Kaçış Kitap özeti ve Konusu

yorumsuz
1.418 views
Kaçış Kitap özeti ve Konusu

 

Kaçış kitap özeti farklı ve yeni olarak paylaşıyoruz. Yazar Ayla Kutlu kitabı Kaçış romanı kısa özet konusu ve ana fikri ile beraber hepsi tek başlıkta paylaşıyoruz. Bilgiler başka sitelerde yok sadece bizde var. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Başlayalım.

 

 

 

Kaçış Kitap özeti

Üstün, Ankara’da Siyasal Bilgiler Fakültesinde toplumsal ekonomi asistanıdır. Araştırma yapmak ve tezini hazırlamak üzere burslu olarak ansızın Paris’e gider. Üç yıl birlikte yaşadığı sevgilisi Ayhan bu kaçar gibi gidişle şaşırır. Merak ve üzüntüden günlerce kendine gelemez. Üstün’den bir açıklama bekler, ama .haber bile alamaz Üstün’ün arkadaşı asistan Cahit öteden beri Ayhan’a ilgi ve hayranlık duymaktadır. Durumu fırsat bilerek ona evlenme teklifinde bulunur. Bırakılmaktan, umarsızlıktan bunalan kız, Üstün’e .olan kızgınlığının da etkisiyle teklifi kabul eder. Evlenirler.

Üstün, aradan bir yıla yakın zaman geçmesine karşın, Ayhan’ı aramaz, ama unutamaz da. Ona bir açıklama yapmadığı için suçlu sayar kendini. Uzun bir mektup yazarak o günkü durumunu belirtmeye, sevgilisinin gönlünü almaya çabalar. Güç .bir iş olduğundan mektubun yazılması aylar sürer Sonunda Üstün, Türkiye’ye dönmeye karar verir. Gerçi Cahit’ten aldığı bir mektupta siyasal ortamın dönmeye elverişli olmadığı belirtilmiştir, ama o kararından caymaz. Hazırlıklarını yapar, Ayhan’a yazmakta olduğu mektubu tamamlar. Fransa’dan ayrılırken postaya atması için onu kız arkadaşı Mireille’e verir.

Kaçış Kitap özeti 2. bölüm

Gel gelelim, yurduna ayak basar basmaz gözaltına alınıp .Ankara’ya gönderilir Öte yandan, Ayhan onun ayrıntılı mektubunu okuyunca, bir türlü ısınamadığı evliliği bozmaya karar verir. Cahit buna inanamaz. Fakat Ayhan bir gün eşyasını bavula doldurarak evden ayrılır. Babasının eski öğrencilerinden arkadaşı Ahmet’in evine gider. Ne var ki o sırada Ahmet de tutuklanmıştır. Karısı Ceren, Ayhan’ı yanına alır. Birlikte ne yapacaklarını konuşurlar.

Gazetelerde iri puntolarla bir gizli örgütün ortaya çıkarıldığı, Fransa’dan dönen elebaşı Üstün’ün de yakalandığı yazılmaktadır Ayhan iş arar ve bulur. Ona göre, Ceren’in evi güvenli değildir. Çünkü polis yeniden baskın yapabilir. Fakat gidecek başka bir yeri de yoktur. İki kadın epey sıkıntı çekerler. içerdeki erkeklerine öteberi götürmek zorundadırlar. Oysa gelirleri çok kısıtlıdır. Üstelik, Ahmet’in annesi astım hastasıdır. Ayhan geçmişte .Üstün’le geçirdiği güzel günleri gözleri yaşararak anıp avunur.

Kaçış Kitap özeti 3. bölüm

Tutuklular içeride dayanışmaya girmişlerdir. Üstün’ü “Hoca” diye çağırırlar. Onu elbirliğiyle korumaya uğraşırlar. Görüş günleri pek telâşlı ve gerilimli olur. Ahmet annesi ve karısını karşılamaya hazırlanır. Üstün, Ayhan’ın kendisini görmeye gelmesini doğru bulmaz. Ona sevgi ve özlem dolu mektuplar yazar. Onları Ceren’le ya da başka biriyle gizlice gönderir. Ayhan elleri titreyerek ve yüreği çarparak mektupları okur. O da Üstün’e uzun .cevaplar yazar Cahit o günlerde profesör olmayı bekler. Bundan ötürü Ayhan’dan ayrılmak istemez. Yolunu keserek ona yalvarır, eve dönmesini diler. Fakat karısı anlamsız bir evliliği tazeleyip sürdürmenin saçmalığını vurgular. Kaçış roman özeti

Tartışma sırasında Cahit sinirlenir, Ayhan’ı tokatlar Yıkanma günü koğuştakileri karlı havada soğuk bir hamama götürürler. Üstün üşütür, ateşi yükselir, günlerce yatar. Zayıflar, sararıp solar. Ayhan dışardan ona yardım edemediği için kahrolur. Dayanamaz, görüş günü cezaevine gider, Üstün’ü görür. .Konuşamazlar, birbirlerine bakakalırlar . Tutuklular sorgulamaya çağrılır. Herkes iyice hazırlanır. Topluca adliyeye götürülürler. Üstün, ifadesi alınırken, korkunç gerçeği öğrenir: Cahit karısını korumak amacıyla ona Türkiye’ye …dönmemesini yazmış, üstelik, gelince de ihbar etmiştir Bir başka gün de Ahmet ile arkadaşları sorguya götürülür.

Kaçış Kitap özeti son bölüm

Ceren adliyede bir yolunu bularak kocasına annesinin öldüğünü bildirir. Ahmet gibi öbür sanıklar da buna çok üzülürler. Sorgulamadan sonra Ahmet’le birkaç kişi İstanbul’a gönderilirler. Ceren duramaz, o da eşinin peşinden gider. Üstün tecrit denilen bir hücreye kapatılır. Uykusuzluk, korku ve yorgunluktan bitkin düşer. Umutsuzluğa kapılır, ölümü düşünür. Dışarda Ayhan da .meraktan kıvranır Üstün günler sonra hücreden çıkarılır, koğuşuna götürülür. Artık kurtulamayacağını sanarak kapkacak satın alır. Yemeğini kendisi pişirecektir. Akşamleyin koğuştan dört kişi salıverilir. Üstün onlardan bir delikannyla Ayhan’a bir pusula yollar. Ertesi gün o da tahliye edilir. Ayhan, işyerinde çalışırken, delikanlıyla karşılaşınca şaşırır. Pusulayı elleri titreyerek alır, hemen çantasına atar.

Uçar gibi eve koşar. Soyunmadan yatağa uzanır. Kağıtta yalnızca “Seni seviyorum” yazılıdır. Ayhan duygulanır, dalıp gider. Neden sonra kapının çalındığını duyar. Terliklerini giymeden gidip kapıyı açar, kimseyi göremez. Fakat karla örtülen sokakta henüz silinmemiş ayak izleri vardır. Birden uyanır, çıplak ayakla koşmaya başlar. Herhalde gelip giden Üstün’dür. .Onu bulacak ve bir daha bırakmayacaktır .Umutla, sevinçle, coşkuyla koşar, gittikçe hızlanarak koşar. Kaçış kitap özeti burada bitti.

Ayla Kutlu Kaçış Romanı Konusu ve Ana Fikri

Burada üstün’ün gerçekten farklı olaylarla karşılaştığı ve tutuklandığı bir dönemde pes etmeyişi , inadına hayatla mücadele edilmesi anlatılmaktadır. Roman 1950-60 lı yılları anlatmaktadır.

Not: Kaçış kitap özeti paylaştığımız eserin sahibi hakkında bilgi edinmek istiyorsan buraya tıkla. Ayla Kutlu hayatı ve Eserleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 22 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın