ipek yolu – Baharat Yolu – Kral Yolu – Kürk Yolu

yorumsuz
2.458 views
ipek yolu –  Baharat Yolu – Kral Yolu – Kürk Yolu

 

ipek yolu , baharat yolu , kürk yolu , kral yolu hakkında bilgi veriyoruz.  Ticaret yolları nelerdir , ipek ,kürk , baharat ve kral yolu kısaca özet olarak tek sayfa çıktı alacak şekilde düzenledik. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Ödev için kullanabilirsiniz.

 

 

ipek yolu , baharat yolu , kürk yolu , kral yolu

Tarihte birçok millete mal olmuş yollar vardır. Kürk yolu, Kral yolu, Baharat yolu, İpek yolu bu yollardan bazılarıdır. Bu yollardan en önemlisi İpek Yoludur diyebiliriz.Birçok milletin, bölgenin, iklimin, ülkenin toprağı üzerinden geçen İpek yolu, İlk çağ ve Orta çağ’da Çin ile Orta doğu ve Batı ülkeleri arasında kullanılan ana ticaret yoludur. Bu yolun bu kadar ön plana çıkması İpek maddesinin değerini göstermektedir. Yola bu ad, Alman coğrafyacısı Ferdinand Von Richthofen tarafindan Çin’le Ortadoğu arasında yapılan ticaretin ana malzemesi ipek teşkil ettiği için verilmiştir.

İpek yolunun bir kısmı denizden olmak üzere birçok güzergahı vardı. Arkeolojik kazılarda bulunan tarihi eserler, Sibiıya’mn güneyinden geçen ve “Kürk yolu” adıyla anılan kuzeydeki güzergahın bunların en eskisi olduğunu ortaya koymaktadır. Bu yol Don nehrinin denize döküldüğü yerden başlıyor ve Persler’in oturduğu bölgeye varmadan kuzeye kıvrılıp Sibiıya’nın güneyinden Tarım havzasına ulaşıyordu.

Herodotos’un MÖ. V. yüzyılda yazdıklarından Kuzey İpek yolunu Çin’in batı eyaleti .Kansu’ya kadar takip etmek mümkün olmaktadır. Urallarda yerleşim Çin yüzükleri ve Shang hanedamnın son dönemine ait tunç baltalar bulunmuştur; Çinliler de tunç imalatında kullandıldarı bakın muhtemelen bu bölgeden alıyorlardı. Eski Grek ve Romalı taeider ise Kerç Boğazı yolundan bölgeyle ticaret yapmaktaydılar; Urallar’ın doğusundaki Tobol kazılarında çıkan MÖ. V. ve IV. yüzyıllara ait altın Grek sikkeleri bunu göstermektedir.

Güzergahın İpek yoluna dahil edilmesinin sebebi, Sibiıya’mn güneyindeki Pazırılc kurganlarında Çin’den gelen ipekli kumaşlara rastlanmasıdır. Bulunan çok sayıdaki Grek, Göktürk, Hint ve Çin dillerinde ibareler taşıyan ticari eşya, sikke ve gümüş külçeler İpek yolunun doğudan batıya, güneyden kuzeye coğrafi kapsamı hakkında bir fikir vermektedir. İpek yolunun ana güzergahı Çin’i Orta Asya ve İran üzerinden Mezopotamya’ya oradan da Akdeniz luyısındaki Antakya ve Sur Limanlarına bağlayan kara yoludur.

Baharat yolu

Baharat Yolu ise aynı ismini taşıdığı gibi baharat taşımacılığı için kullanılan Hindistan sınırlarından başlayıp İran körfezi ve Irak sınırlarını da içine alarak Suriye Limanlarına ve Kızıl deniz yoluyla Süveyş Kanalına kadar uzanır.En Son İskenderiye’de baharat yolu son bulur. Ticaret için kullanılan bir yoldur.

Kral yolu ise Perslere ait ulaşımı hızlandırmak ve kolaylaştırmak için yapılmış olan bir yoldur. Kral yolu Pers İmparatou Birinci Darius döneminde yaptırıldığı bilinmektedir. Doğu – Batı arasındaki ticareti ve kültürler arası etkileşimi hızlandırmıştır.

Kürk Yolu ticaret yolları içerisinde yer alır. Tarihte çok aktif olarak kullanıldığı bilinmektedir. İpek yoluna paraleldir biraz daha kuzey bölgesinde kalır. Çin’den başlayıp Karadeniz suları da dahil kuzeyine kadar kapsar. Çin ülkesinde elde edilen kürkler bu yol ile Batı bölgesine ulaştırılmış , Türkiye’de bu yolun içerisinde kültürler arası etkileşimde kendini güncel tutmayı başarmıştır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın