insanın çevre üzerindeki etkileri – Doğaya etkileri

yorumsuz
730 views
insanın çevre üzerindeki etkileri – Doğaya etkileri

insanın çevre üzerindeki etkileri nelerdir , insanın doğaya etkileri nelerdir kısaca açıklıyoruz. Ödev için tek sayfa çıktı alma imkanı. Bilgiler başka yerde yok kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılmıştır. Şimdiden başarılar. Başlayalım.

 

insanın çevre üzerindeki etkileri

Çevrede veya çevreyi teşkil eden ekosistemde meydana gelen bozulma veya değişmelere, çevre kirlenmesi (pollution=pollüsyon) diyebiliriz. Terim, genellikle toprakların, suların ve havanın fiziksel, kimyasal veya biyolojik özelliklerinde, insan tarafından meydana getirilen bozma değişiklikleri anlamında kullanılmaktadır. Çevre kirlenmesi sorunu, kirlenen veya doğal dengesi bozulan çevreler yönünden, üç gruba ayrılarak incelenirler:

İnsanın Çevre üzerindeki Etkileri

1 – Hava Kirlenmesi

Kuru hava, çeşitli gazların karışımından ibarettir. Daha önce de ifade edildiği üzere bunların en önemlileri, % 78 oranında azot ve yaklaşık % 21 oranında da oksijendir. Diğerleri ise argon, neon, helyum, kripton, ksenon, karbon dioksid, hidrojen gibi gazlardan oluşur.

1. Volkanik faaliyetlerden yayılan maddeler,
2. Rüzgarların yol açtığı toz savrulması veya toz fırtınaları,
3. Enerji kaynağı tüketiminin artması,
4. Sanayi faaliyetlerinin yoğunlaşması,
5. Nükleer santrallerin çoğalması,
6. Ulaşım sektöründe taşıt sayısının artması,

2- Su Kirlenmesi

Saf su, hidrojen ve oksijen atomlarından oluşur. Bununla birlikte, su kaynaklarından hiçbirinde, bu özellikleri gösteren saf su yoktur. Çünkü, yer altı veya yeryüzü organik ve inorganik kaynaklarından eritilen, sürüklenen çeşitli maddeler, eriyerek veya çözünerek sulara karışır. Zaten su, en iyi eritici ve çözücülerden biridir.

Su kaynaklarının kullanılmasını güçleştirecek veya bozacak, kalitesini düşürecek derecede sulara organik, inorganik, radyoaktif veya biyolojik herhangi bir maddenin karışması olayına, su kirlenmesi denir. Bu tanımı, suyun doğal kalitesi ve bileşimini bozan organik ve inorganik maddelerin su kaynaklarına karışması olayına su kirlenmesi denir, şeklinde yapmak da mümkündür.

 

3- Toprak Kirlenmesi

Çevre sorunları konusunda, toprakların kirlenmesi süreci, ayrı bir önem taşır. Bu konuda sorun, beşeri atık ve artıklar yoluyla toprağa birtakım organik ve inorganik maddelerin fazla oranda karışması sonucu ortaya çıkan bakteriyolojik kirlenmelerden ibaret değildir.

Bunlar da insan sağlığı açısından çok önemli olmakla birlikte, toprak ekosisteminin doğal dengesini bozan sorunlar, bunlardan daha fazla ve çeşitlidir. Örneğin toprak erozyonu, aşırı sulama, ya da sulama yapılması gerektiği halde yapılmayışı, tarım ilaçları ve yapay gübrelerin fazla kullanılması, beşeri tesislerin giderek verimli tarım arazileri üzerine yerleşmesi, sanayileşmenin etkileri, toprak ekosisteminin karşı karşıya bulunduğu tehlikelerden başlıcalarıdır.

Özellikle toprak erozyonu ve beşeri tesislerin giderek tarım arazilerini işgal etmesi, toprak ekosisteminin en önemli sorunlarıdır.

 

insanın çevre üzerindeki etkileri ve insanın doğaya etkisi konusu burada bitmiştir. Sorularınızı yorum bölümünden iletebilirsiniz. Çevrenin insan üzerindeki etkileri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 14 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın