ibişin rüyası özeti konusu farklı

yorumsuz
775 views
ibişin rüyası özeti konusu farklı

ibişin rüyası özeti paylaşıyoruz. Yazar Tarık Buğra kitabı olan ibişin rüyası romanı özet olarak konusu ana fikri kısa ve uzun versiyonu ile derledik. Bilgiler kütüphane kaynakçalı kitaptan alıntı yapılarak düzenlenmiştir. Ödev için kullanıma uygundur. Başka yerde bulamazsınız. Şimdiden başarılar. Başlayalım.

 

 

 

ibişin rüyası özeti

Nahit, bir paşanın oğludur. Okul sıralarında tiyatroya merak sarar. Babası ile gittiği ilk tiyatro gecesinden sonra, büyüyünce oyuncu olmaya karar verir. Bu yolda epeyce kitap okur, bilgisini .geliştirir On yedi yaşında iken, lise son sınıf sınavlarını veremez, bütünlemeye kalır. Babasının sert ve kırıcı davranışından korkarak evden kaçar. Bir Ermeni madamın evine pansiyoner olarak yerleşir. Tiyatrolarda iş arar. Şehzadebaşı’nda bir tuluat tiyatrosuna girer. Günden güne adı duyulmaya başlar. Bu arada tiyatroyu iyi bilen ve oynayan .Muhsin Bey’le aynı oyunda rol alarak büyük bir başarı kazanır Nahit tiyatroda Vedia’yla tanışır. Evlenirler. Fakat Vedia onun gibi tiyatroya tutkuyla bağlı değildir. Zamanla sahneden tiksinir. Kocasını da oradan koparmaya kalkışır. Ama çabaları boşa gider. Sonunda ayrılırlar.

Aradan yıllar geçer. Nahit’in tiyatro yaşamı, inişli çıkışlı, sürüp gider. Bir gün parayla oynarken, ertesi gün meteliğe kurşun atar. Almanya’nın savaş çıkarması tiyatro alanında da etkisini gösterir: Durgunluğa yol açar. Nahit oynadığı rollerin hiçbirine ısınamaz. Bunun nedenlerini araştırır: Boyunun orta, yüzünün çirkin, burnunun büyük olduğunu fark eder. Bu durumuyla ancak komik rollere çıkabileceğini düşünür. Nitekim, bir komedide İbiş rolüne çıkar. Oldukça başarı kazanır. Artık bütün tiyatro severler onu İbiş olarak tanırlar Zenginlerden Murat Bey bir tiyatro kurar. Yönetimini Nahit’e verir. Nahit orada birçok yenilikler yapar.

ibişin rüyası özeti ikinci bölüm

Bir gün eski karısı Vedia kendisine gelir. Çocuklarının babasız kalamayacağını söyler. Yalvarır yakarır, evlenmelerini ister. Nahit de çocuklarına düşkündür. .Yeniden birleşirler Tiyatroya yeni oyuncular alınacağını duyan Hatice, Nahit’e başvurur. Ne istediğini bilen, tuttuğunu koparan bir kadındır. işe alınır. Sesinin güzelliği ve oyunculuğunun inceliği ile seyircilerin beğenisini kazanır. Özellikle kantoda başarı gösterir. Tiyatro yine altın çağını yaşamaktadır. Nahit’in Hatice’ye hayranlığı giderek aşka .dönüşür Hatice sahnede Selma Seha takma adını kullanır. Her gece salon tıklım tıklım dolar. İstanbul’un sosyetesi bile gelmeye başlar. ibişin rüyası roman özeti devamı için alt satıra geçin.

Seyirciler öbür kantoculara laf atarken, Hatice’yi saygıyla .dinler ve çılgınca alkışlarlar Nahit günlerce kendisiyle savaşır. Çünkü, tiyatrosunda çalışan kadınlara o güne dek yan gözle bakmamıştır. Bu tutumu .çevresinde güven sağlamıştır Hatice geceleri tiyatrodan yaşlı bir adamla evine gönderilir. Bir gün Nahit’e gelerek, kendisini eve götürmesini rica eder. Yolun yarısında Nahit’in evini görmek ister. İçeri girince, sobayı yakarlar. Hava karlı olduğundan konyak içeceklerdir. Artık her şey su yüzüne çıkmıştır: Birbirlerini derinden sevdiklerini anlarlar Nahit’in, tiyatroya ilk adımını attığı günlerden kalma Sadi adında bir arkadaşı vardır. Nazi rejimini savunduğu için Darül-bedayi’den çıkarılmıştır. Şimdi aç ve parasızdır.

ibişin rüyası özeti üçüncü bölüm

Nahit’e gelerek iş ister. Kendisine oyunlarda rol verilir. Fakat yeteneksiz bir oyuncudur. Seyirciler beğenmezler onu. Bu yüzden, Nahit’in başarılarını kıskanır. Ona kötülük etmeyi düşünür. Nitekim, bir gün Vedia’ya gider, Nahit’in güzel bir metresi bulunduğunu söyler. Bunun üzerine, zaten geçinemeyen karı koca ikinci kez .ayrılırlar Sadi Hatice’yi tavlamaya girişir. Gerçi kadın ona yüz vermez, ama Nahit’i kıskandırarak daha çok kendine bağlamak amacıyla hoşgörülü davranır.

Fakat Nahit işi ciddiye alır, gitgide sinirlenmeye başlar. Hatice de gururu ve kaprisleriyle onu kızdırmaktan çekinmez. Hatta, inadına Sadi’ye aşırı ilgi gösterir. Nahit iyice bozulur. Bir gün çok sarhoş olan Sadi’yi sahneye çıkarır. Onunla adamakıllı eğlenir. Seyirciler Sadi’ye hem güler, hem acırlar Hatice olup bitenleri şaşkınlıkla ve korkuyla seyreder. Ne yapacağını bilemez. Kuliste Nahit’le karşılaşır. Nahit ona sızmış olan Sadi’yi gösterir. “Malın bu tarafta… al götür onu,” der. Genç .kadın dehşetle sokağa fırlar Sabahleyin Hatice’nin kendini vurduğu duyulur. Şehzadebaşı çevresi olup bitenleri öğrenmiştir. Nahit ise üzüntüden kahrolur, derin düşüncelere dalar. Geçmiş günleri acıyla anar. Yapayalnız kalmıştır. ibişin rüyası özeti burada bitmiştir.

ibişin rüyası özeti konusu ve ana fikri

Aslında nefis bir aşk hikayesidir İbiş’in Rüyası. Buğra’nın” arayan ve düşünen üslubuyla güçlenen, psikolojik ayrıntılara inen, Hatice’yi (Semra) alabildiğine sıcaklıkla canlandıran… ama bir noktada çalışmaktan yorulan, bıkan, kestirmeden giden bir yazarlık sıkıntısının acelesiyle sonuca çabuk ulaşan eksik bir çalışma. Zevkle okuduğum kitaplardan biri İbiş’in Rüyası ise çileli bir sanat hayatının içinde başlayıp gelişen bir fırtına aşkı, zengin ve duygulu bir anlatım ustalığıyla canlandırıyor. Naşit tiyatrosunun İstanbul’un bir köşesinde yarattığı özgün dünya, canlı bir gözlem ürünü olarak ustalıkla anlatılıyor.

Not: ibişin rüyası özeti paylaştığımız bu romanın yazarı kim merak ediyor musunuz. Eğer merak ediyorsanız kısaca bahsettik buraya tıklayarak ulaşabilirsin. Tarık Buğra Hayatı Eserleri Kısaca

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın