ince memed özeti Farklı

yorumsuz
690 views
ince memed özeti Farklı

 

ince memed özeti farklı ve yeni olarak paylaşıyoruz. Yaşar Kemal kitabı ince memed romanı özet , konusu ve ana fikri kısa ve uzun versiyonu birleştirerek tek başlık altında sizler için derledik. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaplardan alıntı yapılarak düzenlenmiştir. Ödev için kullanıma uygundur. Başlayalım. Aşağı kaydır.

 

 

 

ince memed özeti

Çukurova’nın yamaçlarındaki Dikenlidüz’de beş köy bulunur. .Köylerin hepsi de Abdi Ağanındır İnce Memed annesiyle Değirmen oluk köyünde yaşarlar. Küçük topraklarını eker, aldıkları ürünün yarısını ağaya verirler. Öbür yarısı ile de kıt kanaat geçinirler. Ağanın haracı ve zulmü küçük Memed’i canından bezdirir. Bir gün işini bırakarak yakındaki köye kaçar. Koca Süleyman’a çoban olur. Abdi Ağa yerini öğrenir, gelip onu geri götürür. O günden sonra da ona düşman olur Yıllar geçer. Memed delikanlı olunca komşu kızı Hatçe’yi sever.

Ağa, Hatçe’yi yeğenine almak ister. Memed düşünüp .durur Ağa’dan izinsiz kimse bir yere ayrılamaz. Memed arkadaşıyla gizlice kasabaya gider. Oradaki ağasız düzen ikisini de şaşırtır. Kararlı, köye döner: Hatçe’yi kaçırıp kasabaya yerleşecektir. Sevgililer bir gece el ele köyden uzaklaşırlar. Ağa, iz sürücüsü Topal Ali’yle ardlarına düşer. Onları bir mağarada kıstırır. Memed, ağa ile yeğenini vurur. Yeğen ölür, ağa ise kısa zamanda iyileşir. Hatçe adam öldürme suçundan içeri atılır Memed dağa çıkar. Deli Durdu’nun çetesine katılır.

ince memed özeti devamı

Deli Durdu, para için rahatça kan döken bir adamdır. Yol keser, soyduğu kimseleri donsuz bırakır. Memed bu hareketleri beğenmez. Yanına birkaç arkadaşını da alarak çeteden ayrılır. Karanlık bir gecede Değirmenoluk’a gider. Hatçe’nin hapiste olduğunu, anasının ise ağanın adamlarınca dövülerek öldürüldüğünü öğrenir. Hatçe’yi kurtarmaya karar verir. Başka bir hapishaneye götürüleceğini duyar, yolu keserek onu kurtarır. Ali Dağı’nın doruğunda .bir mağaraya yerleşirler. Köyden Iraz’ı yanlarına alırlar Memed, zamanla köylünün tek güvencesi olur. Nerde kötü insan var, Memed ordadır. Hatçe’nin öcünü almak için Abdi Ağa’nın evine baskın yapar. ince memed roman özeti devamı için alt satıra inin.

Ağa önceden haber almıştır, kaçar. Ama Memed’den kurtulamayacağını da anlar. Kasaba karakoluna yakın bir ev tutar. Çokluk orada kalır. Memed evin yerini öğren ir. Hançerle kapıyı açar. Ağayı uyandırır ve öldürür. Böylece, İnce Memed’in adı bütün köylerde duyulur. Köylü gizliden gizliye sevinir, yüreklenir. Ağalar durumun kötüye gittiğini görürler. Hükümete telgraflar yağdırır, jandarmalara ziyafetler .çekerler Öte yandan, Memed, Hatçe’siyle Ali Dağı’nın doruğunda yapar. Geceleri aşağı iner, yiyecek getirir. Bir gün yine köye gelir, çevre askerle doludur. işini bitirip tepeye tırmanır. Her zaman yaptığı gibi, kopardığı otlarla ayak izlerini süpürmeyi unutur.

ince memed özeti son bölüm

İzleri bulan Asım Çavuş ve yardımcıları ardına düşerler. O sırada Hatçe doğum yapar. Üstelik, Memed’in kurşunları da tükenmiştir. Asım Çavuş, güçlükle yukarı çıkar. Teslim olmalarını ister. Memed mendilini silahının ucuna takarak teslim işareti verir. Asım Çavuş yaklaşınca, Iraz kucağında çocukla görünür. “Memed’i sen değil bu çocuk yıktı” der. Asım Çavuş, Memed’i öteden beri sevmektedir. Fişekliğini ona uzatır. “Adamlarım anlamasın, arkamdan ateş et” diyerek ayrılır. Fakat birkaç gün sonra çatışma yeniden başlar. Bu kez Yüzbaşı Faruk’la dövüşü-.lür. Hatçe vurularak ölür. Iraz çocuğu alarak gizlice kaçar .Memed yalnız kalır ve kayıplara karışır. ince memed özeti burada bitmiştir.

ince memed konusu ve ana fikri

Yaşamın içinden çıkmış bir romandır. Romanda çatışma vardır , Memed ile Apti ağa arasında geçmektedir. Abdi ağa kötü karakteri , Memed ise iyi karakteri canlandırır. Destanlaşmış bir halk hikayesidir.

Not: ince memed özeti paylaştığımız bu eserin sahibi hakkında bilgi sahibi olmak ister misin. Bu güzel romanı kim yazdı merak ediyorsanız kısaca hayatından bahsettik buraya tıklayarak ulaşabilirsin. Yaşar Kemal Hayatı ve Eserleri Kısaca

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 16 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın