inebahtı deniz savaşı kısaca

yorumsuz
434 views
inebahtı deniz savaşı kısaca

inebahtı deniz savaşı hakkında kısa bilgi veriyoruz. İnebahtı deniz savaşının ne zaman oldu , kimler arasında oldu , önemi , sonucu Osmanlı ve Türker açısından kısa bilgiler. Günceldir. Kütüphane kaynakçalı farklı kitaplardan alıntı yapılmıştır. Ödev için kullanabilir tek sayfa çıktı alabilirsin. Başlayalım.

 

inebahtı deniz savaşı kısaca hakkında bilgi

Batılı kaynaklarda Lepanto olarak da geçen İnebahtı Deniz Savaşı, 7 Ekim 1571 tarihinde Korint Körfezi’nde İnebahtı yakınlarında Osmanlılar ile haçlılar arasında yapılmıştır. Osmanlı kaynaklarında “Sıngın Donanma Savaşı” olarak da geçen bu savaş, Osmanlı ordusunun yenilgisiyle sonuçlanmıştır.

inebahtı deniz savaşı tam bilgi

Kıbrıs Adası’nın 1571 yılında Osmanlılar tarafından fethedilmesi Avrupa’yı ayağa kaldırdı. Venedik, Avrupa devletlerinden yardım istedi. Papa V. Piyer’in girişim­leriyle İspanya Kralı II. Philippe, Malta Şövalyeleri ve Venedikli birlikler bir araya gelerek Osmanlılara karşı 12. haçlı ittifakını oluşturdular. Amaçları Osmanlılara ve Kuzey Afrika Müslümanlarına karşı sonuna kadar savaşmak, Kıbrıs’ı ve Kutsal Toprakları geri almaktı.

Osmanlı savaş meclisinde Kaptan-ı derya Müezzinzade Ali Paşa, Uluç (Kılıç) Ali Paşa’nın karşı çıkmasına rağmen, donanmada cenkçi ve kürekçi eksikliğini ve askerlerin yorgunluğunu göz önünde bulundurmaksızın hemen düşmana saldırılması yönünde karar verdi. Ne var ki, deniz savaşında tecrübesiz bir kara komutanı olan ve Kaptan-ı Deryalığa getirilmiş olan Müezzinzade Ali Paşa’nın hücum kararıyla 7 Ekim’de başlayan savaşta Osmanlı donanması hiç beklemediği büyük bir darbe aldı.

Savaşı takiben 6 ay içinde, Sultan II. Selim Han’ın emriyle Osmanlı tersanelerinde İnebahtı’ da kaybedilen donanmadan daha büyük bir donanma oluşturuldu. 50 gemi Rumeli tersanelerinde, 50 gemide Anadolu’ da inşa edildi. İstanbul’ da inşa edilenlerle birlikte 134 yeni gemi ortaya çıktı.

Kaptan-ı Deryalığa yeni atanan Kılıç Ali Paşa, 13 Haziran 1572’de 20 bin askerle birlikte 250 kadırgalık bu yeni donanmayla İstanbul’dan İnebahtı’ya doğru yola çıktı. Çoğunluğu yağma edilmiş donanmanın yerine daha büyük bir Osmanlı donanmasının Akdeniz’ de görünmesi, Hristiyanları şaşkına çevirdi. Haçlı donanması, Osmanlı’nın yeni donanmasının karşısına çıkmaya cesaret edemedi. Venedik ise Türkler üzerine daha büyük bir faaliyette bulunulamayacağını görünce haçlı ittifakından ayrılarak, 7 Mart 1573’te Fransızların araya girmesiyle Osmanlı’dan barış istedi..

inebahtı savaşı sonucu

İmzalanan antlaşmada Venedik; Kıbrıs ve Sopota kalesinden vazgeçiyor, Kıbrıs’ın Osmanlı Devleti’ne ait bir toprak parçası olduğunu kabul ediyordu. Dalmaçya’da iki tarafın birbirinden aldıkları topraklar karşılıklı olarak geri verilecekti. Ayrıca Kanuni döneminden bu yana Osmanlılara verdiği haraç 500 dukadan 1500 dukaya yükseltildi. Kıbrıs Seferi’nin tazminatı olarak da üç senede bir olmak üzere üç yüz bin duka altını vermeye söz verdi.

Elde edilen bu kazanımlara rağmen İnebahtı savaşının Osmanlılar açısından bir takım kayıplar getirdiğini de kabul etmek gerekir. Çünkü yitirilen binlerce denizciyi yerine getirmek mümkün olmamıştır.” Ayrıca deneyimsiz leventlerden müteşekkil bu ordu, ileri ki yıllarda Osmanlı’ya Akdeniz’deki eski gücünü kazandıramamıştır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 17 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın