Kahramanlar ölmeli roman özeti

yorumsuz
407 views
Kahramanlar ölmeli roman özeti

 

Kahramanlar Ölmeli roman özeti kısa ve farklı olarak paylaşıyoruz. Yazar Ahmet Yurdakul eseri kitap Kahramanlar Ölmeli romanı özet konusu ve ana fikri ile beraber tek başlık altında paylaşıyoruz. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Başka yerde yok ödeviniz için kullanabilirsiniz.

 

 

 

Kahramanlar Ölmeli özeti

Harbiye’yi bitiren Yusuf, atandığı birliğe gitmek üzere trene biner. Garda iner, bir faytona atlar. Topçu alayına doğru yola koyulur. Komutana çıkıp kendini tanıtır. Albay Sıtkı ona birliğini bildirir: “İkinci Tabur, Dördüncü Batarya. Gedikli Hikmet Efendinin bataryası Bir üstteğmen Yusuf u birliğine götürür. Eğitim yaptırmakta olan batarya komutanıyla tanıştırır. Bu, esmer, uzun boylu, ince yapılı, yeşil gözlü, kırk beşinde bir subaydır. Alçak gönüllü ama onurlu bir savaş kahramanıdır. Albayın da arkadaşıdır. Savaşta .birkaç kez onu ölümden kurtarmıştır Yusuf la Hikmet arasındaki ilişki gitgide ilerler, dostluğa .dönüşür.

Hikmet birçok savaşa girmiş çıkmış, birçok yararlıklar göstermiş, birçok serüvenler geçirmiştir. Sözgelişi, 1913’te Trablusgarp’ta İtalyanlarla savaşmıştır. Osmanlılar oradaki kuvvetlerin çoğunu çektiğinden, bir avuç insanla acıklı bir direnişle bulunmuştur. Trablusgarplı zenginlerden Ebu Halit’in evine iki arkadaşıyla yemeğe çağrılmıştır. Bahçede dolaşırken Hicran adlı kızı görmüş, onunla konuşmuştur. Sarhoş olduğu bir gece onu görmeye gitmiştir. Gizlice evi gözetlemiş, pencereden içeri girmiştir. Kızı öperken zenci uşak gelip üstüne saldırmıştır. Hikmet yaralanmış, güçlükle kaçmıştır. Hikmet bir akşam Yusuf u meyhaneye götürür.

Kahramanlar Ölmeli kitap özeti 2. bölüm

Durgun ve üzgün bir görünüşü vardır. Biraz söyleştikten sonra, dilekçesini verip emekliliğini istediğini bildirir. Yusuf un şaşırması üzerine, isteğinin gerekçesini açıklar: Gözü gibi baktığı, arkadaşı gibi sevdiği atı Demiri yarışa hazırlarken biraz zorlanmış, hayvan da engel önünde tökezlemiş ve onu üstünden atmaya kalkışmıştır. Hikmet buna pek üzülmüştür. Gece düşünde hep atlarla uğraşmıştır Hikmet otuz küsur yıllık üniformasını çıkarıp emekli olur. Kışladan ayrılır, kentte küçük bir ev tutar. Her gün uzun yürüyüşlere çıkar. Yusuf sık sık onu görmeye gelir. Bol bol söyleşirler. Emeklilik ikramiyesi gelince Hikmet Ankara’ya gider. Kahramanlar ölmeli kitap özeti

Kurtuluş Savaşı’ndan arkadaşı Mareşal Fevzi Çakmakla görüşür. Bütün işlerini kolayca yoluna koyup döner. Askerlik şubesinde bir sivil memurluk bulur. Yeni bir yaşama başlar. Fakat şube müdürü Yarbay Necati ondan hoşlanmaz. Hikmet’in de onu gözü tutmaz. Nitekim, evrakları incelerken, onun rüşvet alıp sahte raporlarla bazı zengin çocuklarını çürüğe çıkardığını öğrenir. Tepesi atar. Odasına girerek yarbayla atışır. Ardından da Ankara’ya bir rapor yazar. Ayrıca, durumu Albay Sıtkı’ya da bildirir Bir gün eski askerlik arkadaşlarından Nuri çıkagelir. Onunla ilkin 1917’de Sina Çölünde karşılaşmıştı. Neşeli, yakışıklı, çapkın bir askerdi. İnönü’de de birlikte savaşmışlar& Orada yüzünden yaralanmış, çirkinleşmişti. Bundan ötürü güleçliği gitmiş, somurtkan, umutsuz bir kişi olmuştur. Ölümü ararcasına kelle koltukta savaşmış, inanılmaz kahramanlıklar göstermişti.

Kahramanlar Ölmeli roman özeti 3. bölüm

Savaş ertesinde şok geçirmiş, hastanede tedavi görmüştü Nuri, Albay Sıtkı’nın evine konuk olur. Hikmet onu görmeye, özlemini gidermeye gider. Fakat Nuri çok soğuk davranır. Hikmet şaşırır, üzülür. Bir süre tartışırlar. Dövüşmelerine ramak kalır. Nuri “kahramanlar ölmeli!” der. Çünkü toplumda yerini bulamamış, mutsuz olmuştur. Hikmet eve bitkin döner. Yatağa uzanır, ama .uyuyamaz Bolca sigara içer Şube müdürü kurnaz bir adamdır. Hemen saldırıya geçer. Onun kışkırtmaları ve düzenleriyle Hikmet’e karşı ‘rüşvet alma ve evrakta tahrifat yapma’ suçlamasıyla dava açılır. Sağladığı yalancı tanıklar (asıl suçlular) mahkemede bu yolda ifade verirler. Şubede çıkarılan yangınla evrakın bir bölümü yok olduğundan, Hikmet gerekli belgeleri öne süremez. Haklıyken suçlu durumuna düşer.

Yargıç onu iki yıl altı .aya mahkum eder Hikmet tutuklanır. Yusuf özel izinle onu hapishanede görmeye gider. Getirdiği paketi masaya koyar, ağabey dediği Hikmet’le kucaklaşır. Acı haberi bildirir: Hüküm yargıtayca da onanmıştır. Hikmet zayıflamış, yüzü uzamış, gözleri büyümüştür. Habere aldırmaz görünür. Bir sigara yakar. Gelen çayları içerler. Çok konuşmazlar. Yusuf kalkar, ceza evinden çıkar. Demir adlı ata binerek birliğinin yolunu tutar. Hikmet pencereden .onu seyreder Hapishanede bir yandan anılarını yazarken, bir yandan da idareye ve mahpuslara yardım eder. Bunun için müdür onun kitaplıkta çalışmasına izin verir. Na sıra onu görmeye gelen Sıtkı Albay buraya “kaptan köşkü” adını takar. Çünkü penceresinden hem güneşin batışı, hem de avluda havalandırmaya çıkan mahpuslar rahatça gözlenebilir içeride iki mahkum arasında kavga çıkar.

Kahramanlar Ölmeli kitap özeti 4. bölüm

Hikmet onları ayırır. Fakat biri ona kızar ve laf atar. Dövüşürler. Hikmet onu yere yıkar, bir güzel pataklar. Bu yüzden hücreye kapatılır. İçerisi rutubetli, soğuk ve karanlıktır. Hikmet karabasanlı düşler görür: Yıllar önce Refiye ile Edremit’te evlenmiş, sonra cepheye gitmiş, Nihal adında bir kızı olmuş, ancak çocuğu altı yaşına basarken dönebilmişti. Karısı onu yıllarca özveriyle, sabırla beklemişti. O ise döndükten sonra da hep askerliği düşünmüş, hep onun için yaşamıştı. Büyüyen kızını Giresun’da kendi birliğinden bir teğmenle nişanlamıştı. Kendi çektiklerini düşünen Refiye bunu doğru bulmamıştı, ama kocası onu dinlememişti.

Bunun üzerine kadın nişan yüzüğünü geri göndermişti. Akşam eve gelen Hikmet, bunu öğrenince, çileden çıkmış, Refiye’yi tokatlamıştı. Nihal de annesine küsmüştü. Daha da kötüsü, nişanlısı eve gelmiş, tabancasını çekerek kızla anasını vurmuştu. Sonrada kendi canına kıymıştı Hikmet tecritte fenalaşınca hastaneye kaldırılır. Sıtkı Albay ile Yusuf olaya üzülürler. Ne yapacaklarını bilemezler. Doktor kalp yetmezliği olduğunu, bundan böyle dikkatli .davranması gerektiğini söyler Hastaneden taburcu edilen Hikmet’i Albay Sıtkı gelip alır, gardiyanla birlikte hapishaneye götürür. Kavgayı çıkaran mahkum başka bir ceza evine gönderilmiştir.

Kahramanlar Ölmeli özeti Son Bölüm

Hikmet yine kitaplıkta çalışmaya koyulur. Tahliyesine birkaç ay kalmıştır. Fakat onun halen geleceğe yönelik bir tasarısı yoktur. Yusufa, “Sonumuzu düşünmeye, kendimize bir gelecek kurmaya belki de hiç zamanımız olmadı,” der Salıverildiği gün Yusuf onu almaya gelir. Hikmet önceden biletini ayırtmıştır. Çıkar çıkmaz bu kentten ayrılacaktır. Hapishane müdürüyle, koğuş arkadaşlarıyla teker teker vedalaşır. Yusuf la istasyona giderler. Yusuf büfeden yolluk alır. Kucaklaşırlar. Hikmet trene biner. Vagonlar rayların üzerinden kuyruklu yıldız gibi akıp gider . Kahramanlar ölmeli özeti burada bitti.

Ahmet Yurdakul Kahramanlar Ölmeli Romanı Konusu ve Ana Fikri

Burada tarihsel olayların arasına sıkışmış kalmış küçük adamların yaşadığı büyük dramları anlatıyor yazar. Belli bir toplumsal tarihsel gelişme çizgisi içinde bu çizgiyi etkileyen önemli tarihsel dönemeçler ne derecede önemli bunu vurguluyor.

Not: Bu güzel romanın yazarı hakkında bilgi sahibi olmak istersen kısaca bir şeyler paylaştık. Kahramanlar ölmeli adlı eserin sahibi ile ilgili bilgi edinmek için buraya tıkla. Ahmet Yurdakul Hayatı ve Eserleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın