Hicret Muhacir Ensar Veda Haccı Hutbesi

yorumsuz
233 views
Hicret Muhacir Ensar Veda Haccı Hutbesi

Hicret, muhacir, ensar, Veda haccı, Veda hutbesi ne demektir , nedir kısaca hakkında bilgi veriyoruz. Ödev için düzenlenmiş kısaltılmış özet bilgilerdir. Tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Bilgiler diyanet işleri ve elektronik kaynaklardan toplanmıştır. Başlayalım

Hicret Muhacir Ensar 4. Üniteye Hazırlık

Din kültürü ve ahlak bilgisi 4. ünite Hz. Muhammed’in (sav) hayatı, üniteye hazırlık soruları cevaplarına devam ediyoruz. Tüm ünite cevapları sitemizde bulunmaktadır.
Hicret ne demek:  İnsanın herhangi bir yerden tamamen , bedenen ve kalben göç etmesi , uzaklaşması anlamına gelir.  İslami manada ise Nefsizimizin bütün arzularından feragat ettirmek için , Allah ve resulu yolunda , dini yönden bir yöne göçmesidir.

Muhacir ne demek: Hicret eden kişiye verilen isimdir. Allah için Mekke’den Medine’ye göç eden insanlar muhacirdir.

Ensar: Hicret eden peygamber efendimiz ve muhacirlerin , barınma korunma gibi genel ihtiyaçlarında yardımcı olan Evs ve Hazrec kabilelerine mensup müslümanlara denir.

Veda Haccı ne demek:  Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed ‘in (Sav) gerçkleştirdiği ilk ,tek ve son haccına Veda Haccı denir.

Veda Hutbesi Ne Demektir : Veda Haccını gerçekleştiren Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in 100 binden fazla kişiye Rahmet dağında verdiği son hutbeye Veda Hutbesi denir.

Hicret, muhacir, ensar, Veda haccı, Veda hutbesi ne demektir , nedir kısaca hakkında bilgi konusu burada bitmiştir.

Veda Hutbesinde Nasıl Buyurdu ilk 5 Buyruğu

Allah’a hamd olsun. O’nu över, O’na şükrederiz. O’ndan medet umarız. O’ndan bağışlanma dileriz, tevbe ederek O’na ita­ate yöneliriz. Nefislerimizin kötülük telkin­lerinden ve kötü ameller işlemesinden Al­lah’a sığınırız. Allah kime doğruyu göste­rirse, kimse onu hak yoldan uzaklaştıra­maz. Kimin de hak yoldan uzaklaşmasına özgürlük tanırsa, kimse ona doğruyu gös­teremez. Tek Allah’tan başka tanrı olma­dığını, ilahlığında, otoritesinde, mülkün­de, tasarruflarında ortağı bulunmadığını kabul ve tasdik ederim. Muhammed’in O’nun kulu ve Rasûlü olduğunu kabul ve tasdik ederim. (1)

Ey Allah’ın kulları, size Allah’a sığın­manızı, emirlerine yapışmanızı, günahlar­dan arınmanızı, azabından korunmanızı öğütlerim. Size tekrar tekrar, O’na itaati tavsiye ederim. Sözlerime hayırlı olanla, O’nun izni ve yardımıyla başlıyorum. (2)

Ey İnsanlar! Ben sizin hepinize, Al­lah’ın; emirlerini tebliğ ile görevlendirdiği, ilahî hükümleri icraya, ülkeyi imara, dünya düzenini kurmaya, sağlamaya memur et­tiği tek yetkili Rasûlüyüm. Beni dinleyin, size bazı açıklamalar yapacağım. Bu yıldan sonra, bir daha burada sizinle buluşup buluşamayacağımı bilemiyorum. (3)

Ey İnsanlar! Kanlarınız, canlarınız, yaşa­ma hakkınız, mallarınız, namuslarınız, haysiyet ve şerefleriniz, vücut bütünlü­ğünüz Rabbinizle buluşacağınız güne ka­dar bu ayınızda, bu beldenizde, bu günü­nüzün saygıya, korunmaya layık olduğu gi­bi, saygıya ve korunmaya layıktır, doku­nulmazdır. Ancak İslam’ın koyduğu sorumluluk gereği uygulanan gerekçeli kara­ra dayalı cezalar müstesnadır. (4)

Benim sözlerimi iyi dinleyin ki, izzet ve şerefle huzurlu yaşamaya devam edesiniz. Sakın haksızlık yapmayın ve zulmetmeyin. Sakın baskı, zulüm ve işkenceye alet olmayın. Sakın zulme boyun eğmeyin. Haksızlığa rı­za göstermeyin. İyice anlatabildim mi?

Allah’ım, Sen de şahit ol. (5)

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Kasım 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın