküsünü ülkü edinmiş, nizamı alem davasına kendini adamış çok büyük hedefleri olan mücahit bir padişahtı. Bu büyük hedeflere ancak çok kuvvetli vurucu gücü üst düzeyde bir ordu ile ulaşabileceğinin bilincindeydi, bu şuurla devrin en mükemmel silahlarını önce kendisi keşfediyor ve kullanmaya başlıyordu. Henüz yeni yeni kullanılmaya başlanan top mermisini, savaşlarda gereği şekilde kullanabilmek maksadıyla Topçu ocağını kurdu.

Kapı kulu askerleri , kapıkulu ocakları , cebeci ocağı ve topçu ocağı konusu burada bitmiştir. Osmanlı hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın. Osmanlı

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 11 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın