Hava Küre Özellikleri ve Katmanları Kısaca

yorumsuz
649 views
Hava Küre Özellikleri ve Katmanları Kısaca

 

Hava küre nedir , hava küre özellikleri nelerdir kısaca açıklıyoruz. Ödev konusu havaküre hakkında kısa bilgi kütüphane kitaptan alıntı yapılarak ödev için düzenlenmiştir. Bilgiler günceldir. Coğrafya veya yer bilimi ya da fen bilimi ödevi olarak karşınıza çıkabilir cevap bizim sayfamızda.  Tek sayfa çıktı alabilirsiniz. Başlıyoruz. Aşağı Kaydır.

 

Hava Küre

Hava küre, Dünya’yı hemen hemen yeryüzüne-değecek biçimde sarmış olan bir gaz karışımıdır. Biçimi, yervuvarımn biçimine benzer olup, Dünya, yani Yer, böylece bir gaz örtüsü ile sarılmıştır. Bu örtüye, ya da doğal küreye, hava küre (atmosfer) denir. Atmosferi oluşturan maddelere ise, hava denir. Havanın bir gaz karışımı olduğu, ayrıca hatırlanmalıdır. Karışımında su buharı yani nem ve karbondioksit (bunların oran ve miktarları değişir), azot (% 78’den biraz fazla), oksijen (o/o 21 ‘den az fazla) ve diğer gazlar (o/o 1 ‘den az) bulunmaktadır.

Hava küre, ortalama 250-300 km. kalınlık göstermekte olup, Dünya, yani Yeryuvarı’na yer çekimi gücü ile bağlıdır. Atmosfer, bütün canlıların solunumuna hizmet eden, bir karışımdır. Bu nedenle de atmosfer, terim olarak, nefes alınan ­solunum yapılan küre anlamına gelir. Karışımına giren gazlarda en yüksek payı, az önce de ifade edildiği üzere, azot ve oksijen oluşturmaktadır.

Kava Küre ( Atmosfer ) Katmanları

1- Troposfer: Atmosferin, yeryüzüne değin en alt katmanıdır. Kalınlığı, Ekvator üzerinde 18-20 kııı’yi bulurken; kutuplar üzerinde, 5-6 km’ye kadar iner. Bunu, ortalama 6-12 km olarak kabul edebiliriz. Troposfer (İng. troposphere), nefes alınan, yani yaşamaya uygun olan havaküre demektir.

2-  Stratosfer: Troposferin üstündeki katman (küre)’dır. Ortalama kalınlığı, 80 km olmakla birlikte, bu kalman içinde, alçaktan yükseğe doğru yaklaşık 20-30 km’lik katmana stratosfer ve 30-80 km’lik katmana ise, kemosfer ya da ozan katı denir. Stratosfer (İng. stratosphere), katmanlı küre demektir.

3- İyonosfer: Bu katman, iyonlar katı veya iyonlaşmış küre demektir. Yeryüzünden, yaklaşık 80-90 km yükseklikten başladığı ve 250-300 km’ye kadar devam ettiği kabul edilir. Gaz iyonlarından (elektrik yüklü atom parçacıkları) oluşur. Artık iyonlar, son derecede seyrelmiştir. Bu katmanda, hemen hemen azot, oksijen ve su buharı gibi ağır gazlar yoktur.

4- Eksosfer: Yerden yaklaşık 300 km’den sonraki katman, yani iyonosfer dışındaki küre, yer çekiminin artık çok az hissedildiği ve belki de, 1 O 000 km derinliklere kadar devam eden bir katmanıdır. Dış küre anlamına gelir. Bir kısım gazlar yer çekimi etkisinde olup, yer yuvarı çevresinde bir uydu gibi dönerler. Dışına doğru, yer çekimi etkisinden kurtulan gazlar ise, uzay denilen sonsuz boşluk içinde kaybolur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 13 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın