ittihat ve terakki cemiyeti kısaca

yorumsuz
609 views
ittihat ve terakki cemiyeti kısaca

ittihat ve terakki cemiyeti nedir , kısaca hakkında bilgi veriyoruz. ittihat ve terakki cemiyeti dönemi , önemi , kısa özet konu anlatımı ve çalışma kağıdı notları ile paylaşıyoruz .Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan toplanıp alıntı yapılmıştır. Tek sayfa çıktı alabilir ödev için kullanabilirsiniz. Başlayalım.

 

İttihat ve terakki cemiyeti

İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin temeli, 1893 yılında İstanbul’da Askerî Tıbbiye’de atıldı. Kurucuları Dr. İshak Sukûtî, Dr. Abdullah Cevdet, İbrahim Temo ve Şerafettin Mağdumî’dir. Cemiyetin amacı istibdada karşı direnmek, Meşrutiyet yönetiminin yeniden yürürlüğe girmesini, özgürlüğe, eşitliğe, mal ve can güvenliğine yer veren bir yönetimin kurulmasını sağlamaktı.

Cemiyet, kısa zamanda gelişti, İstanbul’da bir çok semtte gizli komiteler kuruldu. Kahire’de ve Paris’te dernek adına yayımlara girişildi. Bunun üzerine İkinci Abdülhamit yönetimi, İstanbul’da sıkı araştırmalara girişti. 1897’de cemiyet üyelerinin çoğu ele geçirilerek bir kısmı hapsedildi, bir kısmı sürgün edildi. Ama devrim düşüncesi yok edilemedi.

İttihat ve Terakki’nin amaçları özellikle Rumeli’de subaylar, askeri öğrenciler ve memurlar arasında yaygınlaştı. Selanik, cemiyetin merkezi haline geldi. Atatürk ve İsmet İnönü de cemiyete üye idiler. Padişah, devrim çalışmalarını bastırmak için Rumeli’ye yüksek yöneticiler gönderdi. Bunlardan Şemsi Paşa Edirne’de ittihatçılar tarafından vuruldu. Müşir Osman Paşa dağa kaldırıldı. Binbaşı Enver Bey ile kolağası Niyazi Bey ayaklanıp dağa çıktılar. Bunun üzerine padişah 24 Temmuz 1908’de Kanunu Esasi’yi (Anayasa) yeniden yürürlüğe koymak zorunda kaldı (İkinci Meşrutiyet, 1908).

Meşrutiyet’in ilânından sonra ülkede parti kavgaları baş gösterdi. İttihat ve Terakki’ye karşı gerici 31 Mart Ayaklanması oldu (1909). Rumeli’den gelen Hareket Ordusu ayaklanmayı bastırarak gericileri sindirdi ve İttihat ve Terakki’yi kurtardı. Trablusgarp Savaşı ve Balkan savaşlarından sonra Enver Paşa, Talat Paşa ve Cemal Paşaların Alman etkisine kapılarak devleti Birinci Dünya Savaşı’na sokmaları, Osmanlı İmparatorluğu ile birlikte İttihat ve Terakki’nin de sonu oldu (1918).

ittihat ve terakki cemiyeti hakkında vereceğimiz bilgiler bu kadardır. Sitemizde her türlü her çeşit kısa özet bilgi bulabilirsiniz. Arama yaparak ulaşabilirsiniz. Başarılar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 10 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın