Kanserden Korunma Yolları Kısaca

yorumsuz
403 views
Kanserden Korunma Yolları Kısaca

Kanserden korunma yolları nelerdir , kanser olmamak için neler yapmalıyız kısaca , nelere dikkat etmeliyiz , çağımızın en büyük hastalığı kanser hakkında kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı ile bilgiler paylaşıyoruz. Güncel bilgilerdir. Hadi gelin şu illet hastalığı tanıyalım.

 

Kanserden Korunma Yolları

Öncelikle bu konu hakkında bilgi edinmeden önce kanserin sebepleri nelerdir. Neden kanser oluruz bunu öğrenelim.

Kanserin Sebepleri

Bazı bakteriler ve virüslerin kanser oluşturma yeteneği olduğu bilinmektedir. Gelişmekte olan ülkelerdeki kanserlerin yaklaşık yüzde 25’i, gelişmiş ülkelerdeki kanserlerin yüzde 10’undan azı bu tür mikroplar sebebiyle ortaya çıkmaktadır.

Radyasyon kansere sebep olur.
1.viyole radyasyon: Melanom olmayan cilt kanserlerinin en önemli sebebidir. İyonize radyasyon: Lösemi, tiroid kan
2.seri, kadınlarda meme kanserine sebep olması kuvvetle muhtemeldir.

Beslenme problemi kansere neden olur. Kanser vakalarının yaklaşık yüzde 35’inin beslenmeyle ilişkisi olduğu tahmin edilmektedir.

Alkol tüketimi, ağız içi, yemek borusu, meme, kolon kanseri riskini arttırmaktadır. Ayrıca karaciğer kanseri olasılığını da arttırabilir.

Hareketsizlik kansere neden olur. Araştırmalar daha az hareket eden insanların kansere daha çok yakalandığını gösteriyor.

Kanserden Korunma Yolları Nelerdir

Kansere sebep olduğu kanıtlanmış risk etkenleri, sigara kullanımı, bazı enfeksiyonlar ve radyasyondur. Kansere sebep olması kuvvetle muhtemel risk etkenleri beslenme biçimi, alkol tüketimi, hareketsiz yaşantı ve şişmanlıktır.Kanser yapabilecek kimyasal, fiziksel ve mikrobik etkenlerden uzak durmak gerekir.

Kanserden korunma yolları içerisinde en önemli etken sigaradır. Kabaca kanserden ölümlerin üçte birinden sigara sorumludur. Sigaranın akciğer, ağız boşluğu, gırtlak, yemek borusu, mide, pankreas, böbrek, mesane ve kalın bağırsak kanserlerine sebep olduğu bilinmektedir.

Güneş ışığı sağlık açısından yararlı olmakla birlikte aşırısı cilt kanserlerine sebep olabilir. Bazı cilt kanserleri, ameliyatla çıkararak kolayca iyileştirilebilirken, malign melanom adı verilen kanser, çıkarılsa bile bazı kişilerde daha sonra vücuda yayılarak ölüme sebep olabilmektedir. Güneşten koruyucu kremler cilt kanserlerine karşı bir miktar koruyabilse de, bunlara güvenip esmerleşmek amacıyla güneşte uzun süre kalınmamalıdır.

Yağ, kırmızı et ve yüksek kalorili besin tüketimini kısıtlamak önerilir ancak bu durum herkeste kanser gelişme riskini azaltmayabilir.

Taze sebze meyve tüketimi kanser riskini azaltabilir. Rahim ağzı kanserine yol açabilen, cinsel yolla bulaşan HPV virüsüne karşı önlem almak, bu virüsle karşılaşmamış kişileri de aşılamak gerekir. Çeşitli iş kollarında karşılaşılan, kanser yaptığı bilinen arsenik, asbest, benzen, krom, naftilamin, radon, katran, vinil klorid, odun tozu gibi maddelere karşı iş yerlerinin gerekli önlemleri alması gerekir.

kanserden korunma yolları konusu burada bitmiştir. Bir daha hayatınız boyunca kanser kelimesini duymamanız dileğiyle.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 25 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın