imza nedir nasıl atılır kısaca

yorumsuz
2.148 views
imza nedir nasıl atılır kısaca

 

imza nedir , imza nasıl atılır? Hayatımızın her döneminde kullanacağımız imza nasıl olmalı ,imza örnekleri imzanın özellikleri nelerdir ve imza türleri kısaca özet olarak tek başlık altında en güzel imzayı atmanız için konu paylaşıyoruz. Bilgiler kütüphane kaynakçalı tozlu kitaplardan alıntı yapılmıştır.  Altına imzamı atarım. Neyse başlayalım.

 

 

İmza Nedir

imza: Kişinin, kendi el yazısı ile adını, soy adını veya adının ilk harfi ile soyadım kendine özgü biçimde yazmasına imza denir. İmza aynı zamanda okunulan ya da yazılan yazının onaylanması anlamını taşır.

İmzanın Özellikleri

İmza satır çizgisine paralel atılmalıdır.
İmza her yerde, her zaman aynı biçimde atılmalıdır.
İmza okunaklı bir şekilde atılmalıdır.
İmza, yazılı ismin üst kısmına ismin üzerini kapatmayacak biçimde atılmalıdır.
Anlamsız, okunmayan şekil, çizgi ve yuvarlaklar imza değildir.

İmza Nerelerde Kullanılır

Mektuplarda, dilekçelerde, anlaşmalarda, sözleşme belgelerinde, sınavlarda , tutanaklarda, çek ve senetlerde imza kullanılır.

Grafoloji Nedir

Kısaca el yazısından kişilik okuma sanatı olarak tanımlanabilir. Temelinde, el yazısının kişiliğin bir ifadesi olduğu kuramı vardır. buna göre sözcüklerle harflerin biçiminin sistemli olarak çözümlenmesiyle, kişilik özellikleri ortaya çıkartılabilir. Grafologlar, her bir harfin boyu, eğim derecesi, açısı, süslemeli yazılıp yazılmadığı, kavramları gibi ögelere dikkat çekerler.

İmza Türleri – İmzaların Yorumlanması

Yazımızın sonunda, son noktadan sonra attığımız imza, yazanın kişiliğini noktalar. İmza olmayan yazının günlük yaşamda bir değer taşımaması gibi imzasız bir yazı yorumu da, kişiliği tanımlamadan oldukça uzaktır. İmzayı bir ayrıntı olmaktan çok, yorumunuzun doğrulanması, gizlenmiş olanların görülmesi, yorumdaki son sözünüz olarak kabul etmelisiniz.

Yazıya uygun imza: İmzanın yazıyla uyumlu, yazıya benzer olması, kişinin, abartma ve özenmelerden uzak, açık yürekli biri olduğunu gösterir.

Yazıdan büyük imza: İmza yazıdan büyükse, yazı sahibinin kendine güvenen biri olduğunu, duygu ve düşüncelerini çevresindekilere açmaktan tat aldığını, canlı ve yaşamı seven kişiliğiyle başkalarının beğenisini kazanmaya yöneldiğini söyleyebiliriz.

Yazıdan küçük imza: İçe kapanık, alçak gönüllü, sosyal ilişkilerde zayıf, işinde gücünde ve kendi halinde insanlara özgüdür.

Okunaksız ve aceleci imza: Bu, çok imza atanlarda, gerçekten acelesi olan, zaman darlığı içinde bulunan, iş yetiştirme çabasında olanlarda görülür ve normaldir. Bunun dışında bu tür bir imza, kendilerini saklamak, duygu ve düşüncelerini gizlemek amacı taşıyanlara özgüdür.

Başlangıcı kıvrımlı imza: İmzanın başlangıcında bir kıvrımın olması, kişinin davranışlarında sürekli bir tedbirlilik ve ihtiyat içinde bulunduğunu belirler. Bu özellik; korku, tedirginlik ve iç huzursuzluğu anlamları da taşır.

Yavaş ve Aşırı özenli imza : Maraz bir kişiliği temsil eder.

Yukarı Çıkan imza: Güçlü tutkuları, büyük amaç ve istekleri olanlarda görülür. Bazen doyumsuzluk ve isteklerde aşırılığa işarettir.

Aşağıya inen imza: Davranışlarda güvensizlik, cesaretsizlik ve bazen aşırılığa işarettir.

Altı çizgili imza : Gururlu, erdem düşkünlüğü, özel yaşantıyı gizleme çabasını belirler.

İki Çizgi arasındaki imza: Düzenli bir yazıyla birlikte görüldüğünde estetik kaygı belirtisidir. Ancak çoğu kez, tedirgin, huzursuz ve kendine güveni olmayanlarda görülebilecek bir ögedir.

Bir Çember veya Elips içindeki imza: Egosantrizm, korunma gereksinmesi, güvence ve sığınma arayışı anlamı içerir.

Aşağıda Mustafa Kemal Atatürk’e ait el yazısı ve imza resmi eklenmiştir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 31 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın