intibah roman özeti kısaca farklı

yorumsuz
657 views
intibah roman özeti kısaca farklı

 

intibah roman özeti kısaca farklı ve yeni bilgilerle , Namık Kemal’in eseri intibah romanını özet olarak sizlerle kısa olarak kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yaparak farklı yerlerde bulamayacağınız şekilde paylaşıyoruz. Ödeviniz için kullanabilirsiniz. Başarılar.

 

 

 

İntibah Roman Özeti

Zengin bir aile çocuğu olan Ali Bey, çok iyi eğitim görmüş, kibar, ama toy bir gençtir. Gösterisi sever, bol para harcar. Bir gün Çamlıca’da gezerken Mehpeyker adında güzel, fettan bir kadınla tanışır, ona şık olur. Oysa kadın çoktan kötü yola düşmüştür. Ünlüdür Ali Bey, o günden sonra yemeden içmeden kesilir, işini, annesini ihmal eder. Tek derdi her gün Çamlıca’ya gidip sevdiği kadını görmektir Annesi durumu öğrenir. Oğlunu kurtarmak için hemen evine Dilaşüb adında temiz, güzel bir cariye satın alır. Fakat kızın kendini sevdirme çabaları boşa gider. Ali Bey’in gözü kimseyi .görmez Bir gün yine Mehpeyker’i görmek için giderse de evinde bulamaz. Çevreden edindiği bilgiler kendisini altüst eder: Sevdiği kadının bir fahişe olduğunu öğrenir. Şaşkın ve üzgün, evine döner. Dilaşüb onu yatıştırır, avutur.

Ali Bey kendisini özveriyle seven cariyeye gitgide bağlanır. Sonra da onunla evlenir Öte yandan, Mehpeyker olanları duyar. Bırakılmak ağrına gider, kıskançlığa kapılır. Gururunu kurtarmak için elinden gelen kötülüğü esirgemez. Dedikodu çıkarıp çevreye yayarak, Dilaşüb’ün de kendisine ihanet ettiğini ona duyurur. Ali Bey iradesi zayıf bir kimsedir. Söylentilere inanarak karısını azarlayıp döver. Bununla da yetinmez, bir esirci ye satar. Oysa esirci, Mehpeyker’in adamıdır. Dilaşüb’ü alıp doğruca ona götürür. O da sermaye olarak onu her gece bir başka erkeğe peşkeş çeker. Başına gelenler Ali Bey’i yatağa düşürür. Bu arada annesi de üzüntüden göçer. Öyleyken, Mehpeyker’in kini halen sönmemiş, tersine, iyice alevlenmiştir. Çünkü, eski dostunun kendine dönmesi için yaptığı girişimler ilgisizlik ve hatta aşağılanmayla karşılanmıştır. Mehpeyker’in onuru kırılmıştır. Bu yüzden öç almaya karar verir. Bir tuzak kurarak Ali Bey’i öldürtmeyi tasarlar.

Romanın Özetinin Devamı

Bir gün onu bir eğlenceye çağırır. Neyse ki Dilaşüb durumu bir rastlantıyla öğrenir, bin bir güçlükle kocasına haber iletir. Ali Bey inanmaz, ama eğlenceye gidince haberin doğru olduğunu anlar. Bir fırsatını bularak pencereden kaçar. Dilaşüb eşinin paltosuna sarınarak olayın geçeceği odaya girer, orada uyuyakalır. Karanlıkta, kiralık katil içeri dalar, Ali Bey’in yerine .yanlışlıkla Dilaşüb’ü bıçaklar Ali Bey ise kaçtıktan sonra boş durmamış, doğru polise giderek durumu anlatmıştır. Eve baskın yapınca Dilaşüb kanlar içinde yatarken bulurlar. Tam o sıra Mehpeyker gülerek içeri girer. Çok üzülen ve kızan Ali Bey’in gözü döner. Yerdeki bıçağı kaparak hınçla üzerine atılır. Mehpeyker’i öldürür. Yanındaki güvenlik görevlilerine teslim olur. Hapse düşer, orada hastalanır. Bir süre sonra da kahır ve acıdan ölür. Namık Kemal’in kaleme aldığı intibah roman özeti kısaca böyledir.

İntibah Roman özeti Anafikri

Hem psikolojik hem de duygusal olarak insanları etkileyen eski gelenek ve göreneklerin arasından gerçek hayata geçişi anlatan , ve finalinde son pişmanlık fayda etmez sözünü vurgulamamıza neden olan bir romandır.

İntibah Roman Yazarı: Namık Kemal Kimdir tıklayın.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın