irfan yalçın hayatı ve eserleri Kısaca

yorumsuz
399 views
irfan yalçın hayatı ve eserleri Kısaca

 

irfan yalçın kimdir kısaca hayatı hakkında bilgi veriyoruz. Yazar irfan yalçın eserleri , romanları , yaşamı ve biyografisi kısa özet olarak tek başlık altında toparladık. Bilgiler kütüphane kaynakçalı doğru bilgilerdir. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Tek sayfa çıktı almaya uygun. Başlayalım.

 

 

 

irfan yalçın

İrfan Yalçın, yirminci yüzyılda ses getirmiş roman ve hikaye kategorilerinde eserleri olan yazardır. 1934’te Zonguldak’ta doğdu. İlk, orta ve liseyi orada okudu. 1960’ta Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Adana, Çarşamba ve Zonguldak’ta liselerde öğretmenlik yaptı. 1971’de memurluktan ayrılarak İstanbul’a geldi, bir kitabevi açtı. Çeşitli dergilerde (Gelecek, Yeni Adımlar, Soyut vb.) şiir, hikaye ve eleştirileri çıktı. Milliyet Yayınları 1974 Roman Yarışması’nda Pansiyon Huzur ile ikincilik ödülünü ve Ölümün Ağzı ile 1980 Türk Dil Kurumu Roman Ödülü’nü kazandı. 2009 yılı cevdet kudret edebiyat ödülü’nün kazandı. 2019 yılı itibariyle 84 yaşında aktif hayatına devam etmektedir.

irfan yalçın eserleri

Yazdığı Roman Eserleri : Pansiyon Huzur (1975), Genelevde Yas (1978), Ölümün Ağzı (1979), Fareyi Öldürmek (1980), Büyük Soytarı (1982), Uzun Bir Yalnızlığın Tarihçesi (1991), Annem, Babam ve Ben .((1995).

Yazdığı Hikaye Eseri : En Güzel Gün (1980 )

Not: Değerli yazar günümüzde halen popülaritesini yitirmemiş aktif okuyucu kitlesi tarafından beğenilerek okunmaktadır. Sizler için içlerinden en beğenilen romanlarından bir tanesinin özetini kısaca paylaştık. Eğer merak ediyorsanız buraya tıklayarak ulaşabilirsin. Pansiyon Huzur kitap özeti

Not 2: Sitemizde her türlü her çeşit ve her alanda ki her hangi bir yazar biyografisi yaşamı ile ilgili tüm bilgileri bulabilirsin. Kitap özetlerini de bulabilirsin. Arama kısmından dilediğin gibi ara belki de aradığın şey bizim sitemizde vardır. Eğer bulamazsan ödev bul kısmından bize ödevini sorar isen bir gün içerisinde yapılarak sitemize eklenir. Okul Hayatında başarılar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 21 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın