Işığın Yayılması Anahtar Kelimeler Yansıma ve Işın

yorumsuz
918 views
Işığın Yayılması Anahtar Kelimeler Yansıma ve Işın

 

Bu yazımızda fen bilimleri Işığın yayılması ünitesi anahtar kelimeleri cevaplıcaz. Işığın yayılması, Düzgün yansıma, dağınık yansıma, gelen ışın, yansıyan ışın, yüzey normali, saydam madde, yarı saydam madde , saydam olmayan madde ,tam gölge nedir ne demektir cevaplıyoruz.

 

 

 

 

 

Işığın Yayılması : Işık “doğrusal” yollarla yayılır. Işığın yayılması, bir ışık kaynağının çevresini aydınlatması ve ışığı yansıtması.

Örnek: Güneşten gelen ışığın Ay’a yansıması sonucu Ay ışık yayıyor gibi gözükür.

 

Düzgün Yansıma : Düzgün ve parlak yüzeylere gelen paralel ışık ışınlarının çarptığı yüzeyden paralel yansımasına düzgün yansıma denir.

Örnek: Ayna

 

Dağınık Yansıma :Pürüzlü yüzeylere gelen paralel ışık ışınlarının çarptığı yüzeyden birbirine paralel olarak yansımamasına dağınık yansıma denir.

Örnek: Dalgalı su yüzeyi , Kumaş , Duvar

 

Gelen Işın: Bir ışık kaynağından çıkıp, yansıtıcı yüzeye ulaşan ışına gelen ışın denir.

 

Yansıyan Işın: Yansıtıcı yüzeye çarptıktan sonra yön değiştirerek, geldiği ortama geri dönen ışına ise yansıyan ışın denir.

 

Yüzey Normali : Işık ışınlarının yansıtıcı yüzeye değdiği noktadan, yüzeye dik olacak şekilde bir doğru çizilir. Çizilen bu doğruya yüzeyin normali adı verilir ve “N” harf ile gösterilir. Yüzeyin normali genellikle kesikli çizgi ile çizilir. Yüzeyin normali, gelme ve yansıma açılarını ölçmede belirleyici olarak kullanılır.

 

Saydam Madde : Cam, hava ve su gibi ışık ve görüntüyü engellemeyen cisimlerdir.

 

Yarı Saydam Madde: Yarı saydan maddeler; bir miktar saydam maddelerin özelliklerini taşırlar ancak tam anlamıyla ışığı geçirmezler. Ne tamamen opaktırlar, ne de tamamen saydam. Üzerlerine gelen ışığın sadece bir kısmının arka tarafa geçmesine izin verirler.

 

Saydam Olmayan Madde: Yapısından dolayı cismin yüzeyine gelen ışık, maddeden geçemez ise yansımaya uğrar. Cismin arkasında gölge oluşur. Böyle cisimlere ışığı geçirmeyen maddeler denir.

 

Tam Gölge : Işık ışınları saydam olmayan bir cisimle karşılaştığında, cismin ışık almayan tarafında ışınların aydınlatamadığı bir bölge oluşur. Bu bölgeye tam gölge denir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Ekim 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın