ispanya veraset savaşı

yorumsuz
378 views
ispanya veraset savaşı

ispanya veraset savaşı kısaca hakkında bilgi veriyoruz. İspanya veraset savaşı önemi sonuçları , kimler arasında oldu , tarihi kısa özet konu anlatımı ile ödev için paylaşıyoruz. Bilgiler günceldir. Kütüphane kaynakçalı farklı kitaplardan toplanıp alıntı yapılmıştır. Tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Başlayalım.

 

İspanya Veraset Savaşı Hakkında Kısa Bilgi

Avrupa devletleri arasında akrabalık bağlan yüzünden birçok siyasal sorun çıkmış ve bu nedenle zaman zaman taht kavgaları olmuştur. Avrupa tarihi bu taht kavgalarının neden olduğu veraset savaşlarıy­la dolu bir tarihtir. Söz konusu taht kavgalarının ilki İspanya’da çıkan taht kavgasıdır.

ispanya Veraset Savaşı Tam Bilgi

İspanya Kralı II. Charles (Carlos el Hechizado yada diğer bir adıyla Deli Charles) ‘ın kendisinden tahta çıkacak bir varisi yoktu. Kendinden sonraki İspanya Habsburg kuşağı üzerinde halihazırda tahta çıkacak erkek olmadığından geniş İspanya topraklarının ondan sonra kime emanet olacağı bir muamma haline gelmişti.

Philip vasiyet üzerine İspanya tahtına oturdu. Ancak bu durumu Avrupa’nın büyük bir bölümü kabullenememişti. Çünkü onlar da bu topraklarda hak iddia ediyorlardı. İmparatorluğun diğer varisi durumunda olan İngiltere, Kutsal Roma Germen İmparatorluğu, Hollanda, Portekiz, Brandenburg ve Savoy Dükalıkları aralarında anlaşarak Fransa’ya karşı “Büyük İttifakı kurdular. 1701 yılında başlayan İspanya Veraset Savaşları, 1714 yılına kadar devam etti.

Savaş ilk olarak özellikle Fransa ve Avusturya arasında diğer bir deyişle de Louis XIV. ile imparator Leopold arasında bir sonraki Fransa ve Avusturya tahtına kimin torunu yada oğlunun oturacağı kavgası ile başladı. Ardından İngiltere ve Hollanda’da Avusturya İmparatoru’nun müttefiki olarak 1702 yılında bu kavgaya dahil oldular. Diğer yandan Prusya ve Almanya da, güçlü müttefikler olarak Avusturya imparatorluğu tarafında savaşa dahil oldular.

Bavaria Fransa tarafında savaşa katıldı. İspanya, Portekiz ve Savoy da Fransa ile birlikte savaşta yer aldı. Ancak son iki ülke sadece Bourbonlar’ dan çekindikleri için gönülsüz olarak savaşa katıldılar. Daha sonra 1703 yılında savaş ganimetlerinin imparatorluk tarafına geçmesinin ardından da taraf değiştirdiler.

Savaşta Fransa kısmen başarısızlığa uğradıysa da yeniden üstünlük sağladı ve böylece İspanya Krallığı’nı güvence altına aldı. Ancak sonunda Fransa’nın mağlubiyetiyle neticelenen İspanya Veraset Savaşları, Utrecht Barışı ve İspanya’nın paylaşılmasıyla sona erdi.

Veraset Savaşı sonucu Utrecht antlaşması hakkında bilgi edinmek için buraya tıklayın. Utrecht Anlaşması Kısaca

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 17 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın