Kadeş Savaşı Kısaca

yorumsuz
341 views
Kadeş Savaşı Kısaca

Kadeş savaşı nedir , kısaca açıklıyoruz. Kimler arasında oldu , ne zaman oldu , tarihte ilk , Kadeş barış antlaşması maddeleri hakkında bilgi veriyoruz. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Tek sayfa çıktı alınabilir. Güncel bilgilerdir. Başlayalım.

 

Kadeş Savaşı Kısaca

Kadeş Savaşı, Mısır Bravunu I. Seti’nin oğlu olan II. Ramses komutasmdaki Mısırlılarla Hitit İmparatoru Muvatalli yönetimindeki Hititler arasında, Suriye’nin Kadeş (Kinza) kenti yakınlarında, MÖ. 1286 da yapılan büyük savaştır.

Ancak bu tarih kaynaktan kaynağa farklılık göstermektedir. Bu nedenle savaşın tarihi olarak 1200’lü yılların sonunda meydana geldiğini söylemek yanlış olmaz. Savaşın amacı iki tarafında Kuzey Suriye topraklarını ele geçirmekteki bitmek bilmez istekleriydi. Ramses Hititlerin üzerine yaklaşık 20.000 kişilik bir orduyla yürüdü. Muvatalli ise bu savaşa hem kendi askerlerinden hem de kontrolü altındaki 18 devletin askerinden oluşturduğu büyük bir orduyla katıldı. Bu ordu yaklaşık olarak 18.000-19.000 piyade ve 3.500 savaş arabasından oluşuyordu. Muvatalli’nin ordusundaki asker sayısı ve teçhizat miktarı Ramses’in ordusuyla kıyaslanmayacak kadar çoktu.

Tabletlere göre, Ramses güneye çekilmeye zorlanmış ve Amurru ülkesi Muvatalli tarafından ele geçirilmişti. Mısır kayıtlarına göreyse tam tersi bir durum gerçekleş­miştir. Karnak, Luksor, Ramesseum, Abydos ve Abu Simbel’ de bulunan eski Mısır tapınakları, mezar anıtları ve saraylarının duvarlarında yazılı ve çizili kayıtlara bakılırsa, II. Ramses Hitit Kralı Muvatalli’ye karşı büyük bir zafer elde etmiştir. Ancak bu yazıtlara karşılık savaşı Hititlerin kazandığını gösteren bazı kanıtlar da bulunmaktadır.

Kadeş Savaşı Kanıtları

İlk kanıt, Amurru Prensi Benteşina’nın Mısıra bağladığı Amurru ülkesinin savaştan hemen sonra yeniden Hititlere bağlı hale getirilmesidir.

İkinci kanıt ise savaştan yaklaşık 9 yıl sonra Hitit kralı III. Hattuşili ile II. Ramses arasında imzalanan Kadeş Barış Antlaşması sonrasında Hattuşili’nin büyük kızını Ramses’e çok büyük törenlerle gelin vermesidir. Ramses, sonradan Maatnefrure adını alan bu kızı Baş kraliçe yapmıştır. Böylece bir Hititli, Mısır sarayında baş kraliçeliğe gelmiştir. Bu, savaşı kazananın değil kaybedenin kabul edebileceği bir gelişmedir.

Kadeş Barış Antlaşması Maddeleri

1. Hem Mısır hem de Hitit devletleri birbirlerinin büyük devlet olduklarını kabul edeceklerdi.

2. İki ülke sınırları belirleyecekler ve buna göre Fırat ırmağından Akdeniz’e kadar uzanan bölge Hititlerin kontrolü altına geçecek, Güney Suriye ise Mısır’ın egemenliği altında olacaktı.

3. Suriye üzerinde belirlenen bu sınırların iki devlet tarafından hiçbir şekilde saldırıya uğramayacağı konusunda iki tarafta kesin güvence verecekti.

4. İki devletten herhangi bir tanesi başka bir güç tarafından saldırıya uğradığı takdirde birbirlerinin yardımına koşacaklar ve bu koşul iki devlet arasında evrensel bir barışa sebep olacaktı.

5. Devletler, siyasi suçluları ve iltica eden hainleri, talep ettikleri takdirde karşılıklı olarak iade edecekti.

6. Kendi içlerinde çıkacak olası iç savaşlarda hem Mısır hem de Hitit devletleri birbirlerini savunacak ve yardım edecekti.

7. Hitit Kralı III. Hattuşili’nin kızı II.Ramses’e eş olarak Mısır’a gönderilecekti.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 13 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın