ikinci dünya savaşı kısaca ödev

yorumsuz
369 views
ikinci dünya savaşı kısaca ödev

ikinci dünya savaşı kısaca hakkında bilgi veriyoruz. Savaş ne zaman çıktı nedenleri , sonuçları neler , kimler arasında ne zaman oldu kısa özet konu anlatımı paylaşıyoruz. Bilgiler günceldir. Kütüphane kaynakçalı kitaplardan teyit edilmiştir. Ödev için kullanabilir tek sayfa çıktı alabilirsin.

 

ikinci dünya savaşı Kısaca

İkinci Dünya Savaşı 1939-1945 yılları arasında yapılan ve neredeyse dünyanın her bölgesini içine alan kanlı ve dünyaya büyük belalar getirmiş, büyük acılar çektirmiş bir savaştır. II. Dünya Savaşı’nın çıkış nedeni, I. Dünya Savaşı’nın ardından çözümsüz kalan çeşitli anlaşmazlıklardı. İki Dünya savaşı arasında geçen yirmi yıl içinde ülkeler arasında gerginlik artmış ve dünya iki cepheye ayrılmıştı. 2. Dünya Savaşı’nda, Almanya, İtalya ve Japonya’nın oluşturduğu Mihver Devletleri’yle, Fransa, İngiltere, ABD, SSCB ve daha sınırlı bir . katılımla Çin’in oluşturduğu Müttefik Devletleri karşı karşıya geldi. Savaş Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre, Türkiye dışında bütün Avrupa’ya yayıldı. ABD, deniz üssünün Japon uçakları tarafından bombalanması üzerine Aralık 1941′ de savaşa katıldı. Savaşın sonunda dünya güç dengesi en baştan şekillendi.

Savaşa katılan devletlerin ve kuvvetlerin sayısıyla savaş alanının genişliği açısından dünyanın o zamana kadar benzerini görmediği büyüklükteki savaş, 3 Eylül 1939’da İngiltere ve Fransa’nın Polonya’yı işgal eden Almanya’ya savaş ilan etmesiyle başladı. Müttefik Devletler neredeyse dünyanın her bölgesinde savaştılar. Savaşa giren bütün ülkeler sahip oldukları tüm kaynakları ve insan gücünü savaş için kullandılar. Askerlerin yanı sıra milyonlarca sivil insan da bu savaşta hayalım kaybetti. II. Dünya Savaşı Eylül 1945’te sona erdiğinde arkasında büyük bir yıkım ve sefalet de bırakmıştı. Bu savaştan neredeyse dünyanın tamamı etkilendi. Almanya’ da Adolf Hitler’in diktatörlüğü, büyük can kayıpları ve büyük acılar pahasına yıkılabildi.

İkinci Dünya Savaşının Nedenleri

Birinci Dünya Savaşı‘ nın sonunda yenik düşen Almanya çok ağır koşullarla Versailles Antlaşması’m imzalamıştı. Bu antlaşmayı 21 yıllık geçici bir barış devresi meydana getirirken, aynı zamanda II. Dünya Savaşının da tohumlarım attı. Antlaşmadaki şartlar koyu milliyetçiliği arttırmış, dünya üzerindeki jeopolitik dengeyi bozmuş, milli savunmalarda sınırlamaya gidilmesi ve ağır tazminat borçları gibi yükümlülükler savaşı kaybeden devletler üzerinde ciddi bir baskı oluşturmuştu.

Almanlar bu antlaşmanın haksız maddeler içerdiğini Ve yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorlardı. İşte bu ortamda, büyük ekonomik güçlüklerle karşı karşıya kalan Almanya’da, 1933 yılında Adolf Hitler önderliğindeki Naziler iktidara geldi. Hitler, bir yandan Versailles Antlaşmasının geçersiz sayılmasına çalışırken öte yandan da silahlı kuvvetlerini yeniden toparladı. Ordusunu ve ekonomisini güçlendirmeye başladı. Diğer yandan 1929 yılındaki ekonomik buhran da tüm dün-yayı etkilemiş, barış için sürdürülen çabaları ve kurulan dengeleri bozmaya yetmişti. Sonuçta dünya iki kutuba ayrıldı. Bu kutuplaşma anlaşmazlıklara ve çalışmalara neden oldu.

İkinci Dünya Savaşı Sonuçları

2. Dünya Savaşı, insanlığın tarih boyunca gördüğü en büyük ve en yıkıcı savaşlardan biri olmuştur. Savaş sonrası Asya ve Avrupa’da büyük nüfusun ardından geriye ceset yığınları ve harabeler kalmıştı. 30 milyon insan evlerinden çıkmak yurtlarını terk etmek zorunda kalmıştır. Terk edilmiş kamplardaki binlerce sığınmacı zor şartlar altında tarif edilmez bir karışıklık ve maduriyet ortamında yollara düşmüşlerdir. Sadece SSCB’de 6 milyon ev, 70 bin köy, 1700 şehir kısmen ya da tamamen yok edilmiştir . 57 devletin 6 yıl süreyle çarpıştığı bu büyük savaşta dünyanın toplum, medeniyet ve insanlık açılarından uğradığı kayıpların tam. bir hesabını yapmak mümkün değildir. Ancak en çok kayba uğrayanlar Amerika, Britanya Milletler Topluluğu, Sovyetler Birliği, Çin, Fransa, Almanya, Japonya ve İtalya’dır. Rusya’nın insan kaybı, asker ve sivil olmak üzere 12 ila 15 milyon kadar olmuştur.

Diğer taraftan kesin olmamakla birlikte, ABD 300 bin asker, Fransa 850 bin asker ve sivil, İngiltere 716 bin asker ve sivil, İtalya 450 bin, Polonya 5 milyon, Çin 8 milyon, Japonya 3.6 milyon dolayların­da insan kaybetmiştir. Diğer ülkelerle birlikte 2. Dünya savaşında toplam 40 milyondan fazla insan ölmüştür. Yaralı sayısı ise Müttefiklerde 20 milyona, Mihver Devletleri’nde 8 milyona yaklaşmıştır. Bu sayıya Hitler’in toplama kamplarında kaybolan 6 milyona yakın insan da eklenirse İkinci Dünya Savaşı ‘nın bütün çağların en korkunç ve en acımasız bir çatışması olduğu söylenebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 20 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın