ilahi mesajlara uygun bir hayat yaşamak bize neler kazandırır

yorumsuz
530 views
ilahi mesajlara uygun bir hayat yaşamak bize neler kazandırır

ilahi mesajlara uygun bir hayat yaşamak bize neler kazandırır? tartışınız ve ulaştığınız sonuçları aşağıda boş bırakan yerlere yazınız. Din kültürü ve ahlak bilgisi ödevi için düzenlenmiş bilgiler ve hazır cevap paylaşılmıştır. Özgün ve başka yerde yoktur. Kullanabilirsiniz. Başlayalım.

İlahi mesajlara uygun bir hayat yaşamak

Peygamberlerin Allah’tan aldığı mesajlara ilahi mesaj denir. Allah’tan geldiğine koşulsuz inanılandır.  İslam dinine göre ,Müslümanların koşulsuz olarak kitabımız Kur’an’ı Kerime inanması gerekir. Bize , emredilen , doğru , dürüst yaşamayı , günahı , sevabı , iyilikleri ve kötülükleri , bu dünya ve ahireti anlatan kutsal kitabımızda ilahi mesajlarımızın tamamı bulunmaktadır. Bize düşen görev sorumluluklarımızı yerine getirmek ve Kitabımız’a göre bir yaşam sürmektir.

İlahi mesajlara uygun bir hayat yaşamak bize , hayatımız boyunca ahirete hazırlanmayı , mahşer gününde vereceğimiz hesapların yükünü hafifletmeyi , doğru , dürüst , ve Allah katında iyi bir insan olmayı kolaylaştırır.  Yaşamı boyunca dini görev ve sorumluluklarına yerine getiren , getirmeye çalışan her insan , manevi bir huzur içerisinde yaşamını sürdürür.

İlahi mesajlara uygun bir hayat yaşayan insan , kötülüklerden sakınır , iyiliklere el uzatmaya çalışır , yardım sever bir insan olmak ister , vatanına milletine , ailesine ve çevresine iyi bir insan olmak için çaba sarf eder. Dinimiz bize kötülüklerden sakınmayı emretmiştir.

Not: İlahi mesajların peygamberlere indirilmesine vahiy denir. Vahiyler kutsal kitabımız Kur-an’ı Kerim’de toplanmıştır. İnsanoğlu aradığı her soruya cevabını kutsal kitabımızda bulabilir. Bunun için Kutsal kitabımız Kur-an’ı Kerim’in ilk sayfasında ” oku ” emri verildiği gibi . Okumak ve doğru bilgiyi öğrenmek gerekir.

Ayetler

Allah (cc) ilahi mesaj ile gönderdiği ayetinde şöyle buyurmuştur:

“Ey insanlar! Şüphesiz size Rabbinizden kesin bir delil geldi ve size apaçık bir nur indirdik.”  (Nisâ 174)

Allah (cc) başka bir ayette ise şöyle buyurmuştur:

 “İşte bu (Kur’ân), bizim indirdiğimiz mübarek bir kitaptır. Buna uyun ve Allah’tan korkun ki size merhamet edilsin.”  (En’âm 155)

 

Not: Sitemizde tüm dersler ve programlara ait , cevaplar bulunmaktadır. eğer aradığınz ödev sitemizde yok ise bize ödev sor kısmından gönderin 24 saat içerisinde ana sayfada yayınlayalım.  Derslerinizde başarılar diliyoruz. İyi çalışmalar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 15 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın