Kanlı Derenin Kurtları özeti Konusu

yorumsuz
1.214 views
Kanlı Derenin Kurtları özeti Konusu

 

Kanlı Derenin Kurtları özeti kısaca paylaşıyoruz. Yazar Dursun Akçam kitabı Kanlı Dereni Kurtları romanı , konusu ve ana fikri kısa özet olarak tek başlıkta derledik. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Başka yerde yok. Başlayalım aşağı kaydır.

 

 

 

Kanlı Derenin Kurtları özeti

Bekir Bey, Kuzeydoğu Anadolu’da Çeşmir köyünün ağasıdır. Kurnaz, açgözlü ve zalimdir. Herkes ondan korkar. Türlü  dolaplar çevirerek ve yasaları çiğneyerek köyün önce bir bölüm toprağını, sonra da suyunu ele geçirir. Köylüler içten içe homurdanırlar, ama ses çıkaramazlar. Yaşayışları gitgide güçleşir. Yazın kurak geçmesi dolayısıyla kışın sıkıntı çekerler. Ağaya borçlanırlar. Baharda askerler gelip köy yöresinde siper kazarlar. Savaş çıkmış, Almanlar Rusya’ya saldırmıştır.

Bekir Ağa bu durumu da kullanarak köyde tam bir sömürü ve baskı kurar. ilçede parti başkanı Feramuz ve şehirde milletvekili Haşim ile de işbirliği yapar. Kendisine başkaldıranları bir yolunu bulup acımasızca ezer Köylülerden Koca Mürsel onurlu, yürekli, Kurtuluş Savaşı’nda yararlıklar göstermiş bir yaşlı kişidir. Sağda solda Ağa’nın arkasından konuşur. Evine konuk gelen bir yakınından aldığı parayı götürüp Ağa’nın önüne atar. Bekir Bey öfkelenir. Rus casusu diye Mürsel’i jandarmaya ihbar eder. Mürsel karakolda epey sıkıştırılır. Parayı nereden aldığını ispat edemez. Akrabası da parayı kendisinin verdiğini söylemekten çekinir.

Kanlı Derenin Kurtları özeti 2. bölüm

Öte yandan, karısı Telli bütün uğraşmasına karşın, Mürsel’den bir haber alamaz. Günün birinde Mürsel çıkagelir. Yediği dayaktan, çektiği korkudan bitik düşmüştür. Her yanı yara bere içindedir. Bir iğne bir ipliğe dönmüştür. Başından geçenleri çevresindekilere anlatır. Bir süre sonra da ölür. Köylüler üzüntüden ne yapacaklarını bilemezler. Şimdi sıra Mürsel’in oğlu Merdan’a gelmiştir. Çünkü, o da, babası gibi dik başlıdır. Üstelik, uyanıktır, içi hınçla doludur. Ağa, Merdan’ın peşine adam takar. Öküzünü çaldırtır. Bunun üzerine, Merdan arkadaşlarının da yardımıyla ilkin Ağa’nın samanlığını yakar, ardından çobanlarla işbirliği yaparak otlağını hayvanlara çiğnetir, su bendini yıkar. Kanlı Derenin Kurtları kitap özeti devam ediyor.

Çileden çıkan Bekir Bey, Merdan ile iki genci hapse attırır. Merdan’ın nişanlısı Nazlı’yı da kaçırtır. Sözde onu adamlarından Kerem ile evlendirecektir. Fakat kız .direnir, kendini korur Bekir Bey köylünün ilgisini başka yöne çekmek, öfkesini yatıştırmak amacıyla Kurtuluş Bayramı’nın görkemle kutlanmasını ister. Tören hazırlıklarına girişilir. Bayramda herkes birbiriyle barışacak, tedirginlik kalkacaktır Bu arada Merdan’ın anası cezaevine gider. Nişanlısının başına gelenleri anlatır: Ağa’nın baskısıyla Nazlı’nın annesi, kızının kendi gönlüyle kaçtığını söylemiş, şikayetçi olmamıştır. Bekir Bey’in niyeti kıza kendisi sahip olmaktır.

Kanlı Derenin Kurtları özeti son bölüm

Merdan duyduklarına çok üzülür. Fakat elinden bir şey gelmez. Neyse ki bir süre sonra hapisten çıkar. Köye gelir, arkadaşlarını bulur. Birlikte bir plan kurarlar: Güya Nazlı Kerem’den hoşlanmamakta, Ağa’ya yakınlık duymaktadır. Bunu öğrenen Bekir Bey geceleyin Kerem’in evinde kalan Nazlı’nın odasına gider, yatağa girerler. Tam o sırada karyolanın altına gizlenen Merdan ve arkadaşı ortaya çıkarak Ağa’yı suçüstü, çırılçıplak yakalarlar, yüzüne tükürerek döverler. Sabahleyin bayram yerine götürürler. Oradan çıplak olarak kente doğru yürütürler. Kanlı Derenin Kurtları özeti burada bitmiştir.

Kanlı Derenin Kurtları Konusu ve Ana Fikri

Romanda bazı durumlar kırsal toplum eleştirisi yapılmıştır.  Kapitalistleşme sürecine giren kırsal kesimde , zengin köylülerin ve kasaba zenginlerinin ve gerici partiler ile olan ilişkileri ele alınmaktadır. Köy hayatını bağımsız olarak değil , kasaba hatta şehir ile bağlantılı olarak anlatmaktadır.

Not: Bu güzel romanı kim yazdı biliyor musun. Hakkında bilgi sahibi olmak ister misin. eğer istersen buraya tıkla. Dursun Akçam hayatı ve Eserleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 18 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın