Hikikomori

yorumsuz
291 views
Hikikomori

Hikikomori nedir , kısaca hakkında bilgi veriyoruz. Hikikomori hakkında araştırma yapınız adlı ödev için doğru adrestesiniz. Bilgiler kütüphane kaynakları ve elektronik kaynaklardan toplanmış özet hale getirilmiştir. Tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Başlayalım.

Hikikomori

Yeni yüzyılda , özellikle teknolojinin gelişmesiyle birlikte türemiş olan , bireyin kendisine söylenilen sözler ile başka çıkma çabası ve stratejisine verilen isimdir. Daha kolay açıklamak gerekirse , bir insana çevresinden gelen öğüt niteliğinde olmasına rağmen , insanın kendisini yapmaya zorunlu hissetmesi durumudur.
Örnek verecek olursak , ailemizin bize :  çalışkan olmalısın , iyi notlar almalısın , eğlenceli olmalısın , kibar olmalısın demesi sonucu , bizde oluşan baskı durumu sonucu insanın kendini hayattan dışlaması ve kendisini hayattan soyutlamış şekilde yaşamına devam ettirmesidir.
Diğer şekilde örnekler ise şunlardır:

Pembe giyme sadece kızlar pembe giyer , erkek isen giymemelisin.

Bir erkek arkadaşın veya kız arkadaşın olmalı. ( gibi kurulan cümleler hastalığa yakalanmak için sebep olarak gösteriliyor )

Hikikomori özellikle Japonya’da baş göstermiş . 1 milyondan fazla insanda görüldüğü tespit edilmiştir.  Tüm Dünya’da gizliden gizliye büyüyen bu durumun sebebi olarak , öğrencilerin okulda dışlanması , veya bitmiş bir ilişki üzerine girilen durum olarakta biliniyor.

Hikikomori  Çin, Tayvan ve Güney Kore’de de sık görülen bir hastalık olmakla birlikte , ülkemizde de görülmeye başlanmıştır. Depresyon , internet bağımlılığı , sosyal medya bağımlılığı ile karıştırılmaktadır. Ancak durum daha farklıdır. Hikikomori   hastalığına yakalanmış insanda , depresyon durumu görülmez , kişi kendini içinde bulunduğu duruma alıştırır ve üzüntü duymaz.

Hikikomori olan birisi nasıl anlaşılır?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte , teknolojiyi doğru kullanan ve bağımlısı olan insanlar türemiştir.  Bununla birlikte sosyal medya bağımlıları da türemiştir. Eğer bir insan normal hayatında her hangi bir iş , kariyer, hedef belirlemeksizin , herşeyi mecbur olduğu için yaptığını düşünüyorsa , kendisini evinde bilgisayarın başında , sosyal medya da , veya bir oyun karakterinin içinde daha mutlu hissediyorsa , sosyal medya da tanıştığı insanlar ile gerçek hayatta tanışmaktan , kendini göstermekten çekiniyorsa  hikikomori hastalığına yakalanma oranı çok yüksek ya da yakalanmış demektir.

Günümüzde akıllı telefonlar ile birlikte , bilgisayara olan rekabetin azalması , Bir insanın günde 8 saat süreden daha fazla telefonun kullanılması  , bir çok sosyal medyada, kendisini yansıtmayan hayali bir kişiyi yaşatmaya çalışması , sanal ortamda aktif ve mutlu olması , gerçek hayatında ise içine kapanık , evine kapanık olması  hikikomori hastalığında görülen tanı sebepleridir.

Nasıl Tedavi Edilir

Tedavi aşamasında tüm sorumluluk ailelere düşmektedir. Çocuğunun gelişim yıllarında başlayan  telefon ve bilgisayar bağımlılığını en aza indirmesi gereklidir. Bir çocuk nasıl siyah ile beyazı ayırt edebiliyor ise  sanal hayat ve gerçek hayat arasındaki ilişkiyi de anlamalı , buna göre çocuklara eğitim verilmelidir.

Çocukların hikikomori hastalığına yakalanmasını önlemek için , çok baskıcı olmamak , sosyal ortamlarda geçirdikleri zamanı kısıtlamak , geçerli sebep olarak gösteriliyor. Uzak doğu da eğitim baskısı , erken yaşta çocuklara verilen ağır yükler , bu hastalığın türemesine ve özellikle erkeklerde daha fazla görülen durum olarak ,  aylarca kendini evine kapatıp dışarı çıkmama , kendini hayattan soyutlama durumuna neden olmuştur. Japon basınında bu hastalık şiddetin, seri katilliğe giden yolun bir basamak öncesi olarak gösteriliyor , bu nedenle tedavi yöntemleri ve süreçleri aranıyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 13 Kasım 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın